"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Majed al-Shafie. Vyděděn, mučen, pronásledován – pro víru v Ježíše

Autor: Johannes Gerloff | Publikováno: 23.3.2010 | Rubrika: Blízký východ
Ilustrace

Únik to byl dramatický. Majed al-Shafie se hnal na vodním skútru z egyptského Sinajského poloostrova přes Akabský záliv až do izraelského letoviska Eilat. Tam se vzdal izraelské policii. Protože nevěděli, co s uprchlíkem udělat, zavřeli ho Izraelci na rok do vězení v Beeršebě. Kdyby ho byli poslali zpátky do Egypta, byl by na místě popraven.

Majed al-Shafie se narodil 17. února 1977 v prominentní rodině muslimských právníků. Po vzoru svého otce se také stal právníkem. „Během prvního roku studia jsem zjistil, že v Egyptě je vězněno asi šest nebo sedm tisíc křesťanů,“ říká Majed, „a jsou vězněni jen proto, že jsou křesťané.“ V Egyptě není povoleno stavět žádné nové kostely. „Tak jsem objevil, že křesťané jsou v Egyptě perzekuováni.“

Jeho nejlepší přítel Tamer byl křesťan. Dal al-Shafiemu Bibli. Student práv strávil dva roky porovnáváním Bible s Koránem. Mladého Egypťana fascinoval JežíšůvMajed al-Shafie přístup k ženě přistižené při cizoložství (Evangelium podle Jana, kapitola 8). „Byla v tom spravedlnost, láska a odpuštění,“ zjistil. „Šlo to dál, než pouhý Zákon. Poprvé v životě jsem pochopil, co znamená odpuštění. Žádné takovéhle odpuštění v islámu neexistuje,“ dodává. Majed al-Shafie, který se stal křesťanem.

Muslim, který se odvrátí od své víry, nad sebou vynáší rozsudek smrti. Majedova rodina ho vydědila a zřekla se ho. Místní úřady mu odmítly vydat průkaz totožnosti. „Bez průkazu se nemůžete vzdělávat, nemůžete si udělat řidičský průkaz, nemůžete dostat cestovní pas. Vlastnictví průkazu ovlivňuje v Egyptě všechny stránky vašeho každodenního života.“ I přesto byl jako právník schopen se veřejně zastat práv křesťanské menšiny v Egyptě. Na začátku devadesátých let založil organizaci pro lidská práva, která se během dvou let rozrostla na 24 000 členů.

Veřejná činnost mladého právníka se brzo stala trnem v oku egyptské vládě. 15. srpna 1998 byl uprostřed noci zatčen a převezen do nechvalně proslulé věznice Abu Zabeel. Tato instituce je po celém Blízkém východě známá jako „peklo na zemi“. „Nejdřív vám změní jméno,“ zjistil Majed al-Shafie, když tam dorazil. „Když se na vás ptají členové vaší rodiny nebo organizace na ochranu lidských práv, prostě neexistujete. Vyšetřovatelé, kteří vás mučí, nosí všichni masky a mluví spolu v číslech. Mučení každý den stupňují.“

Věci, které tento mladý muž s měkkýma rukama musel sedm dní vydržet, jsou téměř neuvěřitelné. Jeho mučitelé mu oholenou hlavu ponořovali střídavě do studené a vařící vody, věšeli ho za nohy hlavou dolů a o jeho holou kůži zhášeli cigarety. Když na něho byli vypuštěni útoční psi, kupodivu ho nechali na pokoji. Pak byl křižován. Poslední dva dny mu do otevřených ran mazali směs soli s citrónem. „Těch sedm dní bylo jako sedm set let,“ otřese se al-Shafie, když na tu dobu vzpomíná.

Přestože byl odsouzen k smrti, podařilo se mu uprchnout. Dva měsíce ho ukrývala jedna beduínská rodina v Sinajské poušti. Potom se mu podařilo dostat se do Izraele – jen proto, aby se znovu dostal do vězení. „Na jeden rok, tři měsíce, 15 dní, 12 hodin a 24 minut“ – Majed si všechno pamatuje přesně – až byl nakonec na kombinovanou intervenci Amnesty International, Mezinárodního křesťanského velvyslanectví Jeruzalém a OSN propuštěn.

Třiatřicetiletý právník dnes žije v exilu v Kanadě a vede organizaci One Free World International, kterou založil v roce 2004 a která se po celém světě zasazuje za práva pronásledovaných křesťanů. „Máme zpravodajské pobočky ve 28 různých zemích,“ vysvětluje reverend Majed al-Shafie, „takhle sbíráme informace.“ Ví například, že Hamas od doby, kdy převzal moc v pásmu Gazy, pronásleduje křesťany jako nikdy předtím. Od svého zdroje má zprávy o tom, že tito radikální islamisté vykopali mrtvá těla křesťanů, protože věří, že by křesťané zemi znesvětili.

Podle statistik organizace One Free World International bylo jen v roce 2008 po celém světě zabito asi 165 000 křesťanů pro svou víru. Celosvětově je podle al-Shafie pronásledováno asi 200 až 300 miliónů křesťanů, z toho 80 procent v islámských zemích. Ve svých přednáškách se al-Shafie snaží informovat veřejnost o situaci v muslimském světě a v rozhlasových programech káže evangelium Ježíše Krista svým bývalým muslimským souvěrcům.

© Johannes Gerloff, Křesťanský mediální svaz KEP
Překlad –ms-

www.israelnetz.com

3462 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Dienstbier: Česko dokáže přijmout až 15 tisíc uprchlíků. Může je aktivně oslovovat v zemích, odkud přicházejíKadyrov : Macron podněcuje k terorizmu !Arméni zveřejnili svědectví syrského islamisty o výcviku teroristů v TureckuZa podřezaného francouzského učitele před švédským parlamentem "pietně" spálen Korán Erdogan: "S muslimy v Evropě je zacházeno jako se židy v r. 1939!"

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Stigma ‚bílého privilegia‘ a ‚toxické maskulinity‘ poškozuje kluky z bílé pracující třídyProsím, pomozte

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Docent: Chce dotaci? Ať jde pomoct zdravotnictví! Že kvůli covidu zdechneme hlady? Tak se podívejte„Nelegální noční srazy pejskařů. Dobře, že jim vláda zatla tipec!“ I toto zní ze Sněmovny
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď