"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Bůh nemá rád krev

Autor: Zdeněk Müller | Publikováno: 24.9.2006 | Rubrika: Kauzy
Ilustrace

Byla to jen citace, ale vyvolala bouři. Papež Benedikt XVI. si dovolil uvést svou hlubokou a krásnou reflexi o Bohu, o slovu, jež bylo na počátku, a o rozumu úryvkem z více než šest set let staré rozmluvy mezi perským vzdělancem a byzantským císařem. Sotva by si toho někdo všiml, kdyby obsah této citace nebyl z dnešního hlediska politicky nekorektní a kdyby se nedal aktualizovat. Výrok byzantského křesťana z dávného středověku, že „Muhammad přináší... jen věci špatné a nelidské, jako právo bránit mečem víru, kterou hlásal,... a protože násilí je v rozporu s boží podstatou, Bůh nemá rád krev“ byl pro Al Džazíru a její akolyty zřejmě dostatečně senzační informací. Nijak se neobtěžovali seznámit se s celou papežovou rozpravou.

V opačném případě by zjistili, že pontifex maximus hovořil o nebezpečí, jež hrozí každé víře vzdalující se od rozumu a že v této souvislosti oslovoval hlavně křesťany, i když se téma týká také muslimů a islámu.

Rozum naslouchající božskému je podle Benedikta XVI. nejen nejlepším lékem na „smrtelnou nemoc“ každého náboženství, kterou představuje fundamentalismus, ale zároveň i základnou společné řečí pro opravdový dialog kultur a náboženských vyznání.

Obránci obklíčené pevnosti

Celá aféra vzešla z velkého nedorozumění, na němž má podíl více stran. Přecitlivělý a rozvášněný svět islámu čeká na jakoukoliv příležitost, aby mohl dát najevo svou nespokojenost a svoji ublíženost a muslimové se chovají jako obránci obklíčené pevnosti. Stejně jako příliš vzdělaný a inteligentní papež, jenž podle názoru francouzského filozofa a religionisty Régise Debraye setrvává konzervativně v zajetí „civilizace textu, přestože dnešní svět charakterizuje civilizace symbolů, gest a obrazových zkratek“.

Papež neodhadl situaci možná také proto, že neměl příležitost vypěstoval si politickou citlivost Jana Pavla II. Jak uvedl v pondělí zahraniční komentátor francouzské rozhlasové stanice France Inter Bernard Guetta, současný papež „nevyrůstal jako jeho předchůdce v komunismu a nebyl nucen utkávat se s obtížnými protivníky. Neuvědomuje si, že už není profesorem teologie, ale papežem v nebezpečné době.“

Ponecháme-li stranou hysterii muslimského světa, na níž se rády pasou obrazová média, a tím jen dále přihřívají vášně, je třeba přiznat, že ve vztahu katolické církve k islámu se něco děje a že tyto obavy mohou být tím skutečným pozadím protestů. Německý papež si uvědomuje evropskou hluchotu k Bohu a ztrátu vědomí křesťanských kořenů u většiny Evropanů. Vůči narůstající síle islámu sekularizovaný kontinent slábne a vývojové rytmy křesťanství a islámu se zcela rozešly. Zatímco kostely se vyprazdňují, mešity se plní. Katolická církev se nemůže zcela vzdát dialogu s muslimským světem, který započal z iniciativy přijaté koncilem Vatikán II. v polovině 60. let minulého století. Stejně tak se nemůže zřeknout sbližování křesťanů a muslimů a povzbuzování naděje na mír.

Ale Benedikt XVI. má jiné představy o dialogu kultur a náboženství než Jan Pavel II. Nemá v úmyslu podporovat mírová modlitební shromáždění za účasti zástupců všech náboženských vyznání s tradicí, jež se z iniciativy polského papeže zrodila v říjnu 1986 v Assisi, městě sv. Františka. „Společné modlitby různých vyznání se nesmějí chápat jako výzva k synkretismu a relativismu, který popírá samotný smysl pravdy a možnost jí dosáhnout,“ tvrdí papež.

Změna akcentu je tedy nutná. Ano dialogu mezi náboženskými vyznáními, ne oslabování a rozpouštění křesťanské identity. Z Vatikánu přicházejí do Assisi navíc i výzvy adresované františkánům jako organizátorům mezikonfesních shromáždění. Jsou voláni k pořádku, neboť papežské kurii se nezamlouvá, že původně náboženská setkání se stávají nezřídka dostaveníčkem pacifistů, ekologů a kritiků globalizace.

Jasné slovo by bylo znamením naděje

Po aféře s karikaturami proroka Muhammada, vraždě tří kněží v Turecku a protikřesťanských bouřích v některých muslimských zemích nemůže západní společnost a křesťané jen pokorně nastavovat druhou tvář. Papež si uvědomuje, že dialog s islámem se musí vést ve znamení větší rozhodnosti a s menší otevřeností. Na jedné straně zná slepé uličky dialogu, jako je absence reprezentativních partnerů ze strany islámu, nemožnost vést dialog o teologických otázkách, přetrvávání muslimských praktik, vůči nimž se nezvedá žádná vnitřní kritika, jako jsou nejvyšší tresty nadále platné pro odpadlictví a rouhání, nebo zákaz všech jiných kultů v některých muslimských zemích jako například v Saúdské Arábii.

Na druhé straně nemůže mlčet k tomu, čemu jsou dnes vystavováni věřící křesťané v muslimském světě. Pokud připouštíme, že existuje zákoutí osvíceného islámu otevřené k dialogu s jinověrci, oprávněně čekáme, že rozumní a umírnění imámové začnou mluvit rozhodněji k islámskému fundamentalismu a masakrům inscenovaným zastánci islamismu. Jasné slovo z této strany by bylo povzbudivým znamením naděje.

Vyšlo v Lidových novinách, 20. 9. 2006

Autor je filozof a arabista, žije ve Francii

3341 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Proud uprchlíku/imigrantů z Řecka přes Balkán směrem k nám zesiluje! Poděkujte Němcům a EU, kteří vyzývají k nebránění migraciNeziskovky v Německu zuří. Odmítají, aby byli uprchlíci vyšetřování kvůli věku. 40 % uprchlíků lže o tom, že jsou dětiBičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Dojení krav je stejné jako sexuální zneužívání, objevili genderoví vědci New York UniversityUkazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženami

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Ekonomka brutálně nachytala Schwarzenberga kvůli Kosovu. Pane kníže, tohle se fakt nepovedlo Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupci
Články autora
Průzkum
Má mít Okamura konkurenci? Souhlasíte s názorem sociologa Petra Hampla, že by Okamurovi prospěla konkurence na politické scéně?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď