"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Saudové zabili a pořezali služku, Indonésie chce prošetření

Autor: Wendy Dnes | Publikováno: 22.11.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Indonésie se dožaduje prošetření zpráv o služce pracujicí v Saudské Arábii, která byla zabita svými zaměstnavateli, její tělo bylo pak pohozeno vedle silnice. President Susilo Bambang Yudhoyono řekl, že do města Abha v SA byl vyslán tým, který má za úkol prošetřit zprávy o vraždě 36 leté Kikim Komalasari.

Tento případ se stal v době, kdy už se prošetřuje jiná událost – případ mučení další indonéské služky. Sumiati Binti Salan Mustapa se zotavuje v nemocnici v Medině. Na obličeji má řezné rány, pořezané rty, údajně způsobené její zaměstnavatelkou. Také byla popálena žehličkou a utrpěla vnitřní zranění.

President Indonésie chce vidět spravedlivost v případě tak „neobyčejného mučení.“ Indonéská média informovala ve čtvrtek, že vláda SA zadržela zaměstnavatelku Sumiati a omluvila se za chování se k oné služce.

V pátek přišla zpráva, že jiná služka byla zabita. Indonéský ministr práce řekl, že krk K. Komalasari byl pořezán a zbytek jejího těla byl také plný řezných ran. President Indonésie to popsal jako „víc než nelidské.“

Mluvčí indonéského ministerstva zahraničních věcí, Michael Tene, řekl BBC, že Saudové tento zločin odsuzují a slíbili, že viníci budou spravedlivě potrestáni.

Jeden z indonéských vládních úředníků tvrdí, že mu bylo řečeno, že zaměstnavatelé K. Komalasari byli zadrženi. Krátce před těmito událostmi indonéská vláda pořádala diskusi o potřebě více chránit pracovníky, kteří jsou na Blízkém východě. Odhadem jich je asi 1 milion. Organizace práv uvádějí, že mnoho cizích domácích pomocnic v SA pracuje v tvrdých podmínkách a dost často jsou ponižovány a zneužívány zaměstnavatelem.

Pan Tene uvedl, že Indonésie by chtěla diplomatickou dohodu, ale je mu jasné, že SA takovou dohodu s žádnou jinou zemí nemá.

Ministerstvo práce v SA v minulosti přiznalo některé problémy, co se týče pracovníků v domácnosti, ale vláda říká, že práva cizích pracovníků jsou chráněna pod islámskými zákony.

V různých zemích Blízkého východu a Asii jsou miliony domácích pracovníků, od 196 000 v Singapuru po zhruba 1.5 milion v Saudské Arábii. To, jak se s nimi zachází, je spíš otázka štěstí než zákonů. Zaměstnavatelé nad nimi mají obrovskou moc a pracovníci mají velmi málo práv. Většině zaměstnanců je odebrán cestovní pas. Je těžké zdokumentovat zacházení s nimi, protože jsou „schovaní“ uvnitř domů lidí, ale zneužívání je systematické, tvrdí Human Rights Watch.

Filipíny se obvykle zabývají životem jejich pracovníků v cizině, narozdíl od jiných zemí, ale tentokrát protest indonéského presidenta vyznívá silněji, zvlášt proto, že se toto událo během muslimského svátku Eid. Mezi SA a Indonésií je rostoucí napětí kvůli zvyšujícím se poplatkům, které si účtují soukromé indonéské pracovní agentury. Saudská Arábie dokonce přemýšlela o zákazu pracovníků z Indonésie.

zdroj - http://www.bbc.co.uk/news/world-asia-pacific-11795356

komentář překladatelky:

Zde je opět v praxi vidět, jak funguje ochrana lidských práv a jak si moc muslimové v Saudské Arábii váží lidského života. Pracovníci z cizích, chudých zemí, byť mnohdy též muslimové, jsou bráni jako otroci, je s nimi brutálně nakládáno, ženy jsou znásilněny, bity, muži ponižováni a mučeni.

Ač je situace známa, mnozí chudí pracovníci se stejně vydají do bohatých zálivových zemí, aby si přilepšili, aby si trošku vydělali a mohli podporovat rodinu, kterou nechali doma. Přesto si často nepřilepší, právě naopak. Některým je odebrána mzda, některým není ani mzda vyplácena, podmínky, ve kterých pracují, jsou naprosto nepřijatelné, ale není nikdo, kdo by zaměstnavatele potrestal. Vládne šária, ne demokracie.

Uvnitř svých domů si arabští muslimové mohou dělat, co chtějí. Pokud jsou přistiženi při trestném činu, většinou se jim nic nestane. Vláda SA nemá zájem situaci nijak řešit. Časté řešení při odhalení týrání služebnictva je takové, že služka je posazena do letadla a poslána pryč. Dotyčné rodině, která sluhy mučila, se nic nestane.

Najmou si nové sluhy lehce. Kde jsou ti mírumilovní muslimové? Kteří si váží lidského života a práce? Spravedlnost je zobrazena jako slepá, v případě některých v Arábii je nejen slepá, ale i otočena zády. Zlo klíčí a daří se mu dobře a nezapomínejme, že pro to, aby se zlu dařilo, stačí, aby slušní lidé nic nedělali….


 

2340 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď