"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Základní školy v Londýně přecházejí na stravování podle islámských norem halal

Autor: Odjinud | Publikováno: 10.8.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Městská rada v Harrow (Londýn-západ) vyvolala vlnu odporu mezi rodiči a pobouřila aktivisty za práva zvířat poté, co zavedla islámské normy stravování (halal) do britských základních škol.

52 základních škol bude žákům na prvním stupni nabízet pouze maso ze zvířat, které byly poraženy podle islámských halal norem. Na halal stravu bude převedeno také stravování pro žáky na druhém stupni na celkem 10 základních školách. Rodiče si stěžují na způsob, jakým jsou zvířata v rámci halal normy porážena a nelíbí se jim, že s nimi změnu nikdo neprojednal.

Podle sčítání lidu z roku 2001 patří západní část Londýna mezi nejvíce nábožensky diverzifikované (různorodé) oblasti v Británii. Necelá polovina obyvatel jsou křesťané, 20% jsou hinduisté, 7% muslimové a 6% židé.

Rada města uvedla, že halal strava připravená podle islámských norem je doporučována výživovými experty. Radní sdělili, že složení populace v oblasti se zásadním způsobem mění a muslimská populace se výrazně rozrostla.

Během halal porážky je zvířeti podřezána krční tepna. Během toho, co řezník čeká, až zvířě vykrvácí, recituje mu verše z koránu. Podle aktivistů za zvířecí práva je halal porážka týrání zvířat a takový způsob zacházení se zvířaty je krutý.

Terry Sanderson, ředitel Národní sekularizované společnosti to komentoval „Když někdo nabízí halal jídlo, dáva najevo, že islámská morálka je pro něj důležitější než práva zvířat.“

Rada podepsala exkluzivní kontrakt s firmou Harrison´s, která jídlo vyrobené podle islámských norem dodává. Firma zatím dodává halal obědy do devíti základních škol. Městská rada nyní čeká na vypršení smluv se stávajícími dodavateli na zbylých školách, a poté začne firma Harrison´s dodávat halal islámskou stravu také tam.

zdroj: Daily Mail

www.mediaoislamu.cz

 

11943 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683