"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Petr Hájek má pravdu. Neocons jsou trockisté

Autor: Jiří Míka | Publikováno: 7.4.2010 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Média se snaží jeho knihu shodit jako kompilaci nesmyslů, přestože řada jeho tvrzení, jsou jednoduše ověřitelná.

O tom, že neokonzervatismus založili trockisté jsem psal v jednom z mých starších článků na blogu

Když si přečteme článek MF Dnes pana Hvížďaly, dočteme se například: 

Média skutečnost života již vzhledem ke své estetice, kterou jim právě event marketing vnutil, nemohou nikdy postihnout v úplnosti; jejich obraz světa je selektivní a fragmentární. Svoboda informací tudíž může existovat jen v pluralitě oněch jednotlivých, vždy redukovaných obrazů; jenže Hájek redukovanost jednotlivostí vydává za zlovolnost celku. Proto je tak obtížné s ním vážně debatovat i tam, kde by se chtělo či mělo. K tomu ještě přistupuje autorova názorová sveřepost: trvá na tom, že dnešní svět – zvláště po zvolení Baracka Obamy – je už jen a pouze v rukou socialistů různého druhu: i neokonzervativci, "neoconi“ jako G. W. Bush či Cheney, ale i kancléřka Merkelová, prezident Sarkozy, významní lidé s vlivem na republikánské špičky, nemluvě o antiklausovcích v ODS, jsou podle něj socialisté či bývalí trockisté a bolševici.

Zdroj

 

Pan Hvížďala tato tvrzení nevyvrací a pouze po vzoru typické manipulace médií se je snaží zesměšnit. To je vždy a pokaždé trik všech demagogů. Ti nejčastěji pouze útočí na autora a snaží se ho touto dojmologií zdiskreditovat.

Nicméně by si novináři měli uvědomit, že neokonzervatismus opravdu přímo trockista založil. Pan Irving Kristol, svého času nadšený komunistický revolucionář  - tj. trockista (podobně jako například pan bývalý maoista Barroso, současný šéf komise EU), byl totiž samotným otcem neokonzervatismu. Dnes je vedoucí osobou tohoto hnutí jeho syn Bill Kristol.

A to je přesně to, o čem masmédia nehovoří prakticky nikdy. Kde jste kdy četli, o těchto kořenech neokonzervatismu? V médiích určitě jen raritně. A zde si z toho pan Hvížďala ještě dělá dobrý den, jak jsou tvrzení pana Hájka údajně jen k pousmání.

Více k tématu neokonzervatismu a jeho propojení s komunistickým trockismem byl tento můj starší článek.

Trockismus je jedna z názorových větví komunismu razící myšlenku světové revoluce, která pro své fungování vyžaduje, aby byl socialismus zaveden ve všech státech celé planety, podobně jako neokonzervativci chtějí nastolit ve všech zemích světa demokracii. Stalinisté jen chtěli upevňovat moc bájného SSSR. Trockisté si kladli oproti nim cíle větší a zřejmě i dlouhodobější.

 

V následujícím videozáznamu (v anglickém jazyce) můžete slyšet, jak Bill Kristol, syn I. Kristola,  sám potvrdil, že jeho otec byl trockista.

Tento úryvek s vyrušujícími otázkami poněkud angažovaného publika se týká převážně útoků 11. září a neokonzervatistického "little thinktanku" PNAC. Jedna z otázek (kolem třetí minuty) je ale dotaz na jeho otce Irvinga Kristola a jeho mnou zmíněnou trockistickou historii, kde se pan W. Kristol jen snaží naznačit (uklidnit), že to sice trockista byl, ale že zas nějak extrémně velkým komunistou údajně nebyl.

 

A i dnes po letech Stephen Schwartz, člen PNAC a neokonzervativec, sám v rozhovoru pro New Oxford Review řekl: "Ti, co bojují za světovou demokracii, by měli vnimat Lva Trockého za cenného předběžce....".

Z toho je možné vyvodit, že sami někteří tzv. neocons (zažitá zkratka pro neokonzervatisty) se dodnes k Trockému hlásí.

Neokonzervatismus je považován za jakousi radikální odnož konzervatismu. Často se objevuje názor, že s konzervatismem moc společného nemá.

Více o neokonzervatismu v USA a škole L. Strausse, profesora filozofie, jehož byli neocons svého času k němu docházející studenti, v mém článku.

Snad by si někdo z médií mohl přečíst tento článek, a trochu se dovzdělat o světě, o kterém píší. 

http://mika.blog.idnes.cz/

2708 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Schwarzenberg: "Řveme, jako by nám uprchlíci řezali krky!"Erdogan: Macron chce zastrašit muslimy!!Rakousko chce proti imigrantům nasadit dronyProč americká vláda chrání saudskoarabskou rozvědku, když vyšetřovatele potvrdili její odpovědnost za 11 září?Španělsko, Itálie, Malta, Německo a Maďarsko odmítli sankce namířené proti Turecku

ePortal.cz

Pokud diskreditace kohokoli, kdo bezvýhradně nesouhlasí s rozhodnutími Prymuly, Hamáčka či Babiše, měla být cílem celé policejní akce, pak se nelze vyhnout spekulacím o vyprovokování střetů policiíMylná tolerance obřích dluhů

euPortal.cz

25 procent autorů vyžadovaných při zkouškách z literatury by mělo být černých, požadují v BritániiPutin označil rozhodnutí kancléřky Angely Merkel přijmout do Německa více než milion uprchlíků převážně z válkou rozervané Sýrie za „kardinální chybu“

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Něco se chystá, nedělní vzpoura z Prahy má dohru. Za nespokojené se postavili SvobodníPromoření ve frontě. Češi vzali obchody útokem, dokud můžou
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď