"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Švýcarská pravice: referendum o deportacích kriminálních imigrantů

Autor: -bj- | Publikováno: 16.12.2009 | Rubrika: Aktuality
Ilustrace

Ještě neutichlo rozjitření z referenda proti výstavbě minaretů, a už je tu referendum další. Na příští rok chystá švýcarská strana Demokratická unie středu (UDC) referendum o programových deportacích kriminálních imigrantů.

Statisticky neoddiskutovatelný fakt vysoké kriminality imigrantů je prokazatelný prakticky ve všech západoevropských zemích. S narůstajícím počtem přistěhovalců jsou pak s tímto faktorem konfrontovány stále širší masy tuzemského obyvatelstva, jehož nevole dostoupila té hladiny, že sílí hlasy po řešení nastalé prekérní situace. Zločinnost imigrantů sahá od podvodů se sociálními dávkami, napadání a loupení, přes překupnictví drog až po znásilňování a vraždy. Všichni takoví by mohli být napříště zbaveni práva pobytu a deportováni ze země. Tak jako u referenda o zákazu minaretů se vláda oprávněně obává jeho výsledků, a již nyní angažuje nejrůznější právníky, kteří mají přezkoumat kompatibilitu výsledků referend s lidskoprávními závazky plynoucími Švýcarsku z mezinárodních smluv.

Politická atmosféra současné doby má o poznání vyšší brizanci a čím dál více si žádá osobní vehemenci plynoucí z vlastního přesvědčení. Populistický lavírovací prostor se zmenšil, a není již tak snadné dělat politiku jen pro peníze. Také proto švýcarský parlament alibisticky přesunul choulostivé rozhodování o platnosti referenda na komisi politických institucí.

Jak poznamenala socialistická poslankyně Marrová, na zneplatnění referenda si poslanci budou muset dodat hodně odvahy. Na druhé straně jsou však obavy, zda by Evropský svaz (EU) deportace cizineckých delikventů ze Švýcarska skousl. Jiné hlasy doporučují, aby nebyla možná referenda o údajně „zlomyslných“ nekorektních iniciativách, anebo aby byli vyhošťováni jen ti imigranti, kteří se dopustí těžkých kriminálních zločinů.

zdroj

PS: Neméně „zlomyslné“ báchorky o pozitivním přínosu imigrantů jsou dnes ve Švýcarsku již draze přežité, a dají se s úspěchem vykládat leda tak někde v Čechách, neboť je už nelze „prodat“ ani těm nejzapadlejším aboridžincům kdesi na konci světa.

3456 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Záleží Bruselu na životech Východoevropanů? EU mentoruje východní země zatímco k západním je benevolentnější. Záleží podle Vás Bruselu na životech Východoevropanů?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď