"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Prorok nebo epileptik?

Autor: Karolína Kunstová | Publikováno: 21.11.2010 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Prorok Mohamed trpěl. Alláh si ho vybral jako proroka, což mu sdělil posel boží, zvaný Džibríl. Každou návštěvu Alláhova posla Mohamed odnesl zhoršením zdravotního stavu.V průběhu návštěvy posla trpěl prorok křečemi, jeho obličej měnil barvy, stažení hrdla měnilo dech v chroptění, měl zrakové i sluchové halucinace, slýchal zvonění či hlasy. Hlasy přikazující mu hlásat slovo Alláhovo mezi lidi i za cenu jakýchkoli obětí.

Ubohý Mohamed díky znalosti židovských a křesťanských spisů odmítal uvěřit, že se ho zmocňují džinové, což mu tvrdili lékaři jeho kmene. Své záchvaty pochopil jako boží znamení, že je vyvoleným pro zaznamenání božského slova. Mohl je také provokovat některými tehdy užívanými psychedelickými prostředky, možná opiem, ale to by se záchvaty zhoršovaly a Mohamed by se nedožil svého věku, nejspíš by zemřel jako narkoman díky potřebě zvyšování dávek daleko dříve.. Pravděpodobnější je organická příčina, zřejmě epilepsie.

Vím, že epilepsii znali už starověcí lékaři, a dělili jí do několika skupin. Nejčastější byla zřejmě vrozená epilepsie, kterou trpěl pravděpodobně Julius Caesar, velmi častá byla i epilepsie poúrazová, především u vojáků. V pouštním podnebí Mohamedova rodiště se ale často vyskytovala ještě jedna forma - epilepsie způsobená parazity. Infekce tasemnicí nebo cerkáriemi by ložiska v mozku a jimi způsobenou epilepsii docela dobře vysvětlovala, i její postupné odeznění.  
 
Mohamed jako dítě žádnými záchvaty netrpěl, takže vrozenou epilepsii můžeme vyloučit. To, že by utrpěl nějaký úraz, vyloučit samozřejmě nelze, ale rozhodně ho neutrpěl v boji, protože první bitvu svedl až dávno po zjeveních. Nejpravděpodobnější se tak jeví epilepsie parazitární. Islám tedy vděčí za svůj vznik malé škrkavce, zdárně se množící v prorokově mozku. Zde je vidět, jak všemocný je Alláh. Z červíka udělat světové náboženství, to už vyžaduje notný kus šikovnosti... 
 

3153 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď