"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Wilders: Bránit svobodu považuji za svou povinnost

Autor: Daniel Puschman | Publikováno: 21.1.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Geert Wilders, nizozemský liberál, stál ve středu před soudem za to, že si dovolil otevřeně a věcně kritizovat islám. Toto je jeho úvodní řeč před začátkem soudu:

"Pane předsedo, soudci,

Rád bych na několik minut využil svého práva mluvit

Svoboda je nejcennější z našich výdobytků, a je také nejzranitelnější. Lidé jí zasvětili své životy a dali za ni své životy. Svoboda v naší zemi vznikala po staletí. Je to výsledek ojedinělé historie, která nás dovedla tam, kde dnes jsme.

Věřím celým svým srdcem a duší, že svoboda v Nizozemí je ohrožena. To, co je naším dědictvím, to, po čem celé generace mohly jen snít, tato svoboda už nám není dána, už není samozřejmostí.

Zasvětil jsem svůj život obraně této svobody. Vím, jaká jsou rizika, a platím svou cenu každý den. Nestěžuji si na to, je to moje rozhodnutí. Považuji to za svoji povinnost, a je to důvod, proč tu dnes stojím.

Vím, že slova, která používám, jsou někdy příkrá, ale nikdy neuvážená. Nemám důvod šetřit ideologii dobývání a ničení, ale nechci urážet lidi. Nemám nic proti muslimům. Mám problém s islámem a islamizací naší země, protože islám se neslučuje se svobodou.

Budoucí generace budou přemítat, jak jsme v roce 2010, na tomto místě, v této místnosti, dali průchod našemu nejvzácnějšímu výdobytku. Je v této debatě místo pro obě strany, a tedy i pro kritiky islámu, nebo je v Nizozemí dovoleno slyšet jen jednu stranu diskuse? Platí v Nizozemí svoboda slova pro všechny, nebo jen pro některé? Na tohle je stejná odpověď jako na otázku, zda je svoboda slova ještě v této zemi vítána.

Svoboda nikdy nebyla vlastnictvím malé skupiny, byla vždy dědictvím nás všech. Všichni jsme jí byli požehnáni.

Paní Spravedlnost má zavázané oči, ale výborný sluch. Doufám, že velmi dobře a zřetelně uslyší následující věty:

Není to jen právo, ale i povinnost svobodných lidí mluvit proti ideologii, která popírá svobodu. Thomas Jefferson, první prezident USA měl pravdu: Cenou svobody je neustálá ostražitost.

Doufám, že na tomto soudu bude svoboda slova triumfovat.

Na závěr, pane předsedo a soudci:

Tento soud je zjevně o svobodě slova. Ale tento soud je také o nalézání pravdy. Jsou výroky, které jsem vyřkl, a srovnání, která jsem dělal, to, co je citováno v soudním předvolání, pravdivé? Pokud je něco pravda, může být trestné to říkat? To je důvod, proč naléhám, aby nebyli pouze slyšeni experti a svědci ve věci svobody slova. Otevřeně žádám, abyste ctili moji žádost o slyšení expertů a svědků ve věci islámu. Tím nemyslím jen pana Jansena, a pana Admiraala, ale i svědky/experty z Izraele, USA a Spojeného království. Bez těchto svědků se nemohu hájit, a dle mého názoru by nešlo o spravedlivý soud. "

¦Řeč Geerta Wilderse v angličtině
Zdroj, z kterého jsem překládal.
¦Wilders už před soudem stál, a byl očištěn.
...o to, zda je vinen nebo ne, zjevně nejde. Jde o to ho usoudit.

http://puschman.blog.idnes.cz/

 

2995 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď