"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Multikulturalismus: co to je

Autor: Daniel Puschman | Publikováno: 2.12.2010 | Rubrika: Multikulturalismus
Ilustrace

O multikulturalismu se teď často mluví. Angela Merkelová řekla, že selhal. Leckdo pak pocítil potřebu se k tomu vyjádřit. A mnozí světu sdělili zejména to, že vlastně vůbec nevědí, o čem mluví - profesionálové i amatéři.

Slovní spojení "neví, o čem mluví" se v polemikách na internetu používá k osočení diskusního protivníka, že jeho názory jsou mylné. Já ho v tomto případě používám v původním významu. Chci totiž poukázat na to, že lidé často netuší, co přesně znamená slovo "multikulturalismus", nebo o tom mají mlhavé povědomí. A týká se to, bohužel, i profesionálních autorů činných v médiích.

Lidé mají většinou zafixováno, že multikulturalismus je prostě ten dobrý, hodný, správný, politicky korektní, a my ho chceme. Většině to stačí. Prostě tenhle černoušek je člověk jako vy nebo já a mějme ho rádi. Rasismus fuj.

A na tom se postaví celý komentář, fejeton, článek, blog.

Takhle to ovšem v žádném případě není.

Multikulturalismus je v principu teorie, která hlásá, že je správné, aby lidé žili vedle sebe na tomtéž území (státě, sídlišti, ve škole, a tak díle) odděleně podle vlastních zvyklostí a tradic, a nemíchali se mezi sebou. Není to o tom, zda je přistěhovalectví dobré či špatné.

Je to o tom, že nemá existovat jednotící centrální kultura a zvyky, a každý si jede po svém. V naší situaci je to tedy způsob, jak upravit vztahy mezi majoritou a přistěhovalci. V principu je to upřednostnění kolonizace před integrací a přistěhovalectvím

Protože kolonista přijel osídlit území a zavést na něm svoje zvyky, zákony a kulturu, zatímco přistěhovalec tam přijel s cílem žít tam s těmi, co už tam žijí, a stát se jedním z nich (viz teorie tavícího kotle, anglicky melting pot, alternativa multikulturalismu).

Jak je tedy vidět, multikulturalismus je opakem integrace a sociální asimilace. Není možné říci "multikulturalismus selhal, protože nedochází k integraci přistěhovalců". Naopak je možné říct "multikulturalismus je naprosto pitomá teorie, protože nedochází k integraci přistěhovalců a lidé pak nežijí spolu, ale odděleně v ghettech a ani se nedomluví".

Pokud tedy Merkelová říká, že mlutikulturalismus selhal, má tím na mysli, že v souladu s pochybnou a zcestnou (názor autora) multikulturalistickou teorií nedocházelo k integraci přistěhovalců, a že to dopadlo špatně. Že se to neosvědčilo.

Myslím si, že kdokoli disponující zdravým selským rozumem pochopí, že je pro lidi sdílející totéž území lepší, když žijí spolu a ne vedle sebe.

Jinak to je v případě vládců. Jim spíš vyhovuje zlatý a osvědčený model "rozděl a panuj". Ten jim totiž vždy dokonale fungoval - Římem počínaje, a Britskou Indií a Stalinovým Ruskem, bohužel, zdá se, nekonče. 

http://puschman.blog.idnes.cz

4555 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď