"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Můj vztah k islámu

Autor: Ladislav Matuška | Publikováno: 10.3.2010 | Rubrika: Islám
Ilustrace

Mám mít strach z toho, že nějaké ženy někde nosí zahalenou tvář? Mám mít strach z toho, že na celém světě existují dvě miliardy lidí, kteří se k tomuto světonázoru hlásí? Nebo mám nějak změnit chování sebe a svého okolí?

Naše civilizace je civilizací úpadku. Svým vlastním křesťanským (židovským, helénistickým...) tradicím se vysmíváme a muslimským tradicím se podvědomě bráníme. Strašíme sami sebe něčím, co vlastně vůbec neznáme. Zatímco biblické příběhy jsme se téměř bez výhrad naučili chápat jako podobenství a pohádky, z podobných příběhů v Koránu máme strach. A přitom v případě jednoho i druhého jde zřejmě především o sdělení o nutnosti lásky a nástin systému pro fungování té které firmy.

Musíme si sebekriticky přiznat, že naše křesťanská firma nefunguje. Zatímco ta konkurenční firma muslimská se rozrůstá. Naše moderní civilizace změnila své hodnoty tak absurdně, že vymírá. Naproti tomu z našeho pohledu středověká civilizace stále klade na vrchol hodnotové žebříčku pojmy jako rodina, děti a výchova. Výsledkem je to, že islámská firma roste. A přestože roste, je stále ještě schopná sama sebe uživit. Naše křesťanská firma nefunguje, vymírá a navíc přestává mít schopnost sama sebe uživit. Někde jsme zkrátka udělali chybu.

Já osobně tu chybu vnímám v opuštění tradičních křesťanských hodnot. Místo toho, aby jsme na sebe nechali některá mystéria prostě jen působit, pořád nad něčím dumáme. Místo toho, abychom navštěvovali kostely pro ten pocit sounáležitosti a toho jemného mrazení ducha, hledáme alternativy v teoriích, kterým nerozumíme. Místo toho, abychom léčili depresi zpovědí, hledáme útěchu u komerčních psychoanalytiků. A místo toho, abychom se společně smáli, tak se v osamění vztekáme a užíráme. A protože jsme pouze jednoduší lidé, hledáme řešení v bubácích. A nejlepšími bubáky jsou takové jevy, které skoro nikdo nezná.

Pro mnohé z nás je to islám. Protože není sice pravda, že každý muslim by byl teroristou, ale je pravda v tom, že skoro každý mediálně známý terorista byl a nebo je muslim. A nic jiného na tom není. Běžní muslimové svým životem nikoho nemuslimského neohrožují ani neomezují. Prostě jen žijí a dodržují podstatnou část zásad a tradic. A právě ony tradice jsou jejich konkurenční výhodou.

Naše křesťanská firma potřebuje reinženýrink. Jinak ten zápas prohrajeme. A nebude za to moci Islám. Ale především my sami.

http://matuska.blog.idnes.cz/c/124032/Muj-vztah-k-Islamu.html

3045 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Francie: Islámo-fašizmus ven !Karikatura: Muslimská nenávist Erdogana = vraždění FrancouzůVideo: Turci ve Francii uspořádali pogrom na ArményV Saúdské Arábii napaden francouzský konzulátIslámista podřezal a pobodal věřící v katedrále v Nice!

ePortal.cz

Jak moc nám prospívá, nebo spíš neprospívá, členství v EU, se můžeme podívat na třech příkladech z poslední doby. Nové sankce na Rusko, Brexit a ochrana hranic v době koronavirové pandemieMotivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobecká

euPortal.cz

Zvítězí Trump a do roku 2027 „dojde v USA k něčemu na způsob revoluce,“ tvrdí autor překvapivě se naplňujících předpovědí. Jestli si myslíte, že rok 2020 je příšerný, tak jen počkejte na rok 2024. Ještě jste nic neviděliHlava uříznutá muslimem v kostele, ale motiv je prý stále neznámý...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Němcům jsme nic neukradli, nic jim nedluhujeme. Naopak je to Německo jako nástupnický stát hitlerovské říše, které nám dosud nezaplatilo reparace v původní výši cca 360 miliard Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás doma

ParlamentniListy.cz

Komentátor brání odstaveného Suchoně na Nově: Kdyby se tak kriticky přistupovalo k moderátorům ČT, redakce by zely prázdnotou. Moravec, Tvarůžková, Witowská...Tohle fanoušci Pavla Novotného nerozdýchali. Co provedl? Záležitost vede až na Hrad
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď