"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Alexandr Vondra: 11. září včera, dnes a zítra

Autor: Alexandr Vondra | Publikováno: 21.9.2006 | Rubrika: Terorismus
Ilustrace

Jedním z možných způsobů, jak se dívat na výročí významné události, je srovnání tehdejšího pohledu se současným. Krátce po útoku na "newyorská Dvojčata" jsem se vyjádřil, že - jakkoli obludný - je to především jeden další teroristický čin v dlouhé řadě. Do jisté míry jsem tak podcenil symbolickou hodnotu terorismu v přímém přenosu, která pozměnila svět. Většině jeho obyvatel dala možnost uvědomit si, kde na prahu nového milénia stojíme.

Sebevražedný terorismus založený na radikálním islamismu řádil v té době již roky. Stejně tak nám několik let předtím dva útoky proti ambasádám ve východní Africe naplno ukázaly způsob myšlení, které staví počet obětí (a to včetně "vlastních" lidí) a mediální dopad akce nad vojenskou či politickou hodnotu konkrétního cíle. Nyní však mohli totéž naplno zhlédnout a vstřebat i ti, kteří se jinak všemu, co zavání politikou, vyhýbají.

Právě tak důležité bylo, že si nová fakta museli uvědomit i mnozí z těch, kteří se politikou a bezpečností zabývají profesionálně a kteří se často snažili neuvidět nic, co by narušilo jejich sny o růžové budoucnosti lidstva po rozpadu bipolárního světa. Jedenácté září před pěti roky se tak stalo tím příslovečným zrnkem písku, které změnilo kvantitu v kvalitu. Šok z toho, co většina viděla na obrazovkách, titulních stránkách novin i jinde, vyvolal příval soucitu s napadenými i nebývalou vlnu upřímnosti.

Podoba nového světa

Veřejně se tak v euroatlantickém prostoru začala ventilovat skutečná podoba "nového světa", aniž by se úporně hledaly výmluvy, že toto vše si přece způsobili Američané sami svou arogancí. Žádná předchozí událost na světě nevyvolala takové množství slaboduchých konspiračních teorií.

Většina si však byla - alespoň na chvíli - ochotna připustit, že tu existuje nový nepřítel. Nepřítel, který nás nenávidí ne kvůli nějaké konkrétní újmě, kterou jsme mu způsobili, ale kvůli tomu, že jsme a že jsme takoví, jací jsme. Ideoví vůdci teroristů se rádi zaštiťují "zločiny" Západu proti "muslimskému světu", avšak jejich argumenty ukazují, že to jsou pouze zástupné výmysly.

Nepopírám, že tu jsou problémy z minulosti, že některé ze stížností mohou být i oprávněné. Avšak zjevnou realitou je, že to, co vede některé radikální islamisty k tak intenzívní nenávisti vůči nám, vychází z jejich vlastního prostředí, z jejich vlastní dynamiky ideového vývoje, kdy radikální interpretace náboženství převládne a zatlačí do pozadí vše realistické, umírněné a smířlivé. Vždyť mnozí z nich se tím ani povětšinou netají a rádi se našimi sdělovacími prostředky podělí o svou vizi celosvětového chalífátu, který mají nejen povinnost etablovat jakýmikoli prostředky.

Hodnoty nejen americké

Právě zářijový New York před pěti roky byl tím okamžikem, kdy se nám plně předvedlo, jakou novou dokonalou zbraň se jim pro své cíle podařilo vytvořit - sebevražedný terorista jako ultimativní forma sebeobětování a k dokonalosti dovedený nástroj víry. Tedy i cosi, co si zaslouží opěvování ze strany mas a porozumění ze strany tzv. liberálních myslitelů Západu. Byl však současně místem, které nabídlo všem ostatním prozření a uvědomění si, že to nejsou jen Američané, ale my všichni. Svoboda, lidská práva, rovnost všech a hospodářská soutěživost nejsou jen americké hodnoty, ale i naše.

Realita posledních let ostatně ukazuje, že jejich potenciální cílem jsme všichni. Londýn, Madrid, Moskva, Istanbul i Jakarta mohou vyprávět.

Jedenácté září tak bylo i zásadní výzvou k jednotě těch, které nová hrozba spojila. Bylo potěšením vidět, že skutečně většina zodpovědných představitelů euroatlantického světa ji coby takovou pochopila a zareagovala na ni. Bohužel tato jednota neměla dlouhé trvání.

Vracím se tedy k tomu, čím jsem tento text začal - tedy srovnáním vnímání situace v době po teroristickému útoku a dneškem. Megateror proti liberálním hodnotám našeho světa byl nejen okamžikem otevření se realitě, ale i otevřením se možnostem, jak se s hrozbou vypořádat. Chápejme tedy tuto dobu vzpomínání především jako připomínku toho, co jsme tehdy věděli a viděli jasně.

Autor je ministrem zahraničí ČR

11.9.2006, Hospodářské noviny

Publikováno s laskavým svolením pana ministra

www.alexandrvondra.cz

3548 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Rakouská armáda vyhodila vojenského imámaMuslimka na nádraží v Lyonu hrozila bombouProč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?Ázerbájdžáncům proti arménským křesťanům nepomohly ani dodávky zbraní z Izraele a TureckaSyrský uprchlík a stoupenec teroristů opět vraždil v Německu

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Francouzský prezident oznámil, že se nadále snaží pofrancouzštit migranty. Slíbil přijmout tvrdé zákony, aby potřel „islámský separatismus“To jsou ale náhodičky... Jak to doopravdy bylo s koronavirem...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Komárek o Fridrichové: Ať si promítne, jak sama občas mluví o svých kolezích a řediteli ČT. Debil? Padají asi horší slova!Primář: Staromák? Lůza dělala brajgl. Nechat je tam ležet zraněné, hovada. Zbyteční lidé
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď