reklama
"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Vzpomínky na Sýrii od českého diplomata

Autor: Redakce | Publikováno: 14.6.2021 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Petr Markvart komentuje tuto knihu slovy: "Rád jsem si s autorem Miroslav Belica při tvorbě knížky zavzpomínal na svůj bezmála šestiletý pobyt v této krásné zemi počátkem 90. let i na naší misi dobré vůle v polovině roku 2012, kdy v Sýrii už přes rok zuřil konflikt. Tehdy jsme odhadovali, že to může trvat celkem maximálně tak tři roky a nějak se to uzavře. Letos v březnu už uplynulo deset let od počátku krize a konec sankcí a plundrování Sýrie Turky, Američany a Brity stále nebere konce. Takže alespoň takto na obranu těch, jimž nikdo nepopřává sluchu."
 
Fotografie z knihy ze setkání Petra Markvarty s představiteli menšin a náboženství v Sýrií
Fotografie z knihy ze setkání Petra Markvarty s představiteli menšin a náboženství v Sýrií
 
Fotografie z knihy ze setkání Petra Markvarty s představiteli menšin a náboženství v Sýrií
 
Anotace: Autor působil „v barvách“ československé a později české diplomacie na ambasádách ve třech důležitých arabských zemích, které kdysi patřily k našim nejvýznamnějším obchodním partnerům. Sýrie, Libye i Irák ve své době budovaly pod vedením autoritativních vůdců svoji verzi arabského socialismu, nedávno ale nad rozsáhlými územími těchto zemí zavlály černé prapory Islámského státu a začaly se uplatňovat středověké zákony. To, že se tyto země přeměnily v epicentra chaosu a islámského extremismu a že Evropa se zase stala cílem přílivových vln migrantů a utečenců, nepochybně nutí k zamyšlení nad příčinami takového zásadního zvratu. Potvrzuje se, že rozhodnou měrou k této dramatické proměně přispěl vojenský zásah vedený zvenčí proti sekulárním režimům.
 
 
Na osudech pestré, mnohonáboženské syrské společnosti autor s intimní znalostí místních realit líčí události, které předcházely takzvanému arabskému jaru, a s udivením pozoruje, jak protesty v ulicích syrských měst náhle přerostly ve válku v zastoupení regionálních a dalších mocností a v džihád financovaný islamistickými sítěmi. Vzpomínky na Sýrii, jaká byla před čtyřiceti a před dvaceti lety, konfrontuje s realitou posledního desetiletí, a zamýšlí se i nad dalšími okolnostmi, proč se Sýrie, někdy přezdívaná jako kolébka křesťanské civilizace, ocitla na prahu úplného zhroucení.
 
PhDr. Miroslav Belica (*1952) Arabista. Problematikou Blízkého východu se zabývá čtyři desetiletí. V tomto regionu prožil v řadě diplomatických funkcí téměř patnáct let. Shodou okolností působil právě v těch zemích, které dnes, po vnější intervenci, čelí zhroucení – v Sýrii, Libyi a Iráku. Zkušenosti z Iráku, kde v letech 1996–2001 pracoval jako vedoucí zastupitelského úřadu ČR, shrnul v knize Co nezavály písky Mezopotámie (2011), kterou napsal společně se synem Tomášem Belicou. Až do roku 2004 pracoval na ministerstvu zahraničí jako zástupce ředitele odboru OSN a odboru rozvojové spolupráce a humanitární pomoci. V současnosti působí v evropských institucích zabývajících se vnitřním trhem s energií.
 
 
Název: Vzpomínky na Sýrii
Autor: Belica, Miroslav
EAN: 9788027800155
978-80-278-0015-5
Popis: 496 stran, 15 × 21 cm

Klíčová slova: Česká republika  | Sýrie


reklama
2528 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Ohrozí postup EU proti Polsku a Maďarsku stabilitu EU? "Polexit by ohrozil celou evropskou architekturu", prohlásil komisař spravedlnosti Reynders, o postupu EU proti Polsku a Maďarsku. Co Vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď