"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Stop mešitám, říká před volbami pravice i levice

Autor: Prvnizpravy.cz | Publikováno: 27.4.2010 | Rubrika: ČR
Ilustrace

ODS, KSČM a zemanovci před květnovými volbami do Poslanecké sněmovny shodně odmítají výstavbu dalších muslimských mešit v Česku.

Vstřícná k výstavbě rozhodně není KDU-ČSL, ta za každou mešitu postavenou v Evropě požaduje jeden křesťanský kostel postavený v muslimských zemích.

Šéf SPO-Zemanovci Miloš Zeman i středočeský kandidát ODS a šéf obranného výboru sněmovny Jan Vidím na otázce, zda výstavbu dalších mešit v Česku povolit, neshledávají nic k rozsáhlé diskusi. Další mešity podle nich prostě v České republice nemají co dělat.

Stínový ministr zahraničí za KSČM Miloslav Ransdorf postoj komunistů zdůvodňuje tím, že křesťanská a muslimská etnika k sobě i přes realizovanou doktrínu multikulturalismu cestu nenalezla. Není tedy efektivní příliv muslimů do Evropy ještě podporovat výstavbou mešit.

"Výstavbu dalších mešit nevidím jako žádoucí. Multikulturalismus jako strategie totálně selhal," řekl Ransdorf.

Předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda sice není zastáncem další výstavby mešit, dokáže si ale představit přijatelný kompromis. "Evropa musí být hrdá. V některých islámských zemích nepřichází v úvahu stavba křesťanského kostela, přestože o to křesťané žádají a mají na to finance. V případě, že stavba mešity vyžaduje podporu ze strany Českého státu, mělo by dojít k jednání na principu rovný s rovným. Jedna mešita u nás, jeden kostel v Saudské Arábii či v Turecku," konstatoval.

Jiným stranám mešity nevadí

Další strany proti výstavbě mešit nemají zásadní připomínky. ČSSD pouze poukazuje na to, že s budováním svatostánků pro muslimy by měli Češi souhlasit.

"Je to otázka širší veřejné debaty v ČR, jejíž výsledek nyní nelze předvídat. Svobodu vyznání v ČR zajišťuje v duchu mezinárodních závazků země Listina základních práv a svobod. Další otázkou je ovšem způsob a rozsah naplňování této svobody tak, aby byla zaručena vzájemná tolerance různých vyznání," vysvětlil stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek.

TOP 09, Strana zelených a Věci veřejné pak vyznávají plný respekt k etnickým i náboženským menšinám. "Je-li dostatečně veliká muslimská komunita, měli by muslimové mít právo mít svůj svatostánek stejně jako ostatní náboženské obce," řekl předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

"Na výstavbách mešit v Česku není nic závadného. Mezi odlišnými kulturami je zapotřebí vzájemný respekt a spolupráce, nikoliv nepřátelství. Nové stavby samozřejmě musí respektovat ráz krajiny a okolní zástavby," uvedl lídr královéhradecké kandidátky strany Věci veřejné Jan Hrdina.

"Národnostní menšiny mají mít právo uspokojovat své kulturní a náboženské potřeby," dodal šéf Strany zelených Ondřej Liška s tím, že se zelení budou zasazovat o pružnější a hlubší integraci cizinců s důrazem na jejich větší účast ve správě obce a země. "Zejména se jedná o jazykovou a kulturní integraci, podporu vzdělávání a znalosti českého prostředí," uzavřel Liška.

www.prvnizpravy.cz

 

5746 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď