"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Eurabii jsme založili jako nástroj boje s islámem, říká spoluzakladatel webu

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 16.2.2010 | Rubrika: Rozhovory
Ilustrace

L: Založil jste server EUrabia.cz. Co jste tím tehdy sledoval?

ABB: Spoluzaložil. Nerad bych si to přivlastňoval. Nebyl to můj nápad, ale byl jsem u toho od začátku. Z té původní sestavy lidí, se kterými jsme projekt rozjížděli, nakonec všichni nějakým způsobem odpadli, nejčastěji kvůli zaneprázdněnosti. Redakci jsem kompletně proměnil. Ale je pravda, že jsem jako jediný z té původní sestavy zůstal. Co jsme tím sledovali? Po 11. září to bylo hodně živé téma, ale mainstream stále psal jen o tom, jak islám není problém a že hrozbou jsou pouze teroristé. O nebezpečí islámu jako takového se nikde nepsalo a tuto mezeru jsme chtěli vyplnit. Dnes je to už lepší a myslím, že se o to Eurabia i určitou měrou zasloužila – myslím o popularizaci tohoto tématu. I mainstream to už pochopil a píše docela otevřené články. To mne těší. Proto teď přemýšlíme, že založíme nový web, který bude stejně tak průlomový, jako kdysi Eurabia.cz, protože jeho téma je opět tabuizované a ještě to nějaký čas potrvá, než ho hlavní proud sdělovacích prostředků přebere. I když v tomto případě myslím, že asi sdělovací prostředky neprocitnou vůbec.

Ale chci zmínit ještě jednu rovinu – nešlo nám jen o to informovat, ale informování bereme jako součást boje. Nechceme islám v Evropě, nechceme ho v České republice. Je to nenávistná, zlá ideologie. Jako způsob boje proti jeho rozpínavosti jsme zvolili sdělovací prostředek coby nástroj šíření osvěty. Takže původní motiv je zabránit tomu, aby se islám v naší zemi zakořenil. A v tomto smyslu, i když mainstremová média píší dnes daleko otevřeněji, náš boj nekončí.

L: Nedávno jsem četl o exodu původních Britů. Za 12 měsíců jich z Velké Británie odešlo na 400 tisíc, zatímco na jejich místo přišlo za stejnou dobu zhruba 800 tisíc muslimských imigrantů. Četl jsem o žalobách za Hate Crime, kterého by se údajně měli dopouštět původní Britové vůči muslimským imigrantům jen tím, že kritizují islám (Typicky třeba případ Bena Vogelenzanga). Od člověka, který v Británii pár let pobýval, jsem slyšel, že muslimů je tam opravdu hodně, tvoří uzavřená společenství a nikoho nepustí mezi sebe, a že leckde už otevřeně vystupují i proti majoritnímu obyvatelstvu. Zapálená předměstí ve Francii snad nemusím připomínat. Kdesi jsem se dočetl, že od roku 1991 do roku 1998 tam stoupl počet problematických oblastí ze stovky na osm set. Jsou to prý oblasti, které by se daly přirovnat ke čtvrtím jako třeba Queens, kam se normální člověk neodváží přiblížit. Je to s radikálním islámem v Evropě vážně tak zlé?

ABB: Máte jistě pravdu. Sám jsem byl v minulé odpovědi hodně pesimistický. Ale je tu i druhá stránka věci, ta nadějnější. A tou je vzestup pravice po celé Evropě. Tedy té pravice, kterou ti nepravicoví se škodolibostí označují za extrémní. To je naděje. Něco se děje a obyčejní lidé jsou naštvaní. Ta cesta od jejich naštvané nálady k tomu, že politici, sledující veřejné mínění, tu změnu zaznamenají a začnou se chovat jinak, je stále dlouhá, ale už dnes lze pozorovat jistou reflexi i mezi politiky. Na referendum ve Švýcarsku byly i negativní názory, ale vezměte si, kolik zemí se tím naopak inspirovalo. Nebo zákaz burky ve Francii. Jeden den to oznámí Francie, druhý den už to požaduje Rakousko, třetí den se podobný návrh ozývá z Itálie. To je ohromná změna, dokonce i oproti době těšně po 11. září. Tehdy byli všichni naštvaní na teroristy, dnes vadí islámská rozpínavost na západě jako taková. A to je dobře, protože to je ten hlavní problém. Konečně se udeřil hřebík na hlavičku. Už nejde jen o to, že nějací radikálové svádí umírněné muslimy, dnes už vadí burky a minarety. Bohu díky za ten posun.

L: Co se multikulturalismu a protežování různých menšin týče (a nejen toho), přijde mi poslední dobou, jakoby spoustu lidí postihla schizofrenie. Často si odporují v tom, co říkají v soukromí a co deklarují na veřejnosti. Stejně tak si všímám vzrůstající radikalizace společnosti. O spoustě věcí již nepanuje všeobecný konsensus, jako tomu bylo v devadesátých letech. Lidé mají potřebu se vymezovat vůči kdečemu, a to leckdy poměrně razantně. Obvykle to takto bývá před nějakým průserem. Myslíte, že si riziko radikalizace společnosti politici uvědomují? Neměli by místo neutuchajícího utahování šroubů začít pomalu, ale jistě povolovat?


ABB: K první části otázky – k tomu doublethinkingu. O tom vyšla výborná kniha i v češtině – Anthony Browne, Úprk rozumu. Je to o politické korektnosti a i když to pro lidi s tématem obeznámeným nepřináší nic nového, pro veřejnost je to skvělá kniha, aby pochopila, v čem je problém. Ohledně nálad ve společnosti, to jsem už nakousl v předešlé odpovědi. K radikalizaci společnosti to nevyhnutelně směřuje, řekl bych, že přímo k občanské válce. Jen nevím, kvůli čemu vznikne – zda kvůli EU, až nějaká země bude chtít z Unie vystoupit a Unie se postaví proti (jako před občanskou válkou v USA), anebo zda dříve vypuknou boje mezi původními Evropany a muslimskými přistěhovalci.

vyšlo na http://www.dfens-cz.com/

celý rozhovor zde

3539 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je? Otestujte si svůj dez/informační čuch, resp. předpojatost: Do moře se zřítil bombardér s jadernými bombami. Co je pravděpodobnější? Čí je?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď