"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

MEMRI – Middle East Media Research Institute

Autor: Karolina Kopecká | Publikováno: 11.8.2005 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

Islámský svět žije svým vlastním životem. Přestože je rozdělen mnoha náboženskými, územními a kmenovými válkami a konflikty, které často mají své kořeny v daleké historii, spojují ho dvě důležité věci: náboženství – islám a jazyk – arabština.

Je jen málo lidí z jiných kultur, kteří do tohoto světa opravdu pronikli a znají ho. Život blízkovýchodních islámských zemí je jasně ohraničen starými kmenovými zvyky, náboženstvím a často i politikou svých totalitních vládců. Takové pojmy jako je sekularizace, demokracie nebo lidská práva jsou zde často vnímána jako cizí vměšování do vnitřního politiky nebo zde přibírají zcela jinou formu než na jakou jsme zvyklí v Evropě.

MEMRI – Middle East Media Research Institute

Řekne-li politik muslim například: „demokraticky jsme zvolili prezidenta“, může to znamenat, že z deseti kandidátů byly nejdříve vyškrtnuty všechny ženy, poté všichni nemuslimové, cestou se ztratila třetina volebních uren a nakonec byl vybrán stejný člověk, který je prezidentem již patnáct let. Řekne-li: „ženy mají v islámu stejná práva jako muži“, může to znamenat, že ženy nesmí bez svolení muže opustit domov, mohou být bity, musí povinně nosit hijab, který zakrývá celé jejich tělo a za nevěru jim hrozí trest smrti. Islámské právo šaría totiž jasně vymezuje hranice, kam až smí reformy jít. Pokud jsou překročeny, příští islamistický převrat vše pravděpodobně vše opět zvrátí zpět na „pravou stezku“, tak jako například Chomejního krvavý převrat v Íránu v roce 1979.

V těchto zemích zároveň často neexistují žádné korektní průzkumy veřejného mínění, infrastruktury, všeobecný přístup k informacím, světovému zpravodajství nebo dokonce k internetu.

Není proto divu, že jen málo kdo ví, co se uvnitř těchto zemí opravdu děje, co si myslí jejich obyvatelé a co říkají náboženští vůdci, kteří jsou často jediným zdrojem a zároveň i interpretem informací z „vnějšího světa“.

V těchto podmínkách vznikl unikátní projekt MEMRI – Middle East Media Research Institute, který se zabývá sledováním několika desítek blízkovýchodních televizních vysílání, rádií a novin a překládáním těchto materiálů do západních jazyků. Tato organizace spolupracuje s mnoha evropskými i americkými televizními kanály, takovými jako jsou CNN nebo BBC a jiné a jejich prostřednictvím je zprávy z „islámského světa“ vidět i v „naší části“ světa.

Některé aktuální materiály MEMRI je možné vidět na www.memritv.org. Prozkoumáme –li tyto stránky, těžko nás někdo přesvědčí, že Huntingtonův střet civilizací je jen prázdnou teorií. Najdeme zde stovky krátkých filmů „stažených“ z oficiálních blízkovýchodních televizních kanálů, kde matky sebevražedných atentátníků v televizním vysílání hovoří o tom, že jsou hrdé na své syny a pokud by měly další děti, chtěly by aby se i oni stali atentátníky, páteční modlitby v mešitách, kde je kolektivně provolávána smrt Americe a zkaženému západu, diskuse o tom do jaké míry smí muslim bít svou ženu, oslavy a výzvy k dalším sebevražedným útokům nebo komentáře předních náboženských vůdců k teroristickým útokům v Evropě.

Tyto materiály nic nekomentují, jen ukazují, co kdo, kde a kdy řekl a na co se mohou stamiliony muslimů dívat v televizi.

4054 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Bičování mužů a žen za nemanželský sex v Indonésií. Brzy i v Evropě? Francouzský stát podporuje islamizaci formou propagace muslimské kultury ...Orbán elegantně setřel notorického opilce a šéfa EU: Lucembursko? A co ten národ dokázal? Na co může být hrdý?Socialisté s vedením EU otevřeli italské přístavy a již mají úspěšné výsledky: Nový africký uprchlík zneužil desetiletou holčičkuPoliticky nekorektní vtipy o islámu, migraci a EU aneb Již brzy zakázané a trestné?

ePortal.cz

Glosy: O zahraniční politice a Andrejově beztrestnostiNaděje pro Izrael? Švédská ministryně zahraničí Margot Wallström odstupuje

euPortal.cz

Ukazuje se, že fanatická feministická genderistická neomarxistická ideologie škodí samotným ženám. Muži se v důsledku kampaně #MeToo proti sexuálnímu obtěžování stále více zdráhají spolupracovat se ženamiPomozte, prosím, bránit Vaše blízké, Vaše domovy a naši vlast

FreeGlobe.cz

Němečtí vědci tvrdí, že lidské rasy neexistují. Vede je k tomu věda nebo náboženství politické korektnosti?Černý raper integrovaný v Evropě vyzývá k zotročení a zabíjení bělochů (+ video)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Krutá nemoc Karel Gotta. Pražská kavárna a ubožáci na FB si mohou opět do mistra kopnoutJako republika jsme Koněva prohráli

ParlamentniListy.cz

Ekonomka brutálně nachytala Schwarzenberga kvůli Kosovu. Pane kníže, tohle se fakt nepovedlo Že Babiše chtěli vydat dva měsíce před volbami, to opravdu není náhoda. Jiřímu Čunkovi kauza Čapí hnízdo potvrdila vlastní šílené zkušenosti se státními zástupci
Články autora
Průzkum
Volte s Němci! V Německu začínají 1. září volby do zemských parlamentů-sněmů. Obávaným looserem je merkelovská CDU a favoritem protiimigrační AfD. Koho byste volili Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď