"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Londýn – tentokrát srpen 2006

Autor: Karolina Kopecká | Publikováno: 11.8.2006 | Rubrika: Terorismus
Ilustrace

Když jsem před rokem psala komentář k útoku sebevražedných atentátníků v londýnském metru, napsala jsem, že na podobné obrázky si Evropa bude muset zvyknout. Současné události v Anglii ukazují, že tomu tak bohužel je.

Ve čtvrtek ráno se začaly objevovat první zprávy, že se v Británii děje něco velkého. Všechna letiště na ostrovech zastavila provoz. V zápětí letiště obsadily obrněné transportéry a ozbrojené vojenské posily. Ochrana letišť byla zvýšena na maximum, v Briánii byl vyhlášen nejvyšší stupeň ohrožení teroristickými útoky.

Letecké spoje v Evropě byly zastaveny, přistát mohly pouze ty letouny, které už byly ve vzduchu. Lidé, kteří se přeci jen později do letadel dostali, museli z bezpečnostních důvodů před průchodem kontrolními rámy sundávat svou obuv, osobní věci a drobnosti odkládali do igelitových průhledných sáčků, do kabiny si směli vzít jen nejnutnější věci. Nápoje, kosmetiku a dokonce i léky cestující nechávali v odbavovacích místnostech.

Později se objevovily informace, že výzva k okamžitému zákroku přišla do Londýna z Pákistánu, kde policie zatkla sedm lidí. Byli mezi nimi i dva Britové, kteří poskytli vyšetřovatelům informace o plánovaném útoku.Teroristé chtěli v příručních zavazadlech propašovat do letadel látky, které by smícháním vytvořily výbušninu. Navenek vypadaly jako běžný energetický nápoj v plechovce a gel. Rozbušku chtěli skrýt v MP3 přehrávači nebo v mobilním telefonu. Zničeno prý mělo být asi deset letadel s celkovým počtem kolem 3000 osob na palubě. Do příprav útoku bylo údajně zapojeno padesát lidí, britská policie ovšem tvrdí, že hlavní organizátoři byli zatčeni. Jde o britské občany vesměs s pákistánskými kořeny. Dva z podezřelých prý zanechali "mučednické nahrávky". Mezi 24 osobami, které v noci na čtvrtek zatkla britská policie, jsou podle informací o vyšetřování pracovník muslimské charitativní organizace a zaměstnanec londýnského letiště Heathrow, který měl neomezený přístup do veškerých jeho prostor. Podle deníku Daily Telegraph pocházejí někteří podezřelí ze střední třídy a jsou mezi nimi "mladí muži s dobrým vzděláním". Timesy píšou o "dvou bílých mužích", kteří přestoupili k islámu. Závěrečné přípravy na útok se podle CNN podařilo odhalit díky britskému tajnému agentovi, který se vmísil mezi skupinu chystající akci a o plánu informoval výzvědné služby. Ačkoliv plány tohoto útoku nesou rukopis Al Kájdy, pravděpodobně je vytvořili mladí radikální britští muslimové.Také izraelský odborník na terorismus Reuven Paz se domnívá, že v Londýně zadržení teroristé patří k "nové generaci hledačů svaté války", kteří se etablovali na vraždě režiséra Thea van Gogha v Nizozemsku a útocích v Madridu a Londýně.

Troufla bych si odhadnout i další vývoj. Ukáže se, že se jednalo o mladé muslimy, potomky muslimských imigrantů a částečně mladíky, kteří si osvojili myšlenky radikálního islámu v některé z londýnských mešit. Možná někteří z nich nebo z jejich přátel strávili v poslední době nějaký čas v Pákistánu. Britští politici budou dále varovat před nebezpečím nárůstu islámofobie a xenofobie vůči spoluobčanům muslimům. Výzkum veřejného mínění provedený mezi islámskou mládeží dále potvrdí, že možná 15% britských muslimů otevřeně přiznává, že chápe oprávněnost podobných útoků a považuje britskou politiku vůči islámskému světu za nepřípustnou. Dalších 40% muslimů pak bude považovat za přirozené zavedení islámského práva šaría v muslimských komunitách na britských ostrovech. Islámští duchovní vydají další prohlášení o tom, že terorismus je v islámu nepřípustný a že islám je náboženstvím míru. Bohužel se nebudou schopni již shodnout na tom, kdo je vlastně terorista – zda Izrael, USA, Hizballáh, Hamás nebo britský parlament.

