"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Trump je lepší volba pro Řeky a Biden lepší volba pro turecké islamisty ....

Autor: Ivan David | Publikováno: 5.11.2020 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

Před volbami v USA ve východním Středomoří klid. Od včera je v. Egejském moři a jižně i východně od něj rozmístěno 60 tureckých válečných lodí. Turecká loď Oruc Reis současně hledá ložiska uhlovodíků v řeckém pobřežním pásmu. Během dne vzlétly desítky tureckých stíhaček během hlavní přehlídky ankarské vojenské síly. Konkrétně bylo rozmístěno asi 8 fregat, 4 korvety, 15 raketometů, 25 dělových člunů a hlídek atd. Tedy asi polovina tureckých námořních sil. Podobná koncentrace tureckých vojenských plavidel se v tomto prostoru neobjevila déle než rok.
 
Řecký štáb vydal rozkaz ke zvýšenému dohledu s ohledem na zítřejší volby v USA a vzhledem k tomu, že převládající pocit vycházející z amerických průzkumů voleb předpokládá bezprostředně po amerických volbách mocenské vakuum. 
 
Turecký ministr obrany Hulusi Akar ve svém projevu na turecké vojenské akademii neváhal vyhrožovat ani Francii: „Některé země se snaží hrát roli ve východním Středomoří. To jsou slepé uličky.  Jsou tisíce kilometrů daleko a nemohou zde nikomu stanovit pravidla. “
 
V souvislosti s americkými volbami se v Řecku pěstuje mýtus o příchylnosti Joea Bidena k Řecku, což by prý vedlo k podpoře prezidenta Bidena proti Turecku počínaje sankcemi a konče silným vojenským zásahem. Ve skutečnosti je jeho prioritou potlačení Ruska, které označil za největší bezpečnostní hrozbu, a které je nemožné bez aktivní součinnosti Ankary. Slíbil, že, bude-li zvolen, zbaví Rusko diktátora "Luky". Na Řecko by tedy s největší pravděpodobností vyvíjel tlak, aby předal svou národní suverenitu Ankaře.
 
Celé to připomíná americké volby z roku 1976, kdy celé Řecko „vášnivě“ podporovalo demokratického kandidáta a pozdějšího prezidenta Jimmyho Cartera, protože si lidé mysleli, že bude vůči Turecku tvrdý, ale když byl zvolen, zrušil embargo uvalené USA na Ankaru za invazi na Kypr!
 
Prezident Trump považuje za hlavního rivala Spojených států Čínu, nikoli Rusko. To znamená, že bude pravděpodobně i nadále zaměřovat svoji zahraniční politiku na východní Asii.
 
Ale i kdyby Trump zvítězil, Washington bude i nadále považovat Ankaru za obtížného, ale zásadního spojence, který může aktivně chránit zájmy USA ve východním Středomoří a na Středním východě před ruským vlivem. V posledních letech byla role Ankary na geopolitické šachovnici USA významně vylepšena díky schopnosti efektivně využívat vojenskou sílu na různých frontách. To je něco, co by v Řecku mělo být bráno vážně.
 
Kampaň amerického prezidenta Donalda Trumpa, a zejména šéfů řecko-americké části oficiální Trumpovy volební kampaně Christose Marafatsose a Anthony Marlowe, učinila prohlášení odkazující na to, čeho bylo v americko-řeckých vztazích dosaženo během prezidentství Donalda Trumpa: „Trumpovo vítězství umožní ekonomické příležitosti, znamená více pracovních míst, nižší daně, bezpečnější komunity a silnější Ameriku, tedy ideály amerického snu. Poskytne zvýšenou spolupráci s našimi spojenci na podporu světového míru, stability, bezpečnosti a prosperity, zejména v oblasti východního Středomoří. USA jsou spojencem a zastáncem Řecka od získání nezávislosti v roce 1821. USA a Řecko bojovaly ruku v ruce za obranu svobody v mnoha válkách proti tyranii a komunismu, včetně první světové války, druhé světové války a studené války “.
 
Prezident Trump i předseda vlády Řecka Kyriakos Mitsotakis vyjádřili přesvědčení, že vztahy mezi Řeckem a USA jsou v nejlepším stavu než kdykoli předtím.
 
Připomíná se se, že prezident Trump je jediným prezidentem v moderní historii USA, který trestá a ukládá sankce vůči Turecku a vyzval Turecko, aby zastavilo agresivní akce proti Řecku a Kypru ve východním Středomoří a zrušil zbrojní embargo na Kypr, které trvalo 33 let.
 
Prosím podpořte nás i v této těžké době bránit Českou republiku před invazi uprchlíků z Afriky a šířením islámu! Jak nás můžete podpořit?

Finančním darem:

Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
 

Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!

 

 

Klíčová slova: Turecko  | USA  | Řecko
1296 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď