"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Proč USA a Ukrajina nechtějí ztratit kontrolu nad transportem ruského plynu a ropy do Evropy?

Autor: Marie Divišová | Publikováno: 29.4.2021 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

Kolem plynovodu NordStream2 pokračuje pokerová situace. Pokládku potrubí zahájil Akademik Čerskij - loď ukládající podvodní potrubí. Nezafungovalo tedy americké vydírání, kterým před časem USA zablokovaly práci lodě, když pohrozily sankcemi firmám, které budou spolupracovat s lodí - a tak loď dlouho nemohla získat certifikaci, pojištění ani zásobování. Zjevně se podařilo Rusku problém vyřešit a Čerskij začal s pokládkou potrubí. Do ukončení plynovodu zbývá nyní položit asi 100 km podvodních trubek a pokládka by měla být ukončena během léta.
 
Navazující pozemní plynovod EUGAL, který propojuje NordStream s existující strukturou plynovodu Bratrství na hranicích mezi ČR a Německem, už je dokončený a byl zkolaudován tento měsíc.
 
Rusko odmítlo provést dodatečné dodávky plynu do Evropy přes Ukrajinu. Ukrajinská tranzitní společnost GTS nabídla využití dodatečných kapacit ukrajinských plynovodů do Evropy a Gazprom nechal aukci bez povšimnutí.
 
Letošní zima v Evropě byla dost silná a trvá dlouho - ve většině evropských měst dosud neskončila topná sezóna a meteorologové slibují ještě studený máj. Takže v Evropě vznikl dočasný nedostatek plynu. Výsledek je očekávatelný - cena plynu na burze TTF s "dodávkou ihned" vyrostla do 272 USD za tisíc kubíků. To je cena běžná uprostřed třeskutých mrazů. A také cena za dodávky v létě vyrostla na více než tříleté maximum.
 
Zjevně se tedy Gazprom rozhodl nechat Evropské odběratele trochu vycukat, plní nasmlouvané dodávky, ale dodává jenom málo navíc a nechává růst cenu. Spotřebitelé v Evropě tak mají možnost si uvědomit, že NordStream2 Evropa opravdu potřebuje.
 
Proč USA a Ukrajina nechtějí ztratit kontrolu nad transportem ruského plynu a ropy do Evropy? Jde o peníze a moc?
 
1) Ano, Ukrajina kdysi mela z toho plynovodu ca 3 miliardy USD, o ktere se vzdycky po kazdych volbach porvali byvali politici s nove zvolenymi.
 
2) Druhy vyznam je, ze ukrajinska tranzitni firma z tech trubek pravidelne krade plyn a prohlasuji to za "technicke ztraty".
 
3) UKR pouzivaji ten plynovod k vydirani Ruska i EU. Nezplati za svuj odebrany plyn a pak vyhrozuji, ze kdyz tu sumu bude od nich Rusko vymahat, tak zavrou kohoutky. Uz to udelali nekolikrat a na zaplaceni dluhu jim vzdycky musela pujcit Evropa a ty dluhy stale narustaji.
 
 
Nebuďme otroky Západu ani Východu! Buďme suverénní zemí. Západ civilizačně upadá a my toto v České republice nechceme! Prosím podpořte nás v našem úsilí informovat a probudit českou veřejnost, aby jsme tomuto zabránili v našem domově!
 

Jak nám můžete pomoci?

Sdílejte naše články.

Nebo finančním darem:

Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
 

Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!

 

Klíčová slova: EU  | USA  | Ukrajina  | válka
2189 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny? Rusko požaduje zastavení rozšiřování NATO. Británie a USA stupňují své výhrůžky a v rámci NATO vysílá zbraně a kontingenty k ruským hranicím. Ukrajina se dovolává pomoci proti "arcinepříteli" Rusku. EU je ve vleku USA a Brtánie. Kdo bude příp. vinen za rozpoutání války kolem Ukrajiny (jak se to teď najednou překrucuje u 2. sv.války)?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683