"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Jak vyrobit roušku? Bráníme Českou republiku proti neschopnosti vlády a EU!

Autor: Redakce | Publikováno: 15.3.2020 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

V rámci snahy šířit mezi českými obyvateli co nejvíce informací, jak se bránit proti infekci koronavirem vám přinášíme jednoduchý návod jak si vyrobit účinnou roušku doma. Návod je od kolegů z redakce Samizdat2016.

Je nejvyšší čas se vypořádat s postojem „rouška mě nechrání, je k ničemu“. Ano, rouška není respirátor. Roušky ale nosí lékaři v nemocnicích už od minulého století. Nedělají to, protože jim to tak víc sluší. Chrání tím své pacienty. Povinné nošení roušky, spolu s dezinfekcí a hygienou rukou a karanténou, bylo jedním z nástrojů, kterými asijské země zastavily epidemii.
 
Jak to funguje? Virus se šíří kapénkovou infekcí. Má inkubační dobu 14 dní, kdy navenek zdravý člověk vůbec netuší, že je nakažený. Rouška je nástroj KOLEKTIVNÍ BEZPEČNOSTI. Chrání okolí. Samozřejmě ne absolutně, ale významnou měrou.
 
Ve chvíli, kdy nemáte šanci zjistit, jestli jste nebo nejste přenašečem koronaviru, chrání rouška lidi kolem vás a tím omezuje šíření virů. Je to normální ohleduplnost. Stejně jako to, že si dezinfikujete ruce. Měla by to být společenská povinnost. Nejen v případě koronaviru, ale i v případě „obyčejné“ chřipky!
 
Rouška (nebo i poskládaný šátek) ale navíc částečně chrání i vás. Zachytí alespoň nějakou část infekčních kapének, třeba když vedle vás někdo kýchne. Navíc vám zabrání, abyste si mimoděk sahali rukama na obličej, což je super důležité, zvlášť na místech, kde si nemáte jak umýt a vydezinfikovat ruce. Tím se snižuje riziko infekce.

Roušky a věda

Jak a proč nošení roušky chrání, vysvětlují odborníci ve článku PLoS One, 2008; 3(7) Professional and Home-Made Face Masks Reduce Exposure to Respiratory Infections among the General Population: „small reduction in transmissibility of the virus may be sufficient for reducing the reproduction number to a value smaller than 1 and thus extinguishing the epidemic“ – i malá překážka zpomalí šíření virů v populaci a přispěje k likvidaci epidemie.
 
To, že jsou doma vyrobené roušky lepší než nic, potvrzuje i článek z Disaster medicine: Testing the Efficacy of Homemade Masks: Would They Protect in an Influenza Pandemic?
 
Nemusíme jen čekat, až nás někdo zachrání. Můžeme se jako komunita navzájem chránit sami. Myslím si, že hodně lidí by si to už rádo vzalo, ale stydí se. Máte na to, jít osobním příkladem? Prosím sdílejte, ať už máte odvahu do toho jít, nebo aspoň k zamyšlení.

Nemám roušku. Co teď?

Roušky potřebují v první řadě lékaři. Nechte jim je. Můžete si svoji roušku vyrobit, není to složité. Některé nemocnice a firmy už si je nechaly ušít a nosí je povinně všichni zaměstnanci.
 
Nejjednodušší je obyčejná skládaná rouška, jakou tady dobrovolníci šili pro pražskou porodnici. Šije se z hustého bavlněného plátna, případně i dvojitého, aby se dala každý den vyprat a vydezinfikovat vyvařením nebo žehlením.
 
 

Dvojitá rouška s vyměnitelným „filtrem“

Stejný typ roušky si můžete udělat z dvou vrstev látky. Tady pan doktor si mezi vrstvy dává ještě „filtr“ z ubrousku, netkané textilie, prostě něčeho hustého, co se pak vyhodí. Důležitá je každodenní hygiena a dezinfekce. Nošení roušky několik dní je jako malé pařeniště, kde si pěstujete všechen humus, který vydýcháte a nakašlete.
 
 
 
Dvoudílná maska
Tenhle typ masky drží lépe na obličeji a neodstává.  https://shanniemakes.com/2-piece-style-face-mask-pattern/
 
Prosím podpořte nás v boji za svobodu proti islamizaci!!
Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!
 
Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
 
Případně kupte knihy (o imigraci a islámu) u našeho spolupracovníka a šiřte je mezi přátelí:

 

Klíčová slova: Česká republika  | vlastenectví
6007 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Trump: V USA se objevil nový krajně levicový fašizmus!Austrálie odrazila nájezd imigrantůI v Polsku změna ústavy: Žádné adopce dětí homosexuály!Nadnárodní firmy požadují cenzuru internetu na Západě! Brzy to bude jako v Číně ...Video: Černošští vrstevníci mlátí v metru bílou dívku

ePortal.cz

Sluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikneForum 24 a Hlídací pes. Dva dezinformační weby, které si hrají na arbitra pravdy, peskují ty druhé a jiný názor než svůj označují za fake news. Sami ale fake news pilně šíří

euPortal.cz

"Bojovníci proti rasismu" strhávají a ničí i sochy světců Deset bodů, proč už nepotřebujeme NATO

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedámeEvropská komise vyvíjí iniciativu, která má dosáhnout toho, aby se internetem šířila pravda, pouze pravda a nic než pravda... Splnění tohoto plánu garantuje Věra Jourová

ParlamentniListy.cz

Spacáková revoluce. ČT ovládla parta havlistů a přátel nového lepšího světa. Pavel Černocký má vlastní zkušenost, jak tam probíhají konkurzyOtřes v živém vstupu: Vyklouzla pravda o viru v Karviné. Redaktor koukal. A včera v TV taky „zásah“
Články autora
Průzkum
Západ se imigrantů už nezbaví. Přejete mu to? Demonstrace za zlegalizování imigrantů ve Francii: Západní země se už stávají prakticky nevratně zaimigrovanými. Imigranti již rozhodují o jejich osudu. Přejete to Západu?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď