"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Francouzský učitel se skrývá. ''Urazil'' islám

Autor: Jiří Sládek | Publikováno: 12.10.2006 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Hospodářské noviny | Paříž - Muslimové hovoří o záměrném načasování. Rok od chvíle, kdy byly poprvé publikovány v dánském listu karikatury Mohameda, které odstartovaly bouři nevole v muslimském světě, je tady další případ. Dvaapadesátiletý Francouz Robert Redeker, který učil na střední škole v jihofrancouzském Toulouse, napsal o islámu kritický text do deníku Le Figaro. Mohameda označil za nelítostného válečníka.

Od té chvíle se autor ukrývá. Obdržel výhrůžky, že bude zabit. Učitel filozofie Redeker je na útěku před islamisty už třetím týdnem. Pod policejní ochranou žije na neznámém místě. Jeho adresa se totiž objevila na webových stránkách radikálů.

Debata o svobodě slova

Nyní se dočkal podpory francouzských intelektuálů. Filozof Bernard Henri-Lévy varoval, že ústupky výhrůžkám znamenají ohrožení svobody slova. Nabídl srovnání s případem britského spisovatele Salmana Rushdieho: autor Satanských veršů se skrývá před radikály již dlouhá léta.

Ve stejné situaci je i nizozemská politička somálského původu Ayaan Hirsi Ali, kritizující útlak žen v islámských zemích.

Tak jako u dánských karikatur ale není názor jednotný.

Mnozí Francouzi odsuzují výhrůžky islamistů, současně ale říkají, že Redekerův text byl "hloupý" či "zbytečně provokativní". K tomuto názoru se spíše přiklonil i ministr školství Gilles de Robien. "Státní zaměstnanci musí projevit umírněnost za všech okolností," řekl ministr.

Co přesně autor napsal? V Redekerově článku se objevuje například formulace, že Mohamed byl "masovým vrahem židů." Jinde staví do kontrastu křesťanství a islám. "Ježíž byl kazatelem lásky, Mohamed učil nenávisti," napsal. Letošní zákaz odvážných bikin na pařížské pláži považuje za náznak, že společnost ustupuje tlaku nedůtklivých islamistů.

Redeker není neznámý autor. Chystá vydání knihy Deprese a filozofie, při zahájení irácké války proslul kritikou pacifistů.

Reagoval i na vlnu nevole, která následovala po výrocích papeže Benedikta XVI. Reakce muslimů podle něj v podstatě potvrdila nesnášenlivou povahu islámu.

"To, co se děje, koresponduje s obsahem mého článku," řekl listu La Depeche du Midi.

"Kontroverzní" Mozart

O svobodě projevu diskutovali v uplynulých dnech i v Německu. Berlínská Deutsche Oper chtěla uvést Mozartovu operu Idomeneo. Dílo bylo později vyškrtnuto z obav před reakcemi islamistů. Obsahuje scénu, v níž krétský král Idomeneo klade na židli čtyři uťaté hlavy představitelů čtyř náboženství - Poseidona, Ježíše, Buddhy a Mohameda - a porovnává hlásané zásady a praxi jejich světonázorů.

Toho se vedení Deutsche Oper zaleklo. Následná bouře skončila ujištěním berlínských představitelů, že opera se hrát bude. Mnozí Němci ale soudí, že ke škodě už došlo. Mají pocit, že poslední názorové střety znesnadnily debatu s muslimy.

"Jejich kritika Mohamedových karikatur a papežova projevu odpovídají totalitnímu duchu, který nepřipouští konkurenci ani jiný názor," řekl listu Kölner Stadt-Anzeiger německý historik Hans-Ulrich Wehler.

Dánsko rok poté

Terčem rozhořčených muslimů se stalo i Dánsko, dříve známé nejvýš jako krajina nevinných pohádek. Rok od otištění karikatur Mohameda se vášně částečně zklidnily. Ale jen na čas, míní mnozí Dánové.

Nebývalý zájem vzbudila nová kniha "Islamisté a naivové." Autoři Karen Jespersenová a Ralf Pittelkow tvrdí, že Evropa ignoruje hrozbu, kterou představuje radikální islám. "Islamisté získávají stále větší vliv, především u mladé generace," konstatují.

Dánští analytici soudí, že kniha odráží rozšiřující se skepsi ohledně dialogu s islámem, která se šíří napříč společností.

Hospodářské noviny

05.10.2006

Publikováno s laskavým svolením autora

4315 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Turecko veřejně deklaruje snahu vojensky obsadit Kypr, Řecko, Bulharsko a další zeměNěmecko se vrací k praktikám nacistů a komunistů. Novodobé GESTAPO začne nejprve na internetuBravo! Premier Orbán popřál polskému prezidentovi Dudovi k vítězstvíVeřejnoprávní media ovládá skupina, která šíří propagandu proti většině obyvatel České republikyMuslimové ve Francií brutálně ukopali k smrti řidiče autobusu - chtěl po nich jízdenku a roušku

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneTurečtí Šedí vlci ve vídeňských ulicích

euPortal.cz

Mezi mládeží do 16 let jsou teď v USA bílí menšinou, zjišťuje statistický úřad USAPanna Mária naliehavo varuje pred odpadlíctvom

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

ParlamentniListy.cz

„Kde jsou ty krávy?!” Jakešův rok starý projev. A po jeho smrti všichni promluviliShoř v pekle, dědku. Drsná slova Jakešovi. Od mladíka
Články autora
Průzkum
Západ se imigrantů už nezbaví. Přejete mu to? Demonstrace za zlegalizování imigrantů ve Francii: Západní země se už stávají prakticky nevratně zaimigrovanými. Imigranti již rozhodují o jejich osudu. Přejete to Západu?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď