"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Nicolai Sennels: "Muslimští imigranti se bojí jen deportace"

Autor: Redakce | Publikováno: 4.10.2010 | Rubrika: Rozhovory
Ilustrace

Neuplyne téměř měsíc, aby nevyšla další kniha o problémech s integrací muslimů v Německu a Evropě. Problém je nejviditelnější ve Francii, Velké Británii a Německu, ale projevuje se v maličkém Dánsku. V období po „karikaturové krizi“ se o dost posunul pohled politiků i veřejného mínění na muslimy. Redaktor The German Review of Books hovořil o nejnovějším vývoji s Nicolaiem Sennelsen, psychologem, který po několik let pracoval s mladými muslimskými kriminálními živly v jedné kodaňské vězici.

Pane Sennelsi, poslední rozhovor jsme vedli roku 2008, po vydání vaší knihy “Mezi muslimskými zločinci”. Od té doby došlo v dánské imigrační politice k jistým změnám. Nedávno například dánský parlament oznámil desetinásobné zvýšení příspěvků imigrantům, kteří se rozhodnou vrátit do rodné země. To byl jeden z vašich hlavních návrhů. Muslimům, kteří se nemíní integrovat, zaplatit, aby se vrátili do zemí svého původu.

Je zřejmé, že má kniha ovlivnila veřejnou debatu. Mnoho politiků z ní citovalo a nepochybuji, že napomohla svobodnější výměně názorů v rámci Dánska. Ze svých častých cest po celé Evropě, z přednášek a z vystoupení v mezinárodních médiích vím, že Dánsko je dnes v čele evropského peletonu, když se jedná o přiznání si problému s muslimskou imigrací. Přibývá politických stran, které o problému otevřeně mluví, zatímco strany, které to odmítaly, jsou na vymření. Dokonce naše dvě největší levicové strany – Sociální demokraté (Social Democracy Party) a Sociální lidovci (Socialistic Peoples Party) - se zavázaly neměnit zpřísněné imigrační zákony, kderé přijala pravicová Dánská Lidová strana (Dansk Folkeparti).

Brzo se pravděpodobnbě dočkáme zákona, podle něhož bude z Dánska vyhoštěn každý imigrant, který bude zdržovat nebo narušovat práci policie. Zákon je klíčový pro znovuzískání kontroly v převážně muslimských čtvrtích. Pro muslimy, které od nebezpečných násilných trestných činů nijak neodstraší vyhlídka uvěznění, je tou nehorší hrozbou, že jim nedovolíme žít v této zemi. To jsem zjistil během práce s muslimskými zločinci: Muslimští imigranti se bojí jen deportace.

Velitelé policie jsou s akcemi v muslimských čtvrtích bohužel dost zdrženliví. Říkají, že „nechtějí přilévat olej do ohně“. Krátkodobě to jistě může být rozumná strategie, zároveň to však znamená, že v těch čtvrtích každým dnem sílí islámské zákony, posiluje se stát ve státě.

Během své práce s muslimy jsem vypozoroval, že lidé vychováni v muslimské kultuře si nedokáží být „rovni“. Bud jste nahoře, nebo dole. Můžete být různí a navzájem nerovní, ale ne různí a sobě rovní. Policejní šéfové a mnoho politiků volají po „vzájemném poznávání se“, což ale v kulturách odvozených od islámunení možné.

Ohledně no-go-areras, zón, kam si netroufá vstoupit ani policie, jste posledně na blog novin Jyllands Posten napsal, že jak roste moc islámských kleriků, imámové se stávají čtvrtým ramenem vládní moci. Jak jste to myslel?

Muslimští kněží, imámovové, mají silný vliv na věřící. Pro mnohého muslima je imámovo slovo zákonem – a pro ještě víc muslimů představuje radu, jak žít a jaké mít politické názory. Naboženští vůdcové se tak u muslimů těší v mnoha ohledech většímu vlivu a respektu, než sekulární zákony a pravidla.

Představitelé sekulárního státu se v dánských a jiných evropských muslimských čtvrtích často stávají terči útoků. Často se v těch čtvrtích útočí na policisty a politiky. Policie nebo politikové se tam nemohou cítit bezpečně. Když tam zavítá polista, tak se mu posmívají, vyhrožují a často i fyzicky zaútočí. Nedávno to tragikomicky připomněli jednomu z našich politicky nejkorektnějších politiků. Náměstka kodaňského starosty pro integraci Jakoba Hougaarda muslimové napadli kameny, když s ním jeden novinář dělal interview v muslimském ghettu Tingbjerg. Ironické na tom bylo, že Hougaard “kope za ně,” tvrdí, že v Tingbjerg nejsou žádné problémy s násilnostmi a že islám nemá nic společného s terrorem ani s problémovou integrací. Hougaard dokonce v islámském časopise“Akhbar” slíbil, že podpoří Islámské slavnosti, pokud bude 17. listopadu 2009 zvolen starostou – což mimochodem nebyl.

Napadání a vrhání kamenů se netýká jen policistů a politiků. Oni útočí na řidiče sanitek, hasiče i úplně obyčejné lidi, třeba na ošetřovatele starších občanů. Na těch ošetřovatelícjh jim zjevně vadí, že nosí uniformu s dánským státním znakem.

Zatímco se dějí tyto věci, každému musí být zřejmé, že “muslimské autority ” svou moc nad muslimy vykonávají za zcela jiných podmínek. Existují takzvané “otcovské patroly”, skupiny starších muslimů hlídající ulice převážně muslimských čtvrtí jako Nřrrebro nebo Gellerup. Na ty nikdo neútočí, nikdo se jim nevysmívá. Jsou bráni vážně a mohou napomínat mladé muslimské živly, navštěvovat školy a podobně. I oni jsou výsledkem práce imámů, jejich kázání každý pátek. Ta kázání nejsou jen náboženská, jsou i politická. Každý pátek navštěvuje mešity přibližně deset tisíc dánských muslimů. Dozvědí se, jaké politické názory mají zastávat, jak mají reagovat na to nebo ono, jak se chovat k ženám, dětem, nemuslimům a podobně.

