reklama
"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

České oběti a jejich němečtí vrazi: O tom, jak Česká republika pomáhala unikat válečným zločincům

Autor: Redakce | Publikováno: 14.9.2021 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Září je měsíc, kdy si připomínáme rok 1938. Tehdy němečtí nacionalisté rozpoutali terorismus v Československu a poté v něm pokračovali formou státního terorizování okupovaných Čech a Moravy za dohledu říšských Němců. Ale věděli jste, že po válce mnozí němečtí a nacističtí zločinci dožili v klidu v Německu? A věděli jste, že i po roce 1989 úřady a vlády České republiky nechtěly tyto německé zločince žijící v klidu v Německu potrestat? 
 
Anotace: Kniha Oběti a jejich vrazi s podtitulem O tom, jak Česká republika pomáhala unikat válečným zločincům navazuje na publikaci Nacisté pod ochranou (2001), v níž se autor zabýval případy nepotrestaných nacistických zločinců. Nové vydání knihy je podstatně obsáhlejší – ať už svým rozsahem, tak použitím objevených archivních dokumentů a fotografií, ale především objevnější. Stanislav Motl vypátral nové dokumenty a nové souvislosti. Základní otázka, kterou si klade, zůstává tatáž: Kdo tyto lidi po celé dlouhé poválečné období kryl a proč?
 
 
Stanislav Motl
Český novinář a spisovatel. Motlova tvorba zahrnuje široké spektrum témat – od autentických zážitků válečného reportéra až k dobrodružným příběhům, prožitým při extrémních sportech.
 
Vystudoval Fakultu žurnalistiky UK a postupně se stal jedním z našich nejuznávanějších investigativních novinářů. Jeho životním tématem, kterému se začal věnovat už v časopisu Reflex a především pak v televizním pořadu Na vlastní oči, je holocaust a pátrání po nacistických zločincích. Jeho zásluhou se naše veřejnost dozvěděla o terezínském dozorci SS Antonu Mallothovi.
 
Ukázka z mnoha pozitivních recenzí na Databazeknih.cz:
 
MilanCFC
"Opět klobouk dolů před prací Stanislava Motla, jeho studováním v archivech, cestami i přímými konfrontacemi. Alespoň pár zločinců ještě bylo donuceno čelit své minulosti. Protože jinak to je, nebo spíše byl, z jejich strany totální výsměch. I zde se jich pár našlo, a to je autor nijak nešetřil... Sílu tomu všemu pak daly ty dva konkrétní příběhy těch dvou chlapců, to bylo už i na mě moc. Až nepříjemně smutné téma, nicméně výborně zpracované."
 
veronika5179
"Pan Motl odvedl úctihodnou práci. V knize je mnoho příběhů bezpráví a nespravedlnosti a padá zde spousta neznámých jmen, které si zaslouží, aby se o nich vědělo. Z některých krutých případů mrazí, bohužel naše média o nich vůbec neinformují (a přitom jde o události možná srovnatelné s vypálením Lidic, pokud lze tyto věci vůbec srovnávat...), přitom jde o naši historii. Kdo má smysl pro spravedlnost, bude se mu při čtení otevírat kudla v kapse. Bohužel, kdo si myslí, že všichni nacisté byli po právu potrestání a válka skončila norimberským procesem, ten se plete....Určité struktury a vztahy žijí dál, nejen v Německu, ale i na našem území.. Opět se nabízí otázka, kdo vlastně vyhrál válku..."
 
Název: Oběti a jejich vrazi: O tom, jak Česká republika pomáhala unikat válečným zločincům
Autor: Motl, Stanislav
Vydavatel: Rybka Publishers
EAN: 9788087067895
ISBN: 80-87067-89-4
Popis: 416 stran, 16 × 23 cm

Klíčová slova: Česká republika  | Německo  | vlastenectví  | válka


reklama
706 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď