"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

MEMRI – Middle East Media Research Institute

Autor: Karolina Kopecká | Publikováno: 11.8.2005 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

Islámský svět žije svým vlastním životem. Přestože je rozdělen mnoha náboženskými, územními a kmenovými válkami a konflikty, které často mají své kořeny v daleké historii, spojují ho dvě důležité věci: náboženství – islám a jazyk – arabština.

Je jen málo lidí z jiných kultur, kteří do tohoto světa opravdu pronikli a znají ho. Život blízkovýchodních islámských zemí je jasně ohraničen starými kmenovými zvyky, náboženstvím a často i politikou svých totalitních vládců. Takové pojmy jako je sekularizace, demokracie nebo lidská práva jsou zde často vnímána jako cizí vměšování do vnitřního politiky nebo zde přibírají zcela jinou formu než na jakou jsme zvyklí v Evropě.

MEMRI – Middle East Media Research Institute

Řekne-li politik muslim například: „demokraticky jsme zvolili prezidenta“, může to znamenat, že z deseti kandidátů byly nejdříve vyškrtnuty všechny ženy, poté všichni nemuslimové, cestou se ztratila třetina volebních uren a nakonec byl vybrán stejný člověk, který je prezidentem již patnáct let. Řekne-li: „ženy mají v islámu stejná práva jako muži“, může to znamenat, že ženy nesmí bez svolení muže opustit domov, mohou být bity, musí povinně nosit hijab, který zakrývá celé jejich tělo a za nevěru jim hrozí trest smrti. Islámské právo šaría totiž jasně vymezuje hranice, kam až smí reformy jít. Pokud jsou překročeny, příští islamistický převrat vše pravděpodobně vše opět zvrátí zpět na „pravou stezku“, tak jako například Chomejního krvavý převrat v Íránu v roce 1979.

V těchto zemích zároveň často neexistují žádné korektní průzkumy veřejného mínění, infrastruktury, všeobecný přístup k informacím, světovému zpravodajství nebo dokonce k internetu.

Není proto divu, že jen málo kdo ví, co se uvnitř těchto zemí opravdu děje, co si myslí jejich obyvatelé a co říkají náboženští vůdci, kteří jsou často jediným zdrojem a zároveň i interpretem informací z „vnějšího světa“.

V těchto podmínkách vznikl unikátní projekt MEMRI – Middle East Media Research Institute, který se zabývá sledováním několika desítek blízkovýchodních televizních vysílání, rádií a novin a překládáním těchto materiálů do západních jazyků. Tato organizace spolupracuje s mnoha evropskými i americkými televizními kanály, takovými jako jsou CNN nebo BBC a jiné a jejich prostřednictvím je zprávy z „islámského světa“ vidět i v „naší části“ světa.

Některé aktuální materiály MEMRI je možné vidět na www.memritv.org. Prozkoumáme –li tyto stránky, těžko nás někdo přesvědčí, že Huntingtonův střet civilizací je jen prázdnou teorií. Najdeme zde stovky krátkých filmů „stažených“ z oficiálních blízkovýchodních televizních kanálů, kde matky sebevražedných atentátníků v televizním vysílání hovoří o tom, že jsou hrdé na své syny a pokud by měly další děti, chtěly by aby se i oni stali atentátníky, páteční modlitby v mešitách, kde je kolektivně provolávána smrt Americe a zkaženému západu, diskuse o tom do jaké míry smí muslim bít svou ženu, oslavy a výzvy k dalším sebevražedným útokům nebo komentáře předních náboženských vůdců k teroristickým útokům v Evropě.

Tyto materiály nic nekomentují, jen ukazují, co kdo, kde a kdy řekl a na co se mohou stamiliony muslimů dívat v televizi.

4710 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683