reklama
"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Číňané si od USA nenechají nic nařizovat: Starejte se o lidská práva v USA

Autor: Michal Poláček | Publikováno: 25.3.2021 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

První oficiální setkání Bidenovy administrativy se zástupci Čínské lidové republiky.  Lokalita Anchorage, Aljaška. 19.3. 2021. Krátká ošklivá verze: Peking udělal z Američanů blbečky. Tím hůř pro vás, protože bázliví západní novináři sdílí z hodinové schůze 3-4 minuty, někdy i bez zvuku. Nesestříhané to zveřejnili jen Rusové. 
 
Na úvod nový ministr zahraničí (Secretary of State), demokrat, Anthony J. Blinken tlumočí vůli lidu Spojených Států. Chtějí se vyhnout konfliktu, nastolit vládu práva a tak se bude jednat o Hong Kongu, Ujgurech, Tajwanu, kyberútocích a vojenskému zastrašování amerických spojenců. Tato témata vzbuzují u Američanů obavy o osud demokracie v Čínské lidové republice a o světový řád.
 
 
Ministr zahraničí ČLR se zachmuří a zakládá ruce.  Jeho zástupce Yang si bere slovo a bude mluvit patnáct minut: 
"Já a pan ministr Wang jsme přijeli do Anchorage za účelem probrání společných zájmů se Spojenými Státy. Společně můžeme pomoci prosperitě, míru a rozvoji světa... čínský lid podporuje systém postavený na spolupráci v Organizaci Spojených národů, nikoliv kliku států, které se zaštiťují světovým pořádkem. Američané mají svou americkou demokracii a my máme svou čínskou demokracii...
 
...není jen na Američanech, ale i na světu, aby posoudil jak Američané obhajují svou demokracii na své vlastní půdě. My po desetiletích reforem dosáhli objektivního rozvoje i pokroku v dodržování Charty základních lidských práv a svobod...
 
...věříme, že je na Američanech, aby změnili svou imidž, přestali vyvážet svou demokracii do zahraničí a začali jednat alespoň doma podle svých zásad. Vidíme, že mnoho vašich občanů ztratilo důvěru ve vaší demokracii."
 
Slovo si bere ministr zahraničí Čínské lidové republiky, Wang. Je stručný: 
"...v minulosti jste poškodili čínské zájmy a tím i vzájemné vztahy. Čína vás vyzývá abyste okamžitě upustili od vměšování se do našich vnitřních záležitostí. Den před naším příjezdem jste schválili další sankce ve snaze na nás, vaše hosty, vyvinout nátlak..."
 
Secretary of State čínským hostům opakuje, že budují vztahy s těmi nejčistšími úmysly a upřímnou obavou o stav lidských práv. 
 
Jednání trvá už hodinu a zástupce Yang reaguje na amerického ministra obrany: 
"Takže ty sankce jste připravili a načasovali a takhle nám ukazujete svou dobrou vůli? Pro nás je zásadní jen to, že jsme vám vyjasnili SVOU vůli... už nejste a ani před dvaceti lety jste nebyli v situaci, kdy s námi můžete jednat z pozice síly...
 
V tenhle moment americký Secretary of State žádá o pokračování schůze za zavřenými dveřmi a požádá reportéry aby opustili sál. Yang ale pokračuje dál a reportéři váhají. 
 
... pokud s námi chcete jednat, budete dodržovat diplomatický protokol. Jako by naši lidé nevytrpěli z rukou cizinců v minulosti dost. Už zase nás obkličují vojenské základny cizí velmoci..."
 
Do hry se naposledy vloží i ministr Wang. "Pan Sullivan vznesl stížnosti amerických spojenců. Máme to vnímat tak, že teď zahraniční vztahy Austrálie a Japonska řídí Spojené Státy? Pokud ano, našim vztahům to neprospěje. Mezinárodní společenství dobře vidí, kdo tu koho vydírá." 
P.S.: Přepis je můj, udělaný teď, po návratu z dvanáctihodinové směny. Jestli to na ČT uhnětli lépe, stěžujte si 😃 níže je odkaz na záznam.
 

Prosím podpořte nás i v této těžké době bránit Českou republiku před invazi uprchlíků z Afriky a šířením islámu! Jak nás můžete podpořit?

Finančním darem:

Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
 

Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!

 
 

Klíčová slova: USA


reklama
1294 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Jak vnímáte, že ČR s Vrběticemi vypadá na mezinárodní scéně? Kroky ČR v kauze Vrbětice se na mezinárodní scéně jeví přinejmenším jako nepřípadné. Jak myslíte, že se ČR jeví ostatním zemím na mezinárodní scéně?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď