"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Realita lidských práv ve světě. Nepřátelský Iran je na tom lépe než k USA a EU přátelská Saudská Arábie či Afganistan

Autor: Jirka Kobza | Publikováno: 4.2.2020 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

Ještě jednou bych se rád vrátil k otázce lidských práv, jak jsou vnímána v různých místech světa. Protože jak ukazují zprávy z Ukrajiny, pro mnohé rusky mluvící Ukrajince jsou lidská práva v Rusku na výrazně vyšší úrovni než ve vých. (nemluvě o západní) Ukrajině. Snad nejlépe se tato situace dá sledovat v zemích Blízkého východu, kde nejenom, že se otázka lidských práv a jejich ochrany liší stát od státu, ale i v rámci jedné země v různých oblastech jsou různá. Například Írán, který je na západě prezentován jako nejhorší potlačovatel lidských práv, je obyvateli okolních států považován za výspu svobody až dekadence, bylo dost afér, kdy děvčata z místních kmenových oblastí utíkala před nucenými sňatky a nuzným životem do hlavního města, které pro ně představovalo zónu svobody.
 
Lidská práva v Afghanistánu nemají cenu prázdné nábojnice, proto také 4 miliony Afghánců legálně či ilegálně utíkalo během posledních 15 let právě do Íránu. Lidská práva v Saudské Arábii se vztahují jakž takž pouze na místní muslimské muže, žena je bez nároků. Tímto chci pouze ilustrovat, jak vnímání svobody a lidských práv je v různých oblastech různé a že podle všeho neexistuje jedna, všeobecně celosvětově uznávaná definice toho, co vlastně lidská práva jsou. Také neexistuje jasná