"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Žádná země neunikne otázce islámu

Autor: -bj- | Publikováno: 11.10.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Poté co se na konci minulého století rozpadl východní blok socialistických zemí, se Západ octl na okamžik v roli planetárního hegemona. Na chvíli. Netrvalo dlouho – pouhé půlstoletí – a tentýž západní svět zažívá svůj nevětší pád a rozklad demokracií. Tento rozklad a konfrotaci západních hodnot s sebou přinesl islám, který západní svět ve své blahovůli absorboval s miliony muslimských přistěhovalců. Dnes již žijeme v době, kdy žádná západní země neunikne otázce islámu, pokud s ním již není vnitřně dávno konfrontována.

To se projevuje jednak posilováním sebevědomí islámu, o jehož supra-identitě mluvil již britský autor Christopher Caldwell, a na druhé straně pravicovou radikalizací politické scény prakticky všech západních zemí. Popředním a asi nejznámnějším vojákem „džihádu za svobodu“ je v současné době nizozemský politik a stínový státník Geert Wilders, který islám obviňuje z destrukce demokracie. Nicméně obdobně ostentativně pravicově se sformovaly strany v Dánsku, Norsku, Švédsku, Švýcarsku, Itálii, Francii a k témuž se schyluje i v Německu, kde bývalý bundesbankéř Thilo Sarrazin ve svých názorech na patologické aspekty muslimské imigrace požívá drtivou podporu. Švédsko je například jedinou zemí, kde – ač bez koloniální minulosti – je imigrantů proporcionálně stejně jako v někdejších koloniálních državách.

Karta se však obrací. Stále více občanů však přechází na stranu obhájců demokratických hodnot, stran, kterým je vládnoucími skvadrami spílano do extémních, nacionalistických, pravicově radikálních. Nikdo si nechce dát dobrovolně nasadit jho nesvobody, totality. Zeitgeist, duch doby, se mění. A to je pro populistické politiky ožehavé období, neboť se ukáže, kdo za koho kope.

zdroje:
http://www.lexpress.fr/actualite/monde/les-pays-ou-le-debat-sur-l-islam-s-envenime_925202.html
http://www.lexpress.fr/actualite/monde/europe/la-breche-neerlandaise_925158.html
http://www.ksta.de/html/artikel/1284751474086.shtml
http://www.lemonde.fr/europe/article/2010/10/05/suede-l-extreme-droite-veut-faire-entendre-sa-difference-au-parlement_1420732_3214.html
http://www.welt.de/politik/ausland/article10043961/Die-Niederlaender-wollen-kein-Multikulti-mehr.html
http://www.lexpress.fr/actualite/monde/europe/l-europe-du-nord-et-la-vague-populiste_925152.html
http://www.thelocal.se/29424/20101005/
http://www.lexpress.fr/actualite/monde/europe/le-syndrome-sarrazin-plane-sur-l-allemagne_925135.html
http://www.thelocal.se/29446/20101006/ 

2494 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď