"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Stop mešitám, říká před volbami pravice i levice

Autor: Prvnizpravy.cz | Publikováno: 27.4.2010 | Rubrika: ČR
Ilustrace

ODS, KSČM a zemanovci před květnovými volbami do Poslanecké sněmovny shodně odmítají výstavbu dalších muslimských mešit v Česku.

Vstřícná k výstavbě rozhodně není KDU-ČSL, ta za každou mešitu postavenou v Evropě požaduje jeden křesťanský kostel postavený v muslimských zemích.

Šéf SPO-Zemanovci Miloš Zeman i středočeský kandidát ODS a šéf obranného výboru sněmovny Jan Vidím na otázce, zda výstavbu dalších mešit v Česku povolit, neshledávají nic k rozsáhlé diskusi. Další mešity podle nich prostě v České republice nemají co dělat.

Stínový ministr zahraničí za KSČM Miloslav Ransdorf postoj komunistů zdůvodňuje tím, že křesťanská a muslimská etnika k sobě i přes realizovanou doktrínu multikulturalismu cestu nenalezla. Není tedy efektivní příliv muslimů do Evropy ještě podporovat výstavbou mešit.

"Výstavbu dalších mešit nevidím jako žádoucí. Multikulturalismus jako strategie totálně selhal," řekl Ransdorf.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda sice není zastáncem další výstavby mešit, dokáže si ale představit přijatelný kompromis. "Evropa musí být hrdá. V některých islámských zemích nepřichází v úvahu stavba křesťanského kostela, přestože o to křesťané žádají a mají na to finance. V případě, že stavba mešity vyžaduje podporu ze strany Českého státu, mělo by dojít k jednání na principu rovný s rovným. Jedna mešita u nás, jeden kostel v Saudské Arábii či v Turecku," konstatoval.

Jiným stranám mešity nevadí

Další strany proti výstavbě mešit nemají zásadní připomínky. ČSSD pouze poukazuje na to, že s budováním svatostánků pro muslimy by měli Češi souhlasit.

"Je to otázka širší veřejné debaty v ČR, jejíž výsledek nyní nelze předvídat. Svobodu vyznání v ČR zajišťuje v duchu mezinárodních závazků země Listina základních práv a svobod. Další otázkou je ovšem způsob a rozsah naplňování této svobody tak, aby byla zaručena vzájemná tolerance různých vyznání," vysvětlil stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek.

TOP 09, Strana zelených a Věci veřejné pak vyznávají plný respekt k etnickým i náboženským menšinám. "Je-li dostatečně veliká muslimská komunita, měli by muslimové mít právo mít svůj svatostánek stejně jako ostatní náboženské obce," řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

"Na výstavbách mešit v Česku není nic závadného. Mezi odlišnými kulturami je zapotřebí vzájemný respekt a spolupráce, nikoliv nepřátelství. Nové stavby samozřejmě musí respektovat ráz krajiny a okolní zástavby," uvedl lídr královéhradecké kandidátky strany Věci veřejné Jan Hrdina.

"Národnostní menšiny mají mít právo uspokojovat své kulturní a náboženské potřeby," dodal šéf Strany zelených Ondřej Liška s tím, že se zelení budou zasazovat o pružnější a hlubší integraci cizinců s důrazem na jejich větší účast ve správě obce a země. "Zejména se jedná o jazykovou a kulturní integraci, podporu vzdělávání a znalosti českého prostředí," uzavřel Liška.

www.prvnizpravy.cz

 

5647 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Francie: Islámo-fašizmus ven !Karikatura: Muslimská nenávist Erdogana = vraždění FrancouzůVideo: Turci ve Francii uspořádali pogrom na ArményV Saúdské Arábii napaden francouzský konzulátIslámista podřezal a pobodal věřící v katedrále v Nice!

ePortal.cz

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z poslední doby. Nové sankce na Rusko, Brexit a ochrana hranic v době koronavirové pandemieMotivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobecká

euPortal.cz

Zvítězí Trump a do roku 2027 „dojde v USA k něčemu na způsob revoluce,“ tvrdí autor překvapivě se naplňujících předpovědí. Jestli si myslíte, že rok 2020 je příšerný, tak jen počkejte na rok 2024. Ještě jste nic neviděliHlava uříznutá muslimem v kostele, ale motiv je prý stále neznámý...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Němcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás doma

ParlamentniListy.cz

„Strašně zlý. To musí být fake!“ FOTO, které vystavila ODS na sociální síti, pobouřila veřejnostŠéf Motola ohromil moderátora v rádiu: Máme přes 500 volných lůžek. Normální režim. Někteří lékaři mají i málo práce
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď