"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Německo: Od oddělení Církve od státu ke spojení státu s islámem

Autor: -bj- | Publikováno: 29.6.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Šířící se islám v Německu získává i stále větší společenský i politický vliv. Německu – kolébce okřídleného rčení „Ordnung muss sein“ (Řád/Pořádek musí být) – je již dávno trnem v oku, že v jeho mešitách káže kdejaký imám z kdovíodkud, a k tomu ještě velmi často ani ne v němčině, nota bene, když bezpečnostní služby navíc odhalily mnohá kázání s protizápadním nenávistným, rasistickým a supremacistickým obsahem. Politici tudíž již několik let volají po větší transparentnosti a kontrole více než dvaapůl tisíce německých mešit.

Problematika vzdělávání v Německu působících imámů přišla znovu na přetřes na konferenci Nadace Konráda Adenauera s názvem „Imámové a mešitní společenství v integračním procesu“. Turečtí islámští představitelé si posteskli nad nedostatkem kompetentních a kvalifikovaných imámů a vyzdvihli potřebu promotivních stipendií pro jejich vzdělávání.

Státní sekretář pro vzdělávání a výzkum Thomas Rachel navázal na doporučení Vědecké rady založit islámsko-teologická vzdělávací a výzkumná centra při univerzitách a zrovnoprávnit obor islámské teologie s ostatními, a přislíbil státní podporu spolkovým zemím při vzdělávání imámů, zvaní hostujících profesorů a zohledňování a začleňování islámského (teologicko-morálně-názorového) přístupu do všech sfér společnosti a státní správy. Znovu vyzdvihl koncept tzv. „superimámů“, kteří by vedle svých teologických a pastoračních povinností vykonávali i administrativní doprovod při nejrůznějších správních úkonech, zejména například, že by fungovali coby součást policejních hlídek v cizineckých čtvrtích, kurátoři ve věznicích a podobně. O nové státem podporované islámské programy vyjádřili již zájem univerzity v Osnabrücku, Tübingenu, Münsteru a dalších městech. Podle dalších návrhů by tak jako ve státní správě měly fungovat i při univerzitách islámské poradní rady.

Německo tak de facto, podobně jako ostatní evropské země s početnou muslimskou populací, chtě nechtě nastoupilo moderní proces přechodu od někdejšího oddělení Církve od státu ke spojení státu s islámskou Ummou.

zdroj, zdroj, zdroj, zdroj

3060 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Syrský “uprchlík” plánoval masakr v kosteleDíky infiltraci bavorských mešit českou antiislamistkou Křížkovou jsme potvrdili propojení pražských islamistů na ty v MnichověJak Salvini «obrátil» katolické voliče?Africký uprchlík znásilnil šestnáctiletou Češku u Terezína! Multikulturní obohacení dorazilo ze Západu již i k nám ... Muslimský otec chtěl v Itálií upálit dceru za to, že chtěla žít jako Evropanka. Naštěstí selhal zapalovač

ePortal.cz

Naprosto neuvěřitelné vyjádření ministra vnitraRobinson musí zmizet. Je málo pokrokový

euPortal.cz

Temná minulost hraběte Walderode: Pomáhal vytipovat Lidice jako odplatu za atentát na Heydricha? Prolomení Benešových dekretů v den popravy parašutistů. Náhoda, nebo symbol?Totálně odporné. Mladík pod hrozbou smrti musel sledovat, jak mu migrant znásilňuje jeho přítelkyni na výletě v Německu

FreeGlobe.cz

Íránský útok na tankery? Japonci zpochybňují americkou a saúdskoarabskou propaganduDvě lesby uřízly malému chlapečkovi… A pak… (+ foto)

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životSilnější než chemoterapie: Bylinka na rakovinu, která vám roste přímo pod nosem

euServer.cz

Probíhá pokus spodiny o majdanizaci našich politických poměrů. O fašistický převrat, který se pro tupý dav a herce, nemající o politických faktech zbla tušení, zamaskoval do hávu demokracieMůže vůle 1/3 občanů přetlačit vůli 2/3 občanů?

ParlamentniListy.cz

Jiří Mádl srovnal Andreje Babiše s… No to premiér bude nadávatMilion chvilek: Umělec zval do ulic, ale pak mu zavolal občan. O Drahošovi
Články autora
Průzkum
Má mít Okamura konkurenci? Souhlasíte s názorem sociologa Petra Hampla, že by Okamurovi prospěla konkurence na politické scéně?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď