"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Evropa už nemůže před islámem ustupovat

Autor: Karolina Kopecká | Publikováno: 4.10.2006 | Rubrika: Evropa
Ilustrace

Poslední rok byl v zápolení o humanistickou Evropu nebo muslimskou Eurábii důležitý. Obvykle se vyhýbám vojenské terminologii, neboť doufám, že se Evropa vzpamatuje a vyhne se budoucnosti plné občanských nepokojů, nesnášenlivosti, hořících aut a kostelů, sporům o povinné zahalování žen, islámské právo šaría a dalším jevům obvyklým v islámských zemích. Přesto se však domnívám, že byla svedena další z důležitých bitev o evropskou svobodu. Muslimové udělali mnoho strategických chyb. Ukázali své karty dříve, než muslimská umma v Evropě získala dostatečnou sílu.

Ještě před rokem nebo dvěma stačilo evropským muslimům nasadit ukřivděný výraz, citovat několik mírumilovných súr z koránu, hovořit o náboženské toleranci a těžké sociální situaci v islámských zemích. Pro průměrného Evropana, zaměstnaného konzumním způsobem života, byl svět islámu a jeho hodnot tak vzdálený, že byl schopen přijmout i ty nejneuvěřitelnější teorie.

Evropané bez hlubší znalosti historie věřili neustále opakovaným floskulím o mírumilovném rozšíření islámu na Blízkém východě a rovnoprávném postavení všech náboženství za časů Mohammeda a jeho následovníků. Lidé, kteří nikdy nežili v reálné islámské společnosti, věřili fikcím o svobodě žen a lidských právech v islámu. Evropští politici, kteří znali islám jen z okna hotelů v islámských zemích, neviděli žádný zásadní rozpor mezi světem islámu a euroatlantickou civilizací.

Za poslední rok se však změnilo mnohé.

Kauza karikatur Mohameda byla velmi důležitá. Muslimové na celém světě i muslimové evropští se předháněli v tom, kdo byl více zasažen a ponížen. Normální Evropané asi poprvé na vlastní oči viděli, že hranice mezi pověstnou horkokrevností muslimů a hněvem a agresivitou namířenou vůči „příliš svobodnému“ Západu může být jen velmi tenká.

Nebyla to jen teoretická informace, kterou určitě mnozí získali z doby protestů evropských muslimů proti satanským veršům Salmana Rushdieho, ale přímá informace, která naznačovala: Evropa se mění. Nejednalo se o protesty skupiny muslimských fanatiků, ale o organizované masové protesty muslimů na celém světě.

Stačilo muslimy jen trochu popostrčit a Mohammedovi následovníci na Blízkém východě vypalovali ambasády a evropští konvertité to komentovali slovy, že je jim to líto, ale že chápou rozhořčení a hloubku ponížení svých bratrů.

Těm, kteří pravidelně čtou denní tisk, otevřela oči i situace v Palestině, Íránu, Egyptě. V demokratických volbách v Palestině zvítězil Hamás, v Íránu Mahmúd Ahmadínežád, muslimské bratrstvo v Egyptě zaznamenalo historický úspěch. Politici sice okamžitě začali místo slovního spojení “teroristické hnutí“ používat politicky korektnější a přijatelnější výraz „radikální hnutí“, ale iluze o míru na Blízkém východě se vytratila.

Podobná situace se opakuje v kauze íránského jaderného programu, v diskusi o možném zavedení islámského práva šárí´a v Holandsku, v kauze papežova projevu v Řezně, v nedávného stažení Mozartova Idomenea z repertoáru Německé opery v Berlíně a v mnohých dalších případech.

Všechny tyto události ukazují Evropanům, že světy islámu a západu sice žijí vedle sebe, ale jejich hodnoty, vnímání politické situace, lidských práv, ale i například vztahu osobní svobody, náboženství a státu jsou velmi odlišné.

I průměrný Evropan začal chápat, že čím silnější bude mít islám v Evropě pozici, tím je pravděpodobnější, že Evropa bude ztrácet svou tvář, svobodu a své hodnoty. V osobních úvahách lidé nemusí být politicky korektní a nemusí se obávat z nařčení z netolerance a xenofobie. Proto asi každý, kdo čte noviny, si nad články o nových protestech a výrocích muslimů určitě položil některou z následujících otázek:

Kam až Evropa může ustupovat ze svých hodnot? Nebudou evropští muslimové příště požadovat, aby ve státních úřadech a institucích pracovali jen muži, neboť ženy v elegantních kostýmcích a sukních lehce nad kolena uráží jejich náboženské cítění?

Kdy se dočkáme protestů evropských muslimů proti násilné obřízce 250 milionů muslimských žen a potlačování jejich lidských práv, stejně masivních jako protestů proti karikaturám Mohammeda? Nebo se muslimové domnívají, že tyto ženy podstoupily tento zákrok dobrovolně?

Proč reprezentanti evropských muslimských organizací tolik mluví o toleranci míru a zároveň jsou pro ně sebevražední palestinští atentátníci hrdinnými bojovníky za svobodu nebo alespoň na veřejnosti říkají, že je tyto věci těžké hodnotit?

Chtěli bychom vychovávat své děti v Paříži poblíž islámské čtvrti?

A opravdu se děti imigrantů z Maroka nebo Alžíru, které tam žijí, mají hůře, než by se měly v Africe?

Tento boj o pohled Evropanů na islám se nevedl v průběhu politicky korektních jednání evropské komise ani při diskusích evropského parlamentu o imigrační politice EU. Tento boj probíhal potichu v mysli lidí při pohledu na večerní zprávy a při četbě dalších a dalších prohlášení muslimů.

Muslimové ho prohráli. Ztratili opravdovou úctu Evropanů k jejich hodnotám. Způsobili jen strach, nedůvěru a obavy z budoucnosti. Asi tak nějak je možné interpretovat například údaj, že 70% Němců, ale i 60% Čechů považuje islám za netolerantní agresivní náboženství.

Doufejme, že hodně Evropanů čte noviny a sleduje večerní zprávy. A také doufejme, že evropští politici si změny v pohledu Evropanů na islám všimnou. Jen to je totiž zřejmě dokáže přesvědčit, aby se těmito problémy začali zabývat.

Je jednoduché žít ve společnosti, kde žijí dvě procenta muslimů a snaží se praktikovat svou víru. Pokud jich však ve společnosti žije například 40%, společnost se musí zákonitě změnit. A je nečestné a krátkozraké o tom nemluvit.

4012 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Francie: Islámo-fašizmus ven !Karikatura: Muslimská nenávist Erdogana = vraždění FrancouzůVideo: Turci ve Francii uspořádali pogrom na ArményV Saúdské Arábii napaden francouzský konzulátIslámista podřezal a pobodal věřící v katedrále v Nice!

ePortal.cz

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z poslední doby. Nové sankce na Rusko, Brexit a ochrana hranic v době koronavirové pandemieMotivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobecká

euPortal.cz

Zvítězí Trump a do roku 2027 „dojde v USA k něčemu na způsob revoluce,“ tvrdí autor překvapivě se naplňujících předpovědí. Jestli si myslíte, že rok 2020 je příšerný, tak jen počkejte na rok 2024. Ještě jste nic neviděliHlava uříznutá muslimem v kostele, ale motiv je prý stále neznámý...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Němcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás doma

ParlamentniListy.cz

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...Naše rodina si ho vybrala, aby komentoval rozloučení s Karlem Gottem a on... Hodně silná facka Železnému z ČT
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď