"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Mešita naučí Američany snášenlivosti?

Autor: Jefim Fištejn | Publikováno: 23.8.2010 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Nedávno se během své návštěvy Floridy prezident Obama vyjádřil v tom smyslu, že muslimové mají právo stavět své modlitebny kdekoli na území Spojených států, včetně místa v New Yorku, kde před teroristickým útokem 11. září roku 2001stály věže Světového obchodního centra.

I když je prohlášení formulováno tak, aby neprozradilo osobní prezidentův postoj vůči tomuto počinu, dělá z otázky kontroverzní náboženské stavby definitivně problém politický. Vpředvečer Obamova prohlášení padla poslední formální překážka k zahájení stavby: budova, na jejímž místě má vyrůst mešita, byla vyřazena ze seznamu architektonických památek.
 
Stoupenci nápadu vybudovat islámský svatostánek v přímém dohledu Ground Zero ujišťují, že mešita se stane symbolem islámské snášenlivosti – nikoli náhodou se bude jmenovat Cordobská – podle názvu středověkého maurského kalifátu, který díky náboženské toleranci dosáhl pozoruhodného rozmachu. Většina jejich argumentů se točí kolem ústavou zaručených práv na svobodné vyznání víry a nepřípustnost náboženské diskriminace. Mluví se o tom, že kulturní a společenské středisko při mešitě bude sloužit pro zábavu a poučení také příslušníkům jiných konfesí z širokého okolí, čímž bude dosaženo kýženého kulturního prolnutí.

Trochu sofistikovanější argumentaci nabídl známý politolog Fareed Zakaria v posledním čísle týdeníku Newsweek. Má za to, že vítězství nad islámským terorismem lze dosáhnou jedině tehdy, když ve válce idejí zvítězí umírněná verze islámu, jež vzdoruje ideologii Usámy bin Ládina. Úloha Spojených států je prý v tom, aby podpořily rozkvět umírněného islámu a pomohly tak muslimům, kteří sdílí moderní postoje ve sporných otázkách – patří k nim vztah k vyznavačům jiných náboženství, práva žen a sexuálních menšin.

Reformistické hnutí islámu lze pěstovat právě v takových institucích, jakými jistě bude Cordobská mešita a k ní přidružené islámské středisko. Celý problém je tedy spíš zkouškou americké, než islámské tolerantnosti. Zhruba stejný názor má i městský úřad New Yorku a politické špičky Demokratické strany.

Republikáni, hlavní židovské organizace včetně Antidiflamační ligy a spolky pozůstalých po obětech teroristického útoku na Dvojčata staví proti této argumentaci vlastní logiku. Aniž by braly svým muslimským spoluobčanům právo praktikovat svou víru a pěstovat islámskou snášenlivost kdekoli, zpochybňují smysluplnost takového počinu na tomto konkrétním památném místě. Republikánský kandidát na guvernéra státu New York Rick Lazio tvrdí, že nejde o svobodu vyznání, nýbrž o to, že za celým projektem stojí islámští radikálové v čele s newyorkským imámem Feisalem Abdulem Raufem, který se nepokrytě bratříčkuje s teroristickou organizací Hamás. Nelze zapomínat, že teroristický útok byl nábožensky motivovaným aktem uskutečněným religozními fanatiky.

Lze pochopit hněv pozůstalých po obětech, kteří poukazují na to, že zvolání Alláh Akhbár! (Alláh je velký!), s nímž byli zabíjeni nevinní Američané, bude nyní denně znít v mešitě vybudované na kostech obětí. Mnozí poukazují, že za celá léta uplynulá od útoku se žádný čelní představitel americké muslimské komunity neodvážil jednoznačně a nekompromisně odsoudit teroristický útok anebo vyjádřit obětem opravdový soucit. Vidí přece, jak bolestivě vnímají tento úmysl pozůstalí příbuzní a značná část amerického veřejného mínění – kdyby jim šlo skutečně o usmíření a duševní splynutí s většinovou společností, smysl pro pokoru a takt by je jistě přinutil vzdát se urážlivého nápadu a hledat si jiné místo pro rozjímání. Oni však s poukazem na svá ústavní práva prosazují projekt s nebývalou agresivitou.

Tři měsíce před důležitými parlamentními volbami problém, jak bylo řečeno, se stal prubířským kamenem politiky. 70% Američanů podle posledních průzkumů je proti výstavbě Cordobské mešity v blízkosti Ground Zero. Spor budí vášně a může se promítnout do výsledku nadcházejících voleb. Americké centrum pro zákon a spravedlnost založené konzervativním kazatelem Patem Robertsonem napadlo mezitím u Nejvyššího soudu státu New York rozhodnutí Památkové komise Magistrátu povolující stavbu.

http://www.rozhlas.cz


 

3072 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Finská poslankyně EP: EU jedná s Británií jako s vazalem. Postoj Británie by měl inspirovat další země k odchodu z EU! Expremiér: Musíme mít odvahu si přiznat, že máme problém s islámem!Rakouská armáda vyhodila vojenského imámaMuslimka na nádraží v Lyonu hrozila bombouProč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Francouzský prezident oznámil, že se nadále snaží pofrancouzštit migranty. Slíbil přijmout tvrdé zákony, aby potřel „islámský separatismus“To jsou ale náhodičky... Jak to doopravdy bylo s koronavirem...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Prymula byl symbol, teď už Babiš jen minimalizuje škody. Krizové řízení ale dnes moc nepředvedl, kroutí hlavou politologPodpora Prymulovi od Jiřiny Šiklové: Snaha oddělat schopného člověka, a ještě z Blesku
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď