"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Konec holení? Somálští islamisté nařizují: Nechte si narůst vousy, jako měl Mohamed

Autor: Odjinud | Publikováno: 2.7.2010 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Muži ze somálského Mogadišu mají 30denní ultimátum na to, aby si nechali narůst plnovous po vzoru proroka Mohameda, nebo je čekají tresty podle islámského práva šaría, včetně bičování. Nařízení vydal Moalim Hashi Mohamed Farah, guvernér hlavního města Somálska.

Detaily přinesl deník Daily Nation: Farah v rozhovoru pro místní tisk konstatoval, že somálské ženy z Mogadišu se již podrobily požadavku na nošení hidžábu (těžký černý oděv, který zakrývá postavu od hlavy až patě) a nyní jsou na řadě muži.

„Čas holení vousu je pryč“, prohlásil. „S platností od 20. července nařizujeme všem mužům nechat si narůst plnovous“, citoval Faraha deník Daily Nation. Neuposlechnutí bude trestáno podle islámského práva šaría.

„Nechat si narůst vous je morálním požadavkem, který za sebou zanechal náš prorok Mohamed, ať ho provází pokoj, tedy je povinností tuto zvyklost udržet při životě a potrestat ty muže, kteří si oholí svůj vous a vypěstují kníry.“ uvedl.

Nejedná se o první nařízení tohoto typu. Somálské islamistické skupiny již dříve zakázaly zvonění ve školách, dámské podprsenky, promítání filmů, hudbu, lidové tance a fotbal. To platí zejména pro sledování aktuálního mistrovství ve fotbale, za jehož sledování hrozí Somálcům bičování. 3. dubna přikázala islamistická skupina Hizbu Islam všem rádiím a televizím v Mogadišu, aby přestala hrát veškerou hudbu a zpěv. Nařízení uposlechly všechny stanice kromě rádia v Mogadishu , placeného federální vládou a vysílajícího z Nairobi v sousedním státě Keňa. Moalim Hashi přislíbil, že po obsazení Nairobi proti nim podniknou příslušná protiopatření.

zdroj: Daily Nation

www.mediaoislamu.cz

 

2761 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď