"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Afrika: Šest milionů konvertitů od islámu ke křesťanství ročně

Autor: Martin Horák | Publikováno: 20.7.2010 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Interview Mahera Abdallaha s Shiekhem Ahmedem Al Katanim na téma konverzí od islámu ke křesťanství v Africe v televizi z Al-Jazeera.

M. Abdallah: Ačkoliv islám byl náboženstvím velké většiny tohoto světadílu, nyní zde není muslimů více než třetina populace. Není pochyb, že křesťanské misie hrají velkou roli v demografických změnách v muslimském obyvatelstvu kontinentu. Je mi potěšením uvítat zde odborníka na téma evangelizace a christianizace v Africe, Sheikha Ahmada Al Kataniho, prezidenta Společnosti Maják pro vědu islámského práva v Libyi, což je instituce pro studium imámů a islámských kazatelů.

Ahmad al Katani: Jak jsme řekli na začátku, každý má právo pozvat druhé ke svému náboženství; tomu se říká evangelizace či prozelytizmus. Avšak pokud jde o křesťanství, nikdo nemá právo odlákávat muslimy od jejich náboženství a příkladů je mnoho. Islám představoval, jak jste zmínil, hlavní africké náboženství, 30 afrických jazyků užívalo arabské písmo. Počet muslimů se snížil na 316 milionů, z čehož polovina jsou Arabové ze Severní Afriky. To znamená, že v částech Afriky, o kterých hovoříme, nepřesahuje počet muslimů 150 milionů. Když si uvědomíme, že obyvatel Afriky je miliarda, je zřejmé, že počet muslimů se od počátku minulého století rapidně zmenšil. Zatímco v roce 1902 zde byl 1 milion křesťanů, v roce 2000 asi 330 milionů. Je zde teď asi 1,5 milionů církví a každou hodinu konvertuje ke křesťanství 667 muslimů, tj. 16000 denně, 6 milionů ročně.

M. A.: Počkejte. Nechte mě si to ujasnit. Máme 6 milionů konvertujících od islámu ke křesťanství nebo konvertujících od islámu a jiných náboženství?

A. K.: Důležitá otázka. Ostatní náboženství nejsou na seznamu christianizace; místo toho jsou na seznamu evangelizace. Ostatní africká náboženství jsou pohanství. Jsou zde jen islám, křesťanství a pohanství. Nic jiného. Takže pokud hovoříme o christianizaci, jejím cílem je pouze jiné nebeské náboženství, kterým je islám.

M. A.: Takže 6 milionů je roční konverze?

A. K.: Každý rok… V zemi jako je Amerika, byl islám 125 let a víte kolik je tam muslimů teď? 7 milionů a přitom ztrácíme každý rok 6 milionů v Africe. Tudíž obrázek není vůbec tak hezký, jak ho některá média malují. Pravda je, že skutečnost je deprimující a já se bojím, že jednoho dne přijde temný okamžik, kdy v Africe již nenajdeme islám.

Z angličtiny přeložil Martin Horák

Zdroj: http://www.youtube.com/watch?v=xdVnILalpeo

Komentář překladatele:
Tímto jsem pořídil český výcuc z anglického sestřihu arabského interview, které bylo vysíláno zřejmě již před deseti lety. Nicméně protože evangelizace v Africe stále úspěšně pokračuje, jak vím z různých jiných pramenů, trend se jistě navzdory islámskému násilí nezměnil. Bohužel v Evropě se trend – dechristianizační a islamizační – nezměnil také, takže mám obavu, abychom za pár let nehledali azyl v Africe.
 

3117 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Rakouská armáda vyhodila vojenského imámaMuslimka na nádraží v Lyonu hrozila bombouProč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?Ázerbájdžáncům proti arménským křesťanům nepomohly ani dodávky zbraní z Izraele a TureckaSyrský uprchlík a stoupenec teroristů opět vraždil v Německu

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Francouzský prezident oznámil, že se nadále snaží pofrancouzštit migranty. Slíbil přijmout tvrdé zákony, aby potřel „islámský separatismus“To jsou ale náhodičky... Jak to doopravdy bylo s koronavirem...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Komárek o Fridrichové: Ať si promítne, jak sama občas mluví o svých kolezích a řediteli ČT. Debil? Padají asi horší slova!Primář: Staromák? Lůza dělala brajgl. Nechat je tam ležet zraněné, hovada. Zbyteční lidé
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď