"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Opravdu musí čeští vojáci být součásti francouzské okupace Afriky?

Autor: Jaroslav Štefec | Publikováno: 3.8.2020 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

Armáda ČR: "Čeští vojáci v Bamaku podpořili školu, kterou založila Češka. Chtějí tak civilními aktivitami vyvážit intenzivní vojenské česko-malijské vztahy. Čeští vojáci předali malijským školákům školní potřeby od dětí ze Základní školy Zdeňky Braunerové z Roztok u Prahy." Tolik propagandistické oddělení MO.
 
Já: Počin paní Bartákové v Mali je bezesporu přínosem pro malijské děti i jejich zemi a rozhodně si zaslouží uznání. Proč tam ale kvůli pár pastelkám posílá Česká republika za těžké peníze celou vojenskou misi? Dříve na podobné akce stačil jeden jediný misionář. Ať pátrám, jak pátrám, neplyne české vojenské působení v této zemi ani z Charty OSN, ani ze Severoatlantické smlouvy, ani z doložky solidarity Lisabonské smlouvy. A už vůbec ne ze zákonů ČR.
 
Kdo tohle dobrodružství vlastně platí? Pokud je to ČR, jedná se o naprosto neodpustitelné plýtvání penězi nás, daňových poplatníků, na zcela zbytečné vojenské dobrodružství s nulovým přínosem nejen pro obranyschopnost, ale i pro mezinárodní prestiž ČR.
 
Pokud je to Francie (na jejíž "žádost" jsme v této "misi dobré vůle" angažováni), jsou čeští vojáci v Mali pouhými žoldáky okupační armády (která navíc nemá "požehnání" OSN) a jen zcela zbytečně přitahují k naší zemi pozornost mezinárodních teroristických skupin.
 
Pokládám si otázku, co vlastně čeští ozbrojenci v Mali dělají? Tedy kromě ozbrojeného dohledu nad bezpečností francouzských uranových a zlatých dolů, předávání pastelek české škole a rozvoji "intenzivních vojenských česko-malijských vztahů", což je pojem, s nímž si nevím rady. Vlastně o jejich skutečném působení oficiálně téměř nic nevíme.
 
Naprosto jistě ale víme, že díky malijskému dobrodružství se ČR definitivně zařadila mezi účastníky koloniálních výbojů, a ač sama kolonie, ztratila právo se ohánět svým "historickým nekoloniálním statusem" ve sporech o distribuci migrantů z černého kontinentu. Před tváří historie jsme už definitivně kolonizátoři, a EU s námi podle toho může (a nejspíš i bude) zacházet.
 

Jak nás můžete podpořit?

Finančním darem:

Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!

 

Klíčová slova: Česká republika  | Francie  | válka
1168 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Schvalujete, že sociální sítě típli Trumpa? Kancléřka Merkel i další evropští politici mají odtřihnutí Trumpa od sociálních sítí za "problematické" (!) z titulu pošlapání základního práva svobody projevu. Jak to vidíte Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď