"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Multikulturalismus: co to je

Autor: Daniel Puschman | Publikováno: 2.12.2010 | Rubrika: Multikulturalismus
Ilustrace

O multikulturalismu se teď často mluví. Angela Merkelová řekla, že selhal. Leckdo pak pocítil potřebu se k tomu vyjádřit. A mnozí světu sdělili zejména to, že vlastně vůbec nevědí, o čem mluví - profesionálové i amatéři.

Slovní spojení "neví, o čem mluví" se v polemikách na internetu používá k osočení diskusního protivníka, že jeho názory jsou mylné. Já ho v tomto případě používám v původním významu. Chci totiž poukázat na to, že lidé často netuší, co přesně znamená slovo "multikulturalismus", nebo o tom mají mlhavé povědomí. A týká se to, bohužel, i profesionálních autorů činných v médiích.

Lidé mají většinou zafixováno, že multikulturalismus je prostě ten dobrý, hodný, správný, politicky korektní, a my ho chceme. Většině to stačí. Prostě tenhle černoušek je člověk jako vy nebo já a mějme ho rádi. Rasismus fuj.

A na tom se postaví celý komentář, fejeton, článek, blog.

Takhle to ovšem v žádném případě není.

Multikulturalismus je v principu teorie, která hlásá, že je správné, aby lidé žili vedle sebe na tomtéž území (státě, sídlišti, ve škole, a tak díle) odděleně podle vlastních zvyklostí a tradic, a nemíchali se mezi sebou. Není to o tom, zda je přistěhovalectví dobré či špatné.

Je to o tom, že nemá existovat jednotící centrální kultura a zvyky, a každý si jede po svém. V naší situaci je to tedy způsob, jak upravit vztahy mezi majoritou a přistěhovalci. V principu je to upřednostnění kolonizace před integrací a přistěhovalectvím

Protože kolonista přijel osídlit území a zavést na něm svoje zvyky, zákony a kulturu, zatímco přistěhovalec tam přijel s cílem žít tam s těmi, co už tam žijí, a stát se jedním z nich (viz teorie tavícího kotle, anglicky melting pot, alternativa multikulturalismu).

Jak je tedy vidět, multikulturalismus je opakem integrace a sociální asimilace. Není možné říci "multikulturalismus selhal, protože nedochází k integraci přistěhovalců". Naopak je možné říct "multikulturalismus je naprosto pitomá teorie, protože nedochází k integraci přistěhovalců a lidé pak nežijí spolu, ale odděleně v ghettech a ani se nedomluví".

Pokud tedy Merkelová říká, že mlutikulturalismus selhal, má tím na mysli, že v souladu s pochybnou a zcestnou (názor autora) multikulturalistickou teorií nedocházelo k integraci přistěhovalců, a že to dopadlo špatně. Že se to neosvědčilo.

Myslím si, že kdokoli disponující zdravým selským rozumem pochopí, že je pro lidi sdílející totéž území lepší, když žijí spolu a ne vedle sebe.

Jinak to je v případě vládců. Jim spíš vyhovuje zlatý a osvědčený model "rozděl a panuj". Ten jim totiž vždy dokonale fungoval - Římem počínaje, a Britskou Indií a Stalinovým Ruskem, bohužel, zdá se, nekonče. 

http://puschman.blog.idnes.cz

4825 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Ochrana před koronavirem nikoho nezajímá už dva roky! Urgujové a převrat v Bělorusku jsou důležitějšíJaké jsou to ty demokratičtější formy výroby a distribuce? Aneb blbec v deníku PRAVOŠéf německé energetické společnosti to řekl jasně: "Směřujeme k energetickému kolapsu"!Babiš lže a ODSák jen neříká pravdu? Aneb jak media informují o lhaní politika z ODSPolští pohraničníci odrazili útok 100 imigrantů

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůJ. R. R. Tolkien – zamilovaný do Najsvätejšej Sviatosti a Panny Márie

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Svobodu pro neočkované, ale ať jsou v izolaci! Co to je vůbec za lidi... Profesorka Syková se neudrželaMladá maminka se málem nedostala na JIP lůžko. Lékař udeřil na odmítače očkování. Toto následovalo
Články autora
Průzkum
Podpořili byste výstavbu plotu proti imigrantům? Výstavba plotu proti imigrantům má v Polsku jednoznačnou podporu občanů. Podpořili byste takový plot i vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď