"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Antirasistické zákony? Evropa se teprve hledá

Autor: -bj- | Publikováno: 7.10.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Evropa se stává masívním přistěhovalectvím posledních let multietnickou k nepoznání. Že multikulturní společnost s sebou přináší i mezietnické a sociální tlaky a ohrožení veřejné bezpečnosti, vědí dnes Evropané na vlastní kůži až příliš dobře. V tomto smyslu jak politici a zákonodárci jednotlivých zemí, tak samotná Evropská komise naznali, že s multietnickým vývojem Evropy je zapotřebí i proporcionálního vývoje legislativy. A to konkrétně v termínech rasismu, etnismu, xenofobie a protináboženské zášti. Tyto kategorie, s rasizmem obvykle v čele, nelze dnes pojednávat v definicích a vymezeních z dob dávno minulých, nýbrž adaptovat na nově nastalou realitu multietnické Evropy 21. století. Rozsudky podle historických judikatur tak lze dnes právem napadnout jako pochybné a právu neodpovídající.

Evropská komise v této souvislosti vydala rámcové rozhodnutí, podle něhož by mělo do konce října 2010 do legislativy všech států EU zavedeno v trestním právu ustanovení o „veřejném podněcování k násilí či nenávisti“. To by mělo být pojednávané již v nově definovaných kategoriích a s trestní sazbou až na tři roky. Většina států (krom Holandska, Dánska a Lotyšska) však dle něj hodlá zatím jen traktovat svá dosavadní ustanovení. Vymezení a zavedení nových kategorií je totiž více než delikátní záležitostí. Těsně totiž hraničí se svobodou projevu a některé země jako např. Velká Británie se důvodně obávají jejich politického zneužití.

Multietnicky se vymezující Evropa dnes de facto nemá jednotný legislativní přístup, ba namnoze ani odpovídající legislativní nástroje na nově vyvstalé procesy, které jsou stále více v kurzu: islamofobii, anticiganismus a etnizmus, které zdaleka ne vždy lze podřadit pod kategorii „starého dobrého“ (pojmu) rasizmu z minulého století. Mnohé rozsudky u těchto kategorií tak nepostihují vlastní skutkovou povahu spáchaných věcí, ale spíše se je z titulu určité legislativní nouze snaží nasadit na dnešní realitě neodpovídající staré trestně-právní kopyto.

Je evidentní, že jinak např. k  anticiganizmu (Cigan používají zejm. románské jazyky, kde se název Rom plete s názvem Říman) přistupuje maďarský, italský či francouzský soudce a jinak polský, švédský nebo německý. Stejně tak přístup k islamofobii nebo etnizmu je diametrálně odlišný mezi západní a východní částí EU.

zdroje:
http://derstandard.at/1285199979420/Gesetze-gegen-Hetze-Die-Grenzen-der-Meinungsfreiheit
http://www.lexpress.fr/actualite/politique/le-maire-de-strasbourg-lance-un-front-republicain-contre-le-racisme_925112.html
http://www.strasbourg.eu/accueil 

2309 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď