"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Šokující rozhodnutí ministerstva o podřezávání zvířat za plného vědomí. Šáría v českém právním řádu

Autor: Lukáš Petřík | Publikováno: 9.10.2010 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Zákon na ochranu zvířat před týráním stanovuje přísná pravidla pro porážení zvířat, aby nebyla usmrcována za plného vědomí a netrpěla. Ze zákona však existuje výjimka, která povoluje brutální usmrcování zvířat například muslimům.

Pokud podříznete za plného vědomí zvíře a necháte vykrvácet, nejste postižitelný, pokud jste muslim. Podle zákona může být porážení hospodářských zvířat vykrvením prováděno pouze po jejich omráčení zaručujícím ztrátu citlivosti a vnímání po celou dobu vykrvování. Omráčení se většinou provádí elektrickým proudem.

Co je povoleno muslimovi, není povoleno běžnému Čechovi

Avšak ministerstvo zemědělství povoluje dle zákona výjimky. Výjimky z ustanovení, které přikazuje omráčení zvířete před zabitím, může ministerstvo povolit pro potřeby církví a náboženských společností, jejichž předpisy stanoví jiný způsob porážky zvířat. Znamená to tedy, že v Česku existují dvě kategorie občanů: ti, kteří zákon musí dodržovat, a ti, kteří ho dodržovat nemusí.

O takovou výjimku zažádala 19. února letošního roku Muslimská obec v Praze. Rozhodnutím ministerstva z 25. února (Čj 6930/2010-17210), které má redakce ParlamentníchListů.cz k dispozici, ji získala. Žádost vyřizovala Helena Dlabalová a rozhodnutí povolení výjimky podepsal ředitel odboru komodit zvířat Jiří Machek. Pro muslimskou takzvanou halál porážku obdržely konkrétně Jatky Stloukal z Náměště pod Oslavou. Porážku provádí Khamit Nurgaliyev.

Rozhodnutí ministerstva je v souladu se zákonem

Vedoucí Oddělení komodit zvířat Jiří Hojer ParlamentnímListům.cz potvrdil, že se jedná o vykrvení bez omráčení za plného vědomí a že je tento postup legální i s ohledem na Zákon o církvích a náboženských společnostech. Výjimka se uděluje církvi či náboženské společnosti pro porážku na určitých jatkách s omezením maximálního počtu kusů jednotlivých kategorií na kalendářní rok.

"Výjimka se vztahuje na předpisy těch náboženských společností (u nás se to týká celkem dvou) a jejich případné kolize s předpisy na ochranu zvířat proti týrání, zůstávají požadavky na odbornost - vzdělání řezníka a hygienu. To vše nadále dozorují příslušní státní veterináři z místně příslušné Krajské veterinární správy," sdělil redakci Hojer.

Halál masakr 

Znamená to tedy, že zvíře trpí za plného vědomí. Způsob zabití podle způsobu halál, spočívá v tom, že je jedním tahem nože podříznuto hrdlo, čímž zvíře zemře na následky vykrvácení. Zvíře je zavěšeno za zadní nohu v plném vědomí, což trvá až pět minut, často zde dohází díky obrovské hmotnosti zvířete, k vykloubení či zlomení končetiny.

Po podříznutí, které musí být dle náboženské tradice jedním tahem, trvá ztráta vědomí zvířete až jednu minutu. Součásti tohoto předpisu je i to, že zvíře musí být při vědomí. V mnoha zemích, například ve Švédsku a Švýcarsku, je tato porážka nezákonná. Známou odpůrkyní této barbarské porážky je slavná herečka a ochránkyně zvířat Brigitte Bardot.

Ochránci zvířat protestují

Sdružení Ochránců hospodářských zvířat proti tomuto brutálnímu nakládání se zvířaty iniciovalo i petici. „Rituální zabíjení zvířat znamená prořezávání hrdla bez omráčení. Nožem prořízlé hrdlo a krev proudící do průdušnice neumožňují žádný řev - oněmělá trýzeň, hrozný smrtelný strach. Smrt nastává vykrvácením při jejich plném vědomí," uvedlo sdružení ve svém prohlášení.

„Cílem této kampaně je zákaz rituálního zabíjení zvířat v ČR - několik staletí staré tradice, pro kterou umírají miliony bezbranných zvířat krutým způsobem. Kampaň není nijak politicky zaměřena nebo rasově orientována," píše se dále v prohlášení.

 

 

6131 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683