"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Jakl: Wildersův výsledek není překvapivý. Trend bude pokračovat

Autor: Odjinud | Publikováno: 30.6.2010 | Rubrika: Citáty
Ilustrace

O čem podle vás svědčí úspěch euroskeptika a antiislamisty Geerta Wilderse v nizozemských volbách a vlámských separatistů ve volbách belgických?

Ten výsledek vůbec není překvapivý. Očekávali jsme ho mnoho měsíců dopředu. Je to určitý trend, který bude určitě pokračovat. Je způsoben tím, že vládnoucí elity ignorují to, co se v jejich společnostech mezi lidmi děje. Nastává zde určitý přetlak. Kdybychom všechny parlamenty a papaláše, politiky, premiéry, ministry a prezidenty z EU někam zavřeli a nechali je hlasovat o některým důležitých věcech a pak o stejných věcech udělali široký průzkum mezi občany, tak výsledek se bude dramaticky lišit. Ty nůžky odpoutávání se elit od názoru lidí se rozevírají.

Lidé to vidí, lidé to cítí a budou chtít do těchto věcí promluvit. Politiků, kteří vidí, že se na ulici válí hlasy a že stačí se pro ně sehnout, protože zájmy a názory těchto lidí nikdo nehájí, bude přibývat a úspěchy takových politiků se budou opakovat. Tato tendence bude sílit. Co konkrétního přinese, to nevím. Buď bude ignorance elit pokračovat a tento trend sílit, nebo dojde k nějaké sebereflexi těch elit, ale té zatím nevěřím. Jednou z úloh politické třídy jako celku je reflektovat plastickou mapu potřeb a zájmů lidí. Určitě její úlohou není ty lidi vychovávat, učit, k něčemu nutit, podstrkávat jim vzorce chování a hodnot. Elity spíše dělají to druhé než to první a to může vést buď k diktatuře, nebo výměně elit. Hlas ze zdola ale sílí. Ten, kdo si zacpává uši a nenaslouchá, nezíská podporu lidí.

z rozhovoru pro server ParlamentniListy.cz

2904 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Dienstbier: Česko dokáže přijmout až 15 tisíc uprchlíků. Může je aktivně oslovovat v zemích, odkud přicházejíKadyrov : Macron podněcuje k terorizmu !Arméni zveřejnili svědectví syrského islamisty o výcviku teroristů v TureckuZa podřezaného francouzského učitele před švédským parlamentem "pietně" spálen Korán Erdogan: "S muslimy v Evropě je zacházeno jako se židy v r. 1939!"

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Stigma ‚bílého privilegia‘ a ‚toxické maskulinity‘ poškozuje kluky z bílé pracující třídyProsím, pomozte

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

„Nelegální noční srazy pejskařů. Dobře, že jim vláda zatla tipec!“ I toto zní ze Sněmovny„Ráno jsem ten virus vysra*a a už jsem dobrá," odzbrojila nakažená babička lékaře a odjela na kole pro vnoučata
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď