"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Frustrace: Turci se do německé společnosti neintegrují

Autor: -bj- | Publikováno: 14.3.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Téma integrace cizinců do západních společností dnes už dávno není jen leitmotivem politických stran. Prudký nárůst počtu imigrantů za několik posledních let způsobil, že i řadoví občané mají na vlastní kůži co do činění s pokulhávajícím začleňováním přistěhovalců ve svých okolích. Masy zejména muslimských imigrantů byly západními zeměmi přijaty se samozřejmým ujištěním veřejnosti, že se do společnosti začlení, ba s ní splynou. To se však z titulu předvídatelných sociologicky-empirických zákonitostí nestalo a neděje, a západní vlády i veřejnost dnes stojí před otázkou, co s tím a jak dál. Problém integrace cizinců je dnes vděčným tématem politických programů a veřejno-společenských diskuzí.

Jednu z takovýchto veřejných diskuzí uspořádal toto úterý hessenský zemský ministr pro integraci Jörg-Uwe Hahn. Pregnantnost diskuzi tentokrát dodalo pozvání člena představenstva německé centrální banky Thilo Sarrazina. Někdejší úspěšný finanční senátor Berlína a renomovaný bankéř je všeobecně znám tím, že svůj profesní pragmatizmus uplatňuje i v přístupu k jedné z nejvyšších dnešních priorit německé vlády – a sice problematice integrace imigrantů.

V úterním fóru si tak německá veřejnost opět měla zase jednou možnost vyslechnout pohled uznávané osobnosti na imigraci, a to pěkně od plic. Připomeňme, že pro politkorektní živly a struktury je renomovaný bankéř Sarrazin skutečným enfant terrible. Ve veřejných anketách jako již nejednou dříve dala drtivá většina Němců najevo, že Thilo Sarrazin jim mluví z duše.

Nuže, zde jsou jeho úterní nejvíce publikované výroky z fóra „Svoboda, kterou mám na mysli“:

Proklínám satelitové antény! Bez nich bychom byli s integrací daleko dál. Jak se má integrovat někdo, kdo vysedává jen u tureckých pořadů, čte jen turecké noviny a setkává se jen s Turky (ve svém ghettu). Takový někdo se vůbec integrovat nechce! Je pak tristním důsledkem, že děti ještě na třetím stupni ZŠ nezvládají němčinu. Kdo nedokáže dohlédnout na to, aby jeho děti řádně dělaly domácí úkoly, tomu by se měly krátit přídavky na děti. A ve´mte si, že v cizineckých čtvrtích v Berlíně žije až 80 % lidí ze sociálních dávek. Naproti tomu děti z Thajska nebo z Ruska se cílevědomě integrují a druhou generaci již nerozeznáte od rodilých Němců.

Samotný hessenský ministr Hahn konstatoval, že mezi lidmi se šíří latentní strach nazývat věci pravým jménem, že by už samotná identifikace příčin integračního nezdaru byla diskriminací.

Turecký diskutující, šéf turkojazyčné mediální společnosti Ihlas, Kenan Kubilaj, Sarrazinovi předhodil, že sype do otevřených ran jen sůl a pepř, a že všichni sedíme na jednom otomanu, který pokud se převrhne, poletíme všichni.

zdroj

K zdrojovému článku je připojena anketa ohledně Sarrazinova návrhu:
Bylo by smysluplné krátit dětské přídavky a přinutit tak cizinecké školáky, aby dělali domácí úkoly?

Nein, dass hat nichts mit Integration zu tun / Ne, to nemá s integrací nic společného

Ja, so beschäftigen sie sich automatisch mit der deutschen Sprache / Ano, tak by se aspoň automaticky zabývali německým jazykem

Weiß ich nicht / Nevím

Poklikněte na Vámi zvolenou odpověď, a poté odhlasujte poklikem na abstimmen / odhlasovat

2881 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď