"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Barack Obama: přes appeasement k isolaci

Autor: Roman Joch | Publikováno: 24.9.2009 | Rubrika: Svět
Ilustrace

Rozhodnutí vlády Baracka H. Obamy zrušit plánovaný třetí pilíř protiraketové obrany ve střední Evropě je nešťastné, krátkozraké a potenciálně katastrofální.

(1) Těžce podceňuje iránský raketový a jaderný program, což může mít závažné následky pro statisíce lidských životů v Íránu, na Blízkém východě, v Evropě i v USA.
 
(2) Bez ohledu na to, jaké byly důvody Obamova rozhodnutí, všeobecně bude vnímáno jako ústupek Rusku, jako snaha o appeasement Ruska, tudíž jako Obamova slabost tváří v tvář Rusku. Což následně povzbudí avanturismus a agresivitu Ruska v jeho tzv. blízkém příhraničí. V tomto momentu je Ukrajina pro Západ nejspíš již ztracena.
 
(3) Jednalo se o unilateralismus par excellence. Obama nekonsultoval své spojence, nýbrž rozhodl unilaterálně a postavil je před hotovou věc.
 
(4) Obama a mnozí lidé jeho administrativy jsou děti 60.-70. let 20. století, jež formovaly odpor vůči válce ve Vietnamu a snahy o jednostranné jaderné odzbrojení Západu. Díky tomu, že se jim v 70. a 80. letech nepovedlo Západ odzbrojit, jsme my nyní svobodní a sovětské impérium neexistuje. Přesto tito lidé mentálně žijí v minulosti a chtějí zpětně vybojovat politické bitvy minulosti, které tehdy prohráli. Za hlavní prioritu považují dohody mezi USA a Ruskem o odzbrojování, i když nyní, když studená válka skončila, USA a Rusko nejsou nepřátelé, ale jen mocenští konkurenti. Pro bezpečnost světa je jedno, zda mají 10 000 jaderných hlavic, anebo jen 1000 – stejně je proti sobě nepoužijí (samozřejmě, mít jen 1000 hlavic je mnohem levnější). Na druhou stranu, pouhých 10 – 20 hlavic v rukou fanatiků s šílenou eschatologickou vizí má pro bezpečnost ve světě význam zásadní. Obama tudíž vnímá bezpečnostní priority přesně opačně: protiraketová obrana je mnohem důležitější než redukce počtu jaderných hlavic zemí, jež mají racionální vlády. Obama však má k jadernému odzbrojování iracionální, mystický přístup, a proto mu jde o dohodu s Ruskem über alles. A nejsnadnější, nejrychlejší cestou k dohodě s Ruskem je pochopitelně appeasement. Je jako ta čínská opička, která si zakrývá oči i uši: „nevidím zlo, neslyším zlo...“
      
(5) Obama za tu krátkou dobu, co je presidentem, projevil značnou chladnost (až nepřátelství) vůči spojencům Ameriky (Velká Británie, Polsko, Česká republika, Izrael, Honduras) a značnou vlídnost vůči jejím nepřátelům (Severní Korea, Irán, Venezuela). Zřejmě si myslí, že potřebuje nikoli spojence, nýbrž jen „usmiřovat“ nepřátele - a ustupovat jim. To v praxi způsobí, že ztratí přátele a u svých nepřátel získá nikoli respekt, nýbrž pohrdání. Může zavést Ameriku do izolace, v níž nebude mít spojence, nýbrž jen protivníky. „Neumí-li být spojencem on, proč bychom měli být jeho spojenci my?“ – toť otázka, kterou si právě v tomto momentu kladou v desítkách metropol světa šéfové vlád a jejich ministři zahraničí.
 
(6) Pro nás to znamená: Amerika je sice naší smluvní spojeneckou zemí, ale neexistuje jediný racionální důvod, proč Obamovu administrativu považovat za nám přátelskou...
 

(7) ...z čehož plyne, že musíme doufat, že v USA ve volbách 2012 nastane „a change we can believe in.“

http://joch.blog.idnes.cz/

3462 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď