"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

V Římě Římanem aneb ideál versus identita

Autor: Zdeněk Müller | Publikováno: 16.1.2010 | Rubrika: Multikulturalismus
Ilustrace

Globalizace nám zamotala hlavu. Dokud šlo jen o to, aby se někde lacině vyrábělo a jinde draze prodávalo, tleskalo se jí všeobecně. Když ukázala svou odvrácenou tvář v podobě masové imigrace na Západ pozbyla své původní kouzlo. Najednou nás ohrožuje. Bojíme se, že nás zglajchšaltuje a zbaví nás naší vlastní podstaty. Voláme o pomoc a chceme se zachránit návratem zpět ke kdysi opuštěným identitám. Komunitním, kulturním, náboženským, regionálním či národním. Křečovitě bráníme naše společné My a přitom narážíme na jiné skupiny, které neméně křečovitě hájí jejich identity. Vede to k rozporným důsledkům. Z jedné strany se rozplétává pouto kdysi tolik vzývané všelidskosti a z druhé strany sílí snahy nasadit jednotlivým společnostem nějaký nový korzet.

Křečovité reakce na globalizaci doprovázejí často útoky na multikulturalismus. Z tohoto pojmu se stala skoro nadávka, u níž už ani není třeba vysvětlovat, o co vlastně jde. Stává se pak, že horlivý odpůrce „multikulti“ hlasuje jednou rukou pro něco, co druhou rukou ruší. Skutečnou vadou multikulturalismu, ideologie otevřenosti a svobody pro veškeré kulturní a civilizační odlišnosti, zvláštnosti a tradice, není ohled k menšinám a jejich různosti, nýbrž bohorovnost a lhostejnost, s nimiž se nás snaží přesvědčit, že žijeme v nejlepším ze všech možných světům, kde se všechny problémy vyřeší samy a tím nejlepším způsobem.

Rozmach specifických požadavků ve jménu náboženství se v takovém veřejném prostředí, připraveném a pěstovaném multikuturalismem, nepovažuje za žádný problém. V některých zemích Západu se následně připouští odvolávání se na kulturní a náboženské tradice a skrze to pak možnost získat zvláštní výsady, přesahující rámec běžných občanských práva. Žena zahalená do integrálního závoje má právo vstupovat do obchodu navenek zamaskována, zatímco jiná žena s maskou na obličeji by byla zatčena jako bandita.

V Kanadě byl židovský věřící na pohotovosti ošetřen přednostně jen proto, aby stihl šabat, zatímco sportovní fanoušek, žádající něco podobného, aby stihl shlédnout důležitý zápas, by těžko uspěl. Ve Velké Británii mají sikhové právo jezdit na motorce bez přílby, aby nemuseli sundat turban, zatímco motorkář v šátku by dostal pokutu. V USA mohou Američané indiánského původu konzumovat tradiční holucinogenní přípravky, zatímco kuřáci marihuany riskují konflikt se zákonem. Takové přesahy platných norem nejsou nevinné. Ve svých důsledcích zpochybňují občanskou rovnost a universální platnost zákonů.

Nekonečné debaty o tom, jak se přizpůsobit nebo jak zabránit těmto výjimkám vedou koneckonců k tomu, že veřejnost ztrácí trpělivost a soudnost. Občany je pak snadné přesvědčit, že veškeré zlo vychází z jediného náboženství a to z islámu a nikoliv z integrismu, přehnané náboženské horlivosti, spojující a míchající oblast duchovní s veřejnou. A že stačí zastavit přistěhovalectví, aby se zachránila národní identita. A to i vzdor průzkumům, které ukazují, že mnohé z těch žen, které si nyní tak nadšeně nasazují niqáb, jsou nové konvertitky k islámu s modrýma očima, zatímco Alžířanky, které emigrovaly do Francie, závoj nenosí.

Do módy znovu přichází prastará zásada vycházející od Augustina: „Jsi-li v Římě, chovej se jako Říman“. Potíž je ale v tom, že shora zmíněný integrismus souvisí s politikou, nikoliv s kulturou. Lze snad vyřešit problém stahování se muslimů do komunity nějakým novým katolickým integrismem nebo návratem k nacionalismus? Cožpak se dá vyřešit krize vycházející z multikulturalismu návratem k monokulturalismu?

Naštěstí existuje jistá alterantiva k těmto dvěma pokušením, jež povstávají ze snah porazit islámský integrismus, buď jiným integrismem nebo nacionalistickou zaníceností. Tato alternativa souvisí s poznáním, že v této hře nejde vůbec o kulturu, nýbrž hlavně a jenom o politiku. A odpovídá na reálnou integristickou hrozbu nikoliv novým vymezováním identity, nýbrž ideálem.

Je to ideál nenáboženského a universálního humanismu. Ano, Evropa se nesmí obrátit zády k pocitu studu, který v každém humanistovi musejí budit existující nepravosti, nerovnosti a nespravedlnosti, s nimiž lze bojovat. Stejně jako by se neměla nikdy vzdát zápasu za posilování občanskosti. Přistěhovalci by měli být stavěni před povinnost uzavřít v evropských společnostech nový občanský pakt, jehož jádrem by bylo jasně formulované uznání nenáboženskosti veřejného a politického života. Není tudíž třeba apelovat na to, aby se chovali jako Římané. Stačí, když se zaváží, že budou vzdorovat těm, kteří nás chtějí vrátit do minulosti, v níž dominuje početnější smečka a rozumu zbavený dav.

autor je filosof, historik, arabista a publicista, žije v Paříži

publikováno s jeho laskavým svolením

http://muller.blog.iDNES.cz

 
 

3300 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683