Určitě nezůstanou pozadu ani čeští konvertité k islámu a české islámské organizace. Po článcích a akcích odsuzujících nehumánní izraelský útok na bezbranný libanonský lid s obrázky zničených civilních budov v Libanonu (bez nutnosti alespoň okrajově zmínit asi 4000 neřízených raket Hizballáhu vystřelených na obydlené oblasti Izraele plné civilistů a to, že před těmito civilními budovami stály raketomety Hizballáhu) se dozajista objeví další články o tom, že celá záležitost je komplotem izraelských, britských a amerických tajných služeb s cílem poškodit muslimy a islám. Určitě se objeví i články, že to Evropa a její netolerance může za podobné výrazy frustrace a beznaděje mladých muslimů. Jen málo muslimů se sebekriticky zamyslí nad tím, zda islám neprodukuje podobné „mučedníky“ až příliš často.Muslimové musí držet spolu.

Britové se budou čím dál tím více bát vousatých spoluobčanů islámského vyznání a napětí mezi muslimy a nemuslimy bude dále vzrůstat, ostatně jako vždy v historii. Evropská komise vydá další doporučení nepoužívat slovní spojení islámský terorismus, které uráží muslimské spoluobčany a následně komisař EU pro rozšíření opět někde prohlásí, že EU potřebuje Turecko a dalších 70 milionů tureckých muslimů.

Tak bych mohla pokračovat dál, ale je to zbytečné. Napětí mezi světem islámu a euro-atlantickou civilizací, mezi muslimy a nemuslimy se bude dále zvětšovat.

Londýn - srpen 2006

3224 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Video: Kořeny rusofobie v USAImigranti ve Francii ubili řidiče MHD(Multi)kulturní vložka: Azylant v Německu znásilnil 83-letouOslavný projev europoslankyně hnutí ANO Charanzové na adresu nové německé vůdkyně EU říšeDnešní Západ je jako kdysi SSSR. Věda se musí podřídit ideologickým dogmatům a falšuje se

ePortal.cz

Turečtí Šedí vlci ve vídeňských ulicíchSluníčkáři chtějí vyvolat anarchii a urychlují svou revoluci a totální převzetí moci. Buď se budeme bránit, nebo náš svět zanikne

euPortal.cz

Nenávist, lži a manipulativní desinformace.Tak se mainstremoví aktivisté snaží zničit alternativní zpravodajské webyPápež František vyzýva Katolíkov, aby neinvestovali do firiem, ktoré podporujú potraty

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Koněvobijci a churchillobijci vyvolávají dojem fašistů. Na které straně stály za okupace a protektorátu rodiny pana Hřiba, Koláře a Novotného?Evropská komise vypracovala další dokument, jenž počítá s rozmísťováním migrantů do členských zemí, které bude možno provádět i bez jejich souhlasu. Solidaritu si v EU prostě rozvracet nedáme

ParlamentniListy.cz

Zaorálek se zastal Koněva. Padla slova o „utržených z řetězu“ na ZápaděKritika islámu? Mladá Francouzka to zkusila, dopadla špatně. Přituhuje
Články autora
Průzkum
Imigranti okamžitě do karantény!? Rakouský exministr vnitra Kickl požaduje, aby ilegální imigranti byli v souvislosti s šířícím se koronavirem okamžitě vzati do karantény, neboť se neví odkud přišli. A Vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď