"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Šest pilířů cenzury. Příručka moderního Koniáše

Autor: Redakce | Publikováno: 18.5.2021 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Nová zajímavá kniha na českém knižním trhu. Sluníčkáři z tohoto asi pěkně puknou vzteky, že pan Oto sepsal jejich metody cenzury a perzekuce odlišných názorů a nepohodlných faktů. 🙂 Příklady v druhé části knihy jsou poučné a odstrašující. Bohužel ale nelze říct, že by současný sílící tlak na omezování svobody slova nějak výrazně aktivizoval ochránce svobodného vyjadřování. Snad tato kniha alespoň otevře tolik nutnou diskusi o novodobých cenzorských jevech.
 
 
Autor Oto Jurnečka věří v pracné hledání pravdy prostřednictvím analýzy strohých dat, ale i pomocí selského rozumu, kterým někteří opovrhují. Jako bloger se začal čím dál častěji setkávat s rafinovanými způsoby omezování svobody slova. Začal o tom psát blog – a je z toho kniha. A přichází v pravý čas!
 
Na jednom místě jsou představeny všechny běžné praktiky, které pomáhají marginalizovat nepodporované názory i jejich nositele. Bohužel většina lidí chápe popisované praktiky jako bohulibé, jako nutnou cestu k pravdě.
 
Kniha je rozdělena do dvou částí:
 
1. První část představuje některé nejběžnější argumenty, jimiž je zavedení cenzury zdůvodňováno. Autor je rozporuje a poukazuje na jejich slabé stránky.
 
2. Druhá část obsahuje řadu konkrétních případů současné cenzury, a to jak ve světě, tak u nás. Na těchto případech se ukazuje, že iniciátoři cenzurních zásahů neměří všem stejným metrem a jejich skutečným cílem není hledání pravdy, ale umlčení politických oponentů.
 
Název: Šest pilířů cenzury
Autor: Jurečka, Ota
Vydavatel: Naštvané matky
EAN: 9788090657397
ISBN: 978-80-906573-9-7
Popis: 192 stran, 14 × 21 cm
 
 

Klíčová slova: politická korektnost  | pronásledování
1068 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď