"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Švédsko, Německo, Belgie: Muslimové žádají o povolení hlásat zpěv muezzina do ulic

Autor: Odjinud | Publikováno: 21.1.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Muslimské komunity ve Švédsku, Německu a Belgii nezávisle na sobě zažádaly o povolení hlásat veřejně zpěv muezzina z reproduktorů do volného prostranství. Prosinec byl tak ve znamení precedentní události a to hned ve třech evropských zemích najednou.

Fittja, Švédsko:
Mešita ve švédské Fittja chce zavést venkovní zpěv muezzina při modlitbách. Je to vůbec poprvé, kdy ve Švédsku islámské sdružení žádá o toto povolení. Dnes zatím muezzin vyvolává modlitbu uvnitř mešity, ale v budoucnu ji bude hlásat z minaretu.

Mešita ve Fittja je jednou z několika mešit v oblasti Stockholmu. Během poledne ji navštěvuje okolo 30 lidí, ale na páteční modlitbu jich přichází až 1000. Zákaz minaretů přitáhl pozornost veřejnosti i ve Švédsku: Deník SVT provedl vlastní veřejného průzkum mínění v oblasti Stockholmu s otázkou: Zakázali byste stavbu minaretů? Z oslovených respondentů by 51% stavbu minaretů povolilo, 23% by ji zakázalo a 25 % neví.

Hamburg, Německo:
2. prosince oznámila stejný plán muslimská modlitebna v Hamburku, Sankt Georg. Starosta města je ale proti.
Zelené a bílé minarety mešity na St. Georg se směle tyčí k nebi. Budovu mešity obklopují kancelářské budovy a turecké obchody. Muslimové ale tvrdí: Chápete to špatně, to není symbol převahy, to jsou kostelní věže.

Beringen, Belgie:
Mešita Fatih nastínila městu záměr rozmístit reproduktory po minaretech tak, aby zpěv muezzina byl slyšet do všech okolních ulic. 15.prosince je v belgickém městě Beringen podána žádost, ve které muslimové požadují hlásat veřejně modlitby z reproduktorů na minaretu.

Zástupce mešity Yilmaz Centurk potvrdil, že žádost již byla na městě podána. Radní města Beringen – pan Selahattin Koçak řekl: Doufám, že rozhodnutí padne již tento týden. Podpořil je rovněž Jozef De Witte, předseda Centra pro rovnost příležitostí a boje proti rasismu, který řekl: „Hlas kostelních zvonů a volání muezzina z mešity je totéž. Doufám, že volání muezzina radnice nezakáže. Zákaz muezzina by totiž znamenal omezování našich svobod.“

Jiní radní ale nadšení nesdílejí: Radní Jan Vanhamel odbyl zprávu se slovy: „Muslimská komunita jen hledá senzaci a jen zkouší, jak budou politici reagovat.“
Jeho kolega, Berta Schoofse se k záměru staví velmi negativně a záměr muslimů hlásat zpěv muezzina do ulic z reproduktorů označil za projev radikalizace. „Pokud chce turecká komunita projevovat svou víru tímto způsobem, ještě více se izolují. Je to provokace a pokud jim to město povolí, tak jim to vrátím požadavkem na demolici minaretů.“

Video: Mešita Ezan v Hamburgu již zpěv muezzina volně reprodukuje

zdroj:
Hamburger Abendblatt: Vor dem Gebetsruf kommt der Lärmschutz (2.12.)
SVT: Moské vill ha böneutrop (15.12.)
De Standaard: Moskee Beringen wil luidsprekers aan minaret (15.12.)

www.mediaoislamu.cz

 

5699 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Je znásilňovač s penisem žena? Britská policie podle nové metodiky bude vést ve statistice znásilňovače s penisem jako ženy, pokud se za ženu prohlásí. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683