A tak zatímco nemuslimské úřady nemají žádný reskpet a často jsou v muslimských čtvrtích vysmívány a napadány, imámové, hlavy muslimských rodin a další mají nad muslimy na západě obrovskou moc. Je to moc nekontrolovatelná a často nerespektující sekulární zákony. A pro mnoho muslimů je důležitější, než tři ramena sekulární moci (moc legislativní, výkonná a soudní).

Toto čtvrté rameno je čím dál víc respektováno i ze strany místních politiků a policie. Městští politici v Kodani platí dánskému konvertitovi, Abdulovi Wahidu Pedersenovi, aby psal knížky o “pravých islámských hodnotách” pro muslimské děti v našem hlavním městě. Pedersen přitom otevřeně podporuje kamenování žen, vraždy ze cti, krvavou mstu. Takového člověka platí naši politikové ve jménu dialogu, protože si uvědomují, že jinak nad muslimy nemají žádnou moc.

Policie podobně najímá imámy, aby uklidňovali problémové čtvrti, když je nějaký muslim zatčen kvůli podezření s terrorismu. Taková strategie jim krátkodobě ušetří trochu práce, ale dlouhodobě toto najímání imámů coby ovčáckých psů, uklidňovačů situace, jen dále posiluje jejich autoritu, a to je špatně.

V Evropských volbách roku 2009 se Geert Wilders a jeho pravicová Strana pro svobodu stali druhou nejsilnější stranou v Nizozemí. Rodí se v Evropě další země orientovaná protimuslimsky a protiimigračně?

Jednoznačně! Stále víc Evropanů pociťuje dopad islámu a muslimské imigrace na své životy. Dánové jsou nuceni stěhovat se ze svých čtvrtí, zděšeni muslimskou dominancí a kriminalitou; stále víc lidí zná mezi svými přáteli někoho, kdo byl v souvislosti s muslimy ohrožován nebo fyzicky napaden; stále víc rodičů je přímými svědky toho, jak muslimové ve školách ubližují jejich dětem. Ženy si stále víc uvědomují, jak šovinisticky na ně pohlížejí a jak se k nim chovají muslimští muži, a lidé vidí první příznaky nevyhlášené občanské války nejen v televizi, ale i z oken svých kuchyní.

Ekonomické dopady jsou neméně katastrofické. Muslim, který přijde do Dánska, stojí dánského poplatníka v průměru 300 000 Euro. Školy, nemocnice, domovy důchodců a mzdy ve veřejné sféře jsou takovým utrácením značně poškozeny.

Téměř vše, před čím koncem 20. století varovali kritikové muslimské imigrace, se stalo skutečností. Jediné, co se dosud nestalo, je zrod silné islámské politické strany. Je skoro jisté, že i k tomu dojde. Osobně ale cítím, že nedostatečná podpora ve vládních kruzích takové straně neumožní, aby příliš nabyla na síle. Alespoň co se týče Dánska. Zároveň ale najisto vím, že i bez silné islámské politické strany mohou muslimové vandalizovat naše města a rozkládat naši společnost. Nepotřebují islámskou stranu, aby vytvářeli paralelní společnost, ignorující vliv neislámských úřadů. Čím dál víc to vypadá, že v Dánsku a dalších západoevropských zemích vzniknou naše vlastní pásma Gazy. A protože muslimská kultura stojí a padá s kulturně-psychologickým přesvědčením, že různé kultury a náboženství si nemohou být rovny, tyto paralelní společnosti nikdy nebudou žít v harmonii se svým okolím.

I bez islámské strany se v částech Evropy můžeme dočkat občasných nebo i trvalých stanných práv. Postarají se nám o to politicky korektní politikové, zastrašené policejní složky a normální, inteligentní občané, budou-li líní bombardovat novináře a politiky svými obavami a nenaučí se o islámu a muslimské kriminalitě otevřeně a statečně hovořit v práci, doma, všude.

Nicolai Sennels vydal v roce 2008 Mezi muslimskými zločinci: Zkušenosti kodaňského psychologa (Among criminal Muslims. A psychologist’s experience from Copenhagen). Byla již přeložena do angličtiny, francouzštiny a švédštiny. Profesí psycholog, Sennels po několik let pracoval pro kodaňský magistrát, v letech 2005 až 2008 ve vězení pro mladistvé Sřnderbro v Kodani.  

Felix Struening, German Review of Books 

Pro Eurabia.cz přeložil M. Konvička

Zdroj: http://www.germanbookreview.com/the-one-thing-muslim-immigrants-fear-is-being-deported/ 

6918 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Po vyhlášení Rekonkvisty Zemmourem, nezůstává pozadu ani Le PenováVyužíváte Spotify? Posíláte jim peníze? A víte, že tím podporujete války, diktatury a násilí?Česka vláda se potichu připravuje na cenzuru ve jménu boje proti desinformacímProč Západ tak touží po vyvolání dojmu o ruském útoku? Aby ospravedlnil vlastní útok na Rusko?Rozdíl mezi desinformací a realitou je pár měsíců, aneb jak nám tvrdili, že vakcinace nebude povinná

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Pozor na bruselského úředníka. Členské státy si musí bezpečnost řešit sami. Poslanec SPD drsně také o Ukrajině a NATOGreen Deal může rozložit celou EU. Rusko svou hloupostí sbližujeme s Čínou, varuje Václav Cílek
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď