"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Chystají zastánci minaretů protiútok?

Autor: Karel Orlík | Publikováno: 27.12.2009 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Jen co se vzpamatovali ze šoku z výsledku referenda, pokoušejí se zastánci minaretů o nemožné. Několik známých švýcarských osobností se distancovalo od výsledku referenda z 29.11.09. V několika denících zveřejnili manifest, vyzývající k "uznání identit." Poslanec Moritz Leuenberger trdí, že podobná referenda by se měla napříště předem prohlásit za neplatná. Bývalý ústavní soudce Joerg Paul Mueller změnu ústavy s cílem výsledky referenda zrušit.

Šestadvacet intelektuálů z Klubu Helvétique navrhují zorganizovat protireferendum. Další ústavní soudce, Walter Källin, tvrdí, že nyní "musí Švýcarsko vypovědět dohody s Evropskou komsí pro lidská práva nebo výsledky referenda rovněž zrušit. To by byl ovšem problém, neboť výsledek referenda se už stal součástí švýcarské ústavy. Pro každou další změnu ústavy by muselo proběhnout nové povinné referendum. Michael Bolag z Zürichu prohlásil, že "referendum nemůže podvracet principy demokracie."

Na námitku, že výsledek referenda porušil Mezinárodní právo, odpověděla expert Anne Petersová: "Mezinárodní právo se týká např.zákazu mučení nebo zákazu vydávání uprchlíků do země původu. Neřeší však otázky svobody náboženství."

(25.12.09, ko)

4844 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď