reklama
"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Jak vyrobit roušku? Bráníme Českou republiku proti neschopnosti vlády a EU!

Autor: Redakce | Publikováno: 15.3.2020 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

V rámci snahy šířit mezi českými obyvateli co nejvíce informací, jak se bránit proti infekci koronavirem vám přinášíme jednoduchý návod jak si vyrobit účinnou roušku doma. Návod je od kolegů z redakce Samizdat2016.

Je nejvyšší čas se vypořádat s postojem „rouška mě nechrání, je k ničemu“. Ano, rouška není respirátor. Roušky ale nosí lékaři v nemocnicích už od minulého století. Nedělají to, protože jim to tak víc sluší. Chrání tím své pacienty. Povinné nošení roušky, spolu s dezinfekcí a hygienou rukou a karanténou, bylo jedním z nástrojů, kterými asijské země zastavily epidemii.
 
Jak to funguje? Virus se šíří kapénkovou infekcí. Má inkubační dobu 14 dní, kdy navenek zdravý člověk vůbec netuší, že je nakažený. Rouška je nástroj KOLEKTIVNÍ BEZPEČNOSTI. Chrání okolí. Samozřejmě ne absolutně, ale významnou měrou.
 
Ve chvíli, kdy nemáte šanci zjistit, jestli jste nebo nejste přenašečem koronaviru, chrání rouška lidi kolem vás a tím omezuje šíření virů. Je to normální ohleduplnost. Stejně jako to, že si dezinfikujete ruce. Měla by to být společenská povinnost. Nejen v případě koronaviru, ale i v případě „obyčejné“ chřipky!
 
Rouška (nebo i poskládaný šátek) ale navíc částečně chrání i vás. Zachytí alespoň nějakou část infekčních kapének, třeba když vedle vás někdo kýchne. Navíc vám zabrání, abyste si mimoděk sahali rukama na obličej, což je super důležité, zvlášť na místech, kde si nemáte jak umýt a vydezinfikovat ruce. Tím se snižuje riziko infekce.

Roušky a věda

Jak a proč nošení roušky chrání, vysvětlují odborníci ve článku PLoS One, 2008; 3(7) Professional and Home-Made Face Masks Reduce Exposure to Respiratory Infections among the General Population: „small reduction in transmissibility of the virus may be sufficient for reducing the reproduction number to a value smaller than 1 and thus extinguishing the epidemic“ – i malá překážka zpomalí šíření virů v populaci a přispěje k likvidaci epidemie.
 
To, že jsou doma vyrobené roušky lepší než nic, potvrzuje i článek z Disaster medicine: Testing the Efficacy of Homemade Masks: Would They Protect in an Influenza Pandemic?
 
Nemusíme jen čekat, až nás někdo zachrání. Můžeme se jako komunita navzájem chránit sami. Myslím si, že hodně lidí by si to už rádo vzalo, ale stydí se. Máte na to, jít osobním příkladem? Prosím sdílejte, ať už máte odvahu do toho jít, nebo aspoň k zamyšlení.

Nemám roušku. Co teď?

Roušky potřebují v první řadě lékaři. Nechte jim je. Můžete si svoji roušku vyrobit, není to složité. Některé nemocnice a firmy už si je nechaly ušít a nosí je povinně všichni zaměstnanci.
 
Nejjednodušší je obyčejná skládaná rouška, jakou tady dobrovolníci šili pro pražskou porodnici. Šije se z hustého bavlněného plátna, případně i dvojitého, aby se dala každý den vyprat a vydezinfikovat vyvařením nebo žehlením.
 
 

Dvojitá rouška s vyměnitelným „filtrem“

Stejný typ roušky si můžete udělat z dvou vrstev látky. Tady pan doktor si mezi vrstvy dává ještě „filtr“ z ubrousku, netkané textilie, prostě něčeho hustého, co se pak vyhodí. Důležitá je každodenní hygiena a dezinfekce. Nošení roušky několik dní je jako malé pařeniště, kde si pěstujete všechen humus, který vydýcháte a nakašlete.
 
 
 
Dvoudílná maska
Tenhle typ masky drží lépe na obličeji a neodstává.  https://shanniemakes.com/2-piece-style-face-mask-pattern/
 
Prosím podpořte nás v boji za svobodu proti islamizaci!!
Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!
 
Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
 
Případně kupte knihy (o imigraci a islámu) u našeho spolupracovníka a šiřte je mezi přátelí:

 

Klíčová slova: Česká republika  | vlastenectví


reklama
5033 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Převážně muslimští imigranti ve Francií mohou být v klidu, ministr zakázal udělat cokoliv, co by jenaštvaloKorona-krize: Ministr připustil ... ZNÁRODŇOVÁNÍ !!!Islamistická armáda NATO útočí na syrské křesťany bránicí své domovy ...V Aušpurku dnes po ránu posekal imigrant zas pár lidí mačetouKde je tu nemocnice? kašlou imigranti na kolemjdoucí pro zábavu

ePortal.cz

O blbostech se jim to vyjednává a předvádí důležitost, natřásá se unijní peří, markýruje se horečná činnost. Ale když jde do tuhého, najednou objevíme jedinou věc, která fakt funguje: národní stát...Koronavirus jako chřipka, neomarxismus jako mor

euPortal.cz

Pandemie, bezdomovci, nelegální (či EU podivně legalizovaní) imigrantiKde je Člověk v tísni, když Evropu straší a v Evropě zabíjí koronavirus?

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

ČT v nejvyšším vzepětí své nestrannosti. Zatím vystoupili herec Mádl, kněz Halík, sportovec Hašek a dramatik Svěrák. Další podobní jsou připraveni...Pomoc Ruska a nepomoc NATO a EU Itálii...

ParlamentniListy.cz

Bída v Praze? Ceny bytů se zřítily. Cizinci jsou pryč a vše je jinakPrymula se ohradil: To je pravda jen zčásti! Dávejte pozor, padlo
Články autora
Průzkum
Erdogan Evropě pohrozil kriminalitou imigrantů. Má pravdu? Prezident Erdogan o imigraci do Evropy prohlásil: "Evropané, už nevyjdete v klidu a bezpečně na ulici!" Má pravdu?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď