"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Německo: Od oddělení Církve od státu ke spojení státu s islámem

Autor: -bj- | Publikováno: 29.6.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Šířící se islám v Německu získává i stále větší společenský i politický vliv. Německu – kolébce okřídleného rčení „Ordnung muss sein“ (Řád/Pořádek musí být) – je již dávno trnem v oku, že v jeho mešitách káže kdejaký imám z kdovíodkud, a k tomu ještě velmi často ani ne v němčině, nota bene, když bezpečnostní služby navíc odhalily mnohá kázání s protizápadním nenávistným, rasistickým a supremacistickým obsahem. Politici tudíž již několik let volají po větší transparentnosti a kontrole více než dvaapůl tisíce německých mešit.

Problematika vzdělávání v Německu působících imámů přišla znovu na přetřes na konferenci Nadace Konráda Adenauera s názvem „Imámové a mešitní společenství v integračním procesu“. Turečtí islámští představitelé si posteskli nad nedostatkem kompetentních a kvalifikovaných imámů a vyzdvihli potřebu promotivních stipendií pro jejich vzdělávání.

Státní sekretář pro vzdělávání a výzkum Thomas Rachel navázal na doporučení Vědecké rady založit islámsko-teologická vzdělávací a výzkumná centra při univerzitách a zrovnoprávnit obor islámské teologie s ostatními, a přislíbil státní podporu spolkovým zemím při vzdělávání imámů, zvaní hostujících profesorů a zohledňování a začleňování islámského (teologicko-morálně-názorového) přístupu do všech sfér společnosti a státní správy. Znovu vyzdvihl koncept tzv. „superimámů“, kteří by vedle svých teologických a pastoračních povinností vykonávali i administrativní doprovod při nejrůznějších správních úkonech, zejména například, že by fungovali coby součást policejních hlídek v cizineckých čtvrtích, kurátoři ve věznicích a podobně. O nové státem podporované islámské programy vyjádřili již zájem univerzity v Osnabrücku, Tübingenu, Münsteru a dalších městech. Podle dalších návrhů by tak jako ve státní správě měly fungovat i při univerzitách islámské poradní rady.

Německo tak de facto, podobně jako ostatní evropské země s početnou muslimskou populací, chtě nechtě nastoupilo moderní proces přechodu od někdejšího oddělení Církve od státu ke spojení státu s islámskou Ummou.

zdroj, zdroj, zdroj, zdroj

3814 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683