"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Zákaz zakazovat

Autor: Zdeněk Müller | Publikováno: 15.6.2010 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Burka, ženský integrální závoj, je s islámem spojena okrajově. Neodpovídá většinové představě o cudnosti muslimek, kterou diktuje korán. Lze bez obalu prohlásit, že se nejedná o nic jiného než o barbarský způsob, jak ženu pokořit, zbavit ji důstojnosti a svobody. Tvrzení, že žena bere takové zahalení dobrovolně, na podstatě věci nic nemění. Integrální zahalování je v rozporu s principem rovnosti mužů a žen, na němž stojí evropská demokracie. Mění ženu v bytost ostatním lidem nepodobnou, veřejně ji neguje a činí beztvářnou. Zákaz zahalování je proto zcela oprávněný.

Evropa je ovšem vybavena pojistkou své demokracie, kterou je právní stát. Tento koncept spočívá na tom, že ústavou definovaná a garantovaná práva musejí být respektována jak legislativními, tak výkonnými orgány. Nad dodržování zákonných ustanovení bdí soudci, většinou nějaká dohlížecí instituce. U nás roli bdělého ochránce ústavy plní ústavní soud, ve Francii ústavní rada státu.

V souvislosti s projektem zákona o zákazu integrálního zahalování, který bude v nastávajících týdnech projednávat dolní i horní komora francouzského parlamentu, se nechala slyšet státní rada, bdící nad dodržováním ústavy. Podle jejího výroku by byl zákon zcela zakazující integrální závoj v rozporu s ústavou Francouzské republiky. Rada navrhuje zákaz burky přesně vymezit a to ve veřejných službách, na letištích a nádražích a v jistých typech obchodů jako jsou klenotnictví a v bankách.

Právní stát představuje kompaktní celek. Tvoří ho hodnoty, k nimž patří ona výše uvedená, totiž rovnost mužů a žen, a pravidla, jako v tomto konkrétním případu povinnost parlamentu jako zákonodárného orgánu a prezidenta a vlády jako výkonných orgánů respektovat ústavu. Nikdo nemá právo oddělit jedno od druhého, hodnotový celek od zákonů a pravidel vlády a správy. Ve Francii z toho povstává paradoxní situace. Právní stát zakazuje poslancům, vládě a prezidentovi zakazovat to, s čím nesouhlasí většina občanů. Barbarství menšiny se musí tolerovat, aby princip právního státu nebyl oslaben.

Jsem přesvědčen, že islamismus tuto léčku právního státu dávno pochopil a že z ní vychází ve své strategii. Rigorosním lpěním na středověkých zákazech a příkazech vystavuje právní stát pokušení vzdát se celistvosti principů a pravidel a hraje si s občanskou trpělivostí a sekularismem vypěstovanou názorovou tolerancí, podrývá občanskost a ochotu k žití pospolu.

Zastánci islamismus šikovně šachují s dvojím právem – šaría a občanské právo sekulárního státu – a vybírají si to, co se jim zrovna hodí. Kupříkladu polygamii, protože ji šaría připouští, a sociální solidaritu pro ženy v polygamním svazku, které platné občanské právo bere za svobodné matky. Vědí, že tím vyvolají veřejné pohoršení, ale to je jejich záměrem a součást jejich strategie rozvolňování a zpochybňování západních principů. Mohou se pak otevřeně vysmát západním praktikám a právnímu myšlení. Ve jménu právního státu musíme snášet barbarské zvyklosti náboženských fanatiků a máme zakázáno zakazovat těm, kterým se právo zakazovat ponechává.

http://muller.blog.iDNES.cz

 

2226 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Francie: Islámo-fašizmus ven !Karikatura: Muslimská nenávist Erdogana = vraždění FrancouzůVideo: Turci ve Francii uspořádali pogrom na ArményV Saúdské Arábii napaden francouzský konzulátIslámista podřezal a pobodal věřící v katedrále v Nice!

ePortal.cz

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z poslední doby. Nové sankce na Rusko, Brexit a ochrana hranic v době koronavirové pandemieMotivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobecká

euPortal.cz

Zvítězí Trump a do roku 2027 „dojde v USA k něčemu na způsob revoluce,“ tvrdí autor překvapivě se naplňujících předpovědí. Jestli si myslíte, že rok 2020 je příšerný, tak jen počkejte na rok 2024. Ještě jste nic neviděliHlava uříznutá muslimem v kostele, ale motiv je prý stále neznámý...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Němcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás doma

ParlamentniListy.cz

Lékař Engel udeřil: Dát čísla na stůl a zavést opatření. Lidé tomu nerozumí. Jsou pod tlakem těch, co říkali, že covid je chřipečkaKomentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď