"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Afrika: Šest milionů konvertitů od islámu ke křesťanství ročně

Autor: Martin Horák | Publikováno: 20.7.2010 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Interview Mahera Abdallaha s Shiekhem Ahmedem Al Katanim na téma konverzí od islámu ke křesťanství v Africe v televizi z Al-Jazeera.

M. Abdallah: Ačkoliv islám byl náboženstvím velké většiny tohoto světadílu, nyní zde není muslimů více než třetina populace. Není pochyb, že křesťanské misie hrají velkou roli v demografických změnách v muslimském obyvatelstvu kontinentu. Je mi potěšením uvítat zde odborníka na téma evangelizace a christianizace v Africe, Sheikha Ahmada Al Kataniho, prezidenta Společnosti Maják pro vědu islámského práva v Libyi, což je instituce pro studium imámů a islámských kazatelů.

Ahmad al Katani: Jak jsme řekli na začátku, každý má právo pozvat druhé ke svému náboženství; tomu se říká evangelizace či prozelytizmus. Avšak pokud jde o křesťanství, nikdo nemá právo odlákávat muslimy od jejich náboženství a příkladů je mnoho. Islám představoval, jak jste zmínil, hlavní africké náboženství, 30 afrických jazyků užívalo arabské písmo. Počet muslimů se snížil na 316 milionů, z čehož polovina jsou Arabové ze Severní Afriky. To znamená, že v částech Afriky, o kterých hovoříme, nepřesahuje počet muslimů 150 milionů. Když si uvědomíme, že obyvatel Afriky je miliarda, je zřejmé, že počet muslimů se od počátku minulého století rapidně zmenšil. Zatímco v roce 1902 zde byl 1 milion křesťanů, v roce 2000 asi 330 milionů. Je zde teď asi 1,5 milionů církví a každou hodinu konvertuje ke křesťanství 667 muslimů, tj. 16000 denně, 6 milionů ročně.

M. A.: Počkejte. Nechte mě si to ujasnit. Máme 6 milionů konvertujících od islámu ke křesťanství nebo konvertujících od islámu a jiných náboženství?

A. K.: Důležitá otázka. Ostatní náboženství nejsou na seznamu christianizace; místo toho jsou na seznamu evangelizace. Ostatní africká náboženství jsou pohanství. Jsou zde jen islám, křesťanství a pohanství. Nic jiného. Takže pokud hovoříme o christianizaci, jejím cílem je pouze jiné nebeské náboženství, kterým je islám.

M. A.: Takže 6 milionů je roční konverze?

A. K.: Každý rok… V zemi jako je Amerika, byl islám 125 let a víte kolik je tam muslimů teď? 7 milionů a přitom ztrácíme každý rok 6 milionů v Africe. Tudíž obrázek není vůbec tak hezký, jak ho některá média malují. Pravda je, že skutečnost je deprimující a já se bojím, že jednoho dne přijde temný okamžik, kdy v Africe již nenajdeme islám.

Z angličtiny přeložil Martin Horák

Zdroj: http://www.youtube.com/watch?v=xdVnILalpeo

Komentář překladatele:
Tímto jsem pořídil český výcuc z anglického sestřihu arabského interview, které bylo vysíláno zřejmě již před deseti lety. Nicméně protože evangelizace v Africe stále úspěšně pokračuje, jak vím z různých jiných pramenů, trend se jistě navzdory islámskému násilí nezměnil. Bohužel v Evropě se trend – dechristianizační a islamizační – nezměnil také, takže mám obavu, abychom za pár let nehledali azyl v Africe.
 

3235 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď