"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Tři tisíce muslimů demonstrovalo v Norsku, hrozí 11. zářím

Autor: Odjinud | Publikováno: 1.3.2010 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

OSLO. Přibližně 2500 až 3000 muslimů protestovalo na demonstraci v Oslu proti zveřejnění karikatur Mohameda. Mluvčí demonstrantů varoval před teroristickými útoky srovnatelnými s útokem na americké Světové obchodní centrum, pokud nebude omezena svoboda slova dánského tisku.

Demonstrace byla zahájena ve tři odpoledne na univerzitním náměstí společnou modlitbou k Alláhovi. Pochod demonstrantů poté pokračoval okolo hlavního nádraží v Oslu. Demonstranti nesli nápisy „islám je součástí Norska“, „Bojkot deníku Dagbladet“, „Stop publikování karikatur“. Jedním z hesel bylo také „Jsme muslimové, ne teroristé“.

Mohyeldeen Mohammad, mluvčí „dobrovolnické skupiny“ prohlásil:
„Jestli dovolíte, aby tohle (zveřejňování karikatur) pokračovalo, pak už bude příště příliš pozdě. Pak přijde 11.září a 7.červen na norské půde. To není hrozba, to je varování.“

VIDEO: Reportáž z demonstrace a projevu požadujícím zákaz publikování karikatur.


Dánský deník Dagbladet již otiskl karikatury několikrát jako demonstraci práva na svobodu projevu. Otištění karikatur v minulých letech provázely nepokoje na dánských předměstích, obývaných imigranty. Mladí muslimové na na protest podpalovali auta na ulicích a na policii házeli kamení.

Autoři karikatur žijí od zveřejnění karikatur v trvalém ohrožení. V únoru 2008 byli zatčeni dva Tunisané a Dán marockého původu, kteří plánovali vraždu karikaturisty Westergaarda. K zatím poslednímu pokusu o vraždu došlo v lednu, kdy se Somálec, ozbrojený nožem a sekerou, vloupal do domu karikaturisty a pokusil se jej zavraždit.

http://www.mediaoislamu.cz

3870 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď