"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Diecéze, která má dvakrát víc muslimských věřících než Anglikánů, čelí zrušení

Autor: Wendy Dnes | Publikováno: 29.11.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Diecéze historické Anglikánské církve, ve které muslimští věřící převyšují anglikánské dva ku jedné, čelí uzavření. Podle zdrojů Komise diecéze připravuje návrh na zavření diecéze v Bradfordu v Yorkshire a sloučení se sousedními v Riponu a Leedsu.

Někteří vyvíjejí tlak, aby se obě diocéze dostaly pod diecézi v Yorku, tím by se vytvořila "superdiocéze" pod arcibiskupem Johnem Sentamu, druhým nejmocnějším lídrem této církve.

Tato změna přichází v době, kdy církev čelí velkému utažení opasků, protože přichází o 1 miliardu ročně v národním majetku. Zasvěcení říkají, že tato krize je patrná hlavně v těch částech země, kde občané chodí do kostela méně a to se projeví na milodarech, které jdou do pokladny diecéze. Jeden z nich říká : "Některé oblasti s vysokou koncentrací muslimských přistehovalců už zažily "bílý útěk" * a církev má problém udržet se nad vodou.

Statistikové předpovídají, že během jedné dekády bude v pátek v britských mešitách víc muslimů než v neděli anglikánů v kostele - i když církevní mluvčí poukazuje na skutečnost, že Anglikáni chodí do kostela více i v jiné dny v týdnu.

Nedávné údaje navrhují, že toto se již stalo v diecézi v Bradfordu, která byla založena v roce 1919 a patří k ní město Bradford, západní část Severního Yorkshiru a části Východního Landashire, Jihovýchodní Cumbire a Leedsu. Podle oficiálních údajů návštevnosti, "typická" nedělní návštěva  v kostele v 147 farnostech klesla z 13 500 roku 2000  na 8 700 v roce 2008.

I když neexistují žádné oficiální statistiky muslimských věřících, průzkum vlády ukazuje, že minimálně čtvrtina muslimů chodí každý týden do mešit.

Statistik náboženství Peter Brierley řekl, že muslimská populace v Bradfordu je asi 80 000 a z toho konzervativně odhadnuto 20 000 je pravidelně uctívajících, což je dvakrát tolik co anglikánských věřících.

Kanovník Rod Anderson ze St. Barnabas Kostela v Heatonu, Bradfordu, řekl, že je mu známo, že úřednící přemýšlejí o sloučení diecézí, aby ušetřili. Říká také, že během jeho 16 let  působení v kostele, kongregace klesla z více než 100 na zhruba 40 až 60. "Všiml jsem si demografických změn, kde etnické skupiny z Asie rostou a to má vliv na kongregace v kostele, výsledkem je pokles financí." dodává.

Kostel St. Margaret v nedalekém Thornbury má týdenní kongregaci 20 až 30 a přežívá na 20 000 librách ročně.

Mezitím 80 mešit v Bradfordu má zdravý přísun financí z peněz muslimských věřících, více než 60 000 liber ročně.

Mluvčí Bradforského Spolku Mešit řekl: "V pátek jsou všechny mešity plné. V těch větších není neobvyklé vidět 2000 nebo víc věřících denně.

V sousedních diecézích v Riponu a Leedsu je počet lidí chodících do kostela lepší, ačkoli jejich celková populace asi 810 000 lidí je víc o 100 000 než ta v Bradfordu.

Vztahy mezi anglikánskou církví a muslimy jsou hodně citlivé.

Bývalý biskup z Rochesteru, Michael Nazir-Ali, obdržel výhružky smrti před dvěma lety poté, co prohlásil, že extremisté vytvořili "nepřístupné oblasti" a nemuslimové riskovali fyzické útoky v komunitách, kde dominuje přísná islámská ideologie.

* Bílý útěk (anglicky White flight) je název pro demografický trend, kdy běloši opouštějí části měst (typicky jejich centra), kde se snížil podíl bělochů.  

Poznámka překladatele

Anglikánská církev ( Church of England, mimo Anglii většinou The Anglican Church) je dnes přítomná v Anglii, Skotsku a Walesu a jedná se o státní církev v klasickém smyslu. V jejím čele stojí britský monarcha, který má titul Supreme Governor (nejvyšší panovník). Dále mají rozhodující vliv na dění v církvi dva arcibiskupové a biskupové 24 nejstarších biskupských sídel, kteří jsou zastoupeni ve Sněmovně lordů. Skládá ze dvou církevních provincíí, Canterbury a Yorku, které obsahují celkem 43 diecézí. V současnosti k ní patří asi 25 miliónů věřících.

Město BRADFORD se nachází v oblasti West Yorkshire. Město má 293 717 obyvatel a celý distrikt 485 000 obyvatel. V Bradfordu je zhruba třetina obyvatel  z Asie. Po Londýně má druhou největší muslimskou populaci. Bradford je též znám jako místo, kde muslimové pálili vydání Satanských veršů od Salmana Rushieho v 1989. Muslimská komunita tehdy protestovala proti této knize. V Bradfordu je vysoká nezaměstnanost, často mezi etnickými skupinami přistěhovalců.

2409 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Podpořili byste výstavbu plotu proti imigrantům? Výstavba plotu proti imigrantům má v Polsku jednoznačnou podporu občanů. Podpořili byste takový plot i vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď