"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Britské univerzity jsou líhní islámského terorizmu

Autor: Martin Horák | Publikováno: 13.1.2010 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Mnozí byli šokováni faktem, že Umar Farouk Abdulmutallab, který chtěl vyhodit do povětří letadlo, absolvoval v roce 2008 Londýnskou univerzitu a byl předsedou tamní Islámské společnosti (Čeho jiného byste čekali, že bude terorista předsedou? – pozn. M.H). Jenže úloha britských univerzit při pěstování a povzbuzování terorizmu je již dlouho dobu veřejným tajemstvím.

Podle odborníka na terorizmus, prof. Anthony Gleese, dostalo od roku 1995 hned osm univerzit včetně Oxfordu a Cambridge ze saudských a jiných islámských zdrojů více než 233,5 mil. liber na práci studijních center. Je to vůbec největší částka, kterou dostaly univerzity jako dotaci z externích zdrojů. Ačkoliv univerzity a sponzoři tvrdí, že jde o podporu porozumění mezi Západem a islámským světem, prof. Glees je přesvědčen, že jde o podporu propagace jednostranných pohledů na islám a antizápadní propagandu.

V nedávném interview popsal jeden student – člen radikální skupiny Hizb ut-Tahir - univerzity jako obvyklou základní půdu pro nábor do extrémistických skupin. Podle jedné starší zprávy je islamisty infiltrováno 48 univerzit. Podle průzkumu sociální soudržnosti z minulého roku téměř každý třetí muslimský student soudí, že zabíjení ve jménu víry je spravedlivé (či spíš každý třetí nepoužívá takíju – pozn. MH). Stejná část jich také věří na celosvětový kalífát založený na šaríji. Ovšem když vláda požádala vedení univerzit, aby dohlédla na studenské společnosti, které mohou být zneužívány radikálními kazateli, odpovědí univerzit byla stížnost na vládní zásahy a ohrožování svobody projevu.

Univerzity i dříve bývávaly místy, kde horkokrevní studenti mohli demonstrovat svůj radikalizmus a hněv na společnost. Jenže je značný rozdíl mezi radikálním studentským politikem a militantním islamistou. Navíc ani o vládě se nedá říci, že by brala teror dostatečně vážně. Odmítla postavit Hizb ut-Tahrir mimo zákon, i když se ví, že slouží ke zpracovávání studentů radikálními kazateli. Další katastrofální chybou vlády je pak to, že nepodnikla naprosto nic proti zneužívání studenských víz. Jeden příklad za všechny: Take Dhiren Barot, popisovaný jako „generál Usámy bin Ládina v Británii“, který byl v roce 2006 odsouzen na 40 let za plánování teroristického útoku, studoval v UK na Brunelské univerzitě pod falešnou identitou.

V roce 2008 vydala Británie téměř čtvrt milionu studentských víz, dalších 144 tisíc bylo pozváno jako „návštěvníci“ a téměř stejnému počtu byl prodloužen pobyt. Vízum dostal prakticky každý, kdo byl ochoten vyplnit formulář. Univerzity jsou lačné peněz od zahraničních studentů, takže na nich může studovat skoro každý. A jakmile někdo navrhne, že by někteří studenti měli být navráceni do vlasti, ozve se mohutný řev o lidských právech.

Z angličtiny přeložil Martin Horák, zdroj

Komentář překladatele:
John Wycliff, myšlenkový předchůdce Jana Husa a reformace, řekl ve 14. století (přibližně, už je to dlouho, co jsem to četl): Ty univerzity jsou nám dobré toliko co ďábel. Byl přitom univerzitním profesorem v Oxfordu, takže z mindráků to nebylo. Zato to bylo poté, co filosofie Aristotela a dalších pohanských filozofů pronikla do středověké scholastiky a duchovně i morálně ji rozežrala. Že by mělo 14. a 21. století něco společného?

A ještě mi to nedá: Nenapsal tu někdo onehdy, že muslimové jsou holt strašně nevzdělaní, tudíž by se pro potření islámského terorizmu jim mělo zajistit kvalitní vzdělání, aby pochopili nesmyslnost radikálního islámu? No, nic ve zlém, je to v naší sekulární společnosti poměrně rozšířený omyl, související s tím, že i lidé připouštějící existenci „nějakého boha“ či „něčeho nad námi“ odmítají přijmout fakt existence Ďábla a zlo pokládají za produkt nevzdělanosti či „primitivizmu“. Ono například 70 % členů 1.sovětu SSSR (tedy prvního mocenského orgánu asi nejzločinnějšího režimu všech dob) mělo minimálně středoškolské vzdělání a to v době, kdy většina Rusů neuměla ani číst a psát. Přesto například T. G. Masaryk za 1. republiky říkal, že budou-li voliči vzdělaní, budou volit správně. A víte, kdo byl podle obvykle používaných kritérií nejvzdělanějsím národem na světě na začátku 20. století? No přece Němci!

Ne, nevolám po zrušení univerzit, aby si to někdo špatně nevysvětlil. Jen je dobré si uvědomit, že vzdělání ani inteligence se v žádném případě nekryjí s moudrostí, o mravnosti ani nemluvě. A navíc – svoboda projevu a spolčování na univerzitách je dobrá věc, ovšem i tady by mělo platit odsuď až pocuď. Pokud nestanovíme nějaké hranice my sami, budou je časem stanovovat imámové.

2624 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Dienstbier: Česko dokáže přijmout až 15 tisíc uprchlíků. Může je aktivně oslovovat v zemích, odkud přicházejíKadyrov : Macron podněcuje k terorizmu !Arméni zveřejnili svědectví syrského islamisty o výcviku teroristů v TureckuZa podřezaného francouzského učitele před švédským parlamentem "pietně" spálen Korán Erdogan: "S muslimy v Evropě je zacházeno jako se židy v r. 1939!"

ePortal.cz

Motivace některých dnes hodně slyšitelných kovidových alarmistů je velmi sporná, ne-li rovnou cynicky sobeckáKoronavirus v přímém přenosu

euPortal.cz

Stigma ‚bílého privilegia‘ a ‚toxické maskulinity‘ poškozuje kluky z bílé pracující třídyProsím, pomozte

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na východní frontě chaos. Obávám se, že v letošním roce musíme počítat jen s těmi nejhoršími scénáři. Na Východě, na Západě, i u nás domaNepodmíněný příjem? – Cesta do pekel

ParlamentniListy.cz

Docent: Chce dotaci? Ať jde pomoct zdravotnictví! Že kvůli covidu zdechneme hlady? Tak se podívejte„Nelegální noční srazy pejskařů. Dobře, že jim vláda zatla tipec!“ I toto zní ze Sněmovny
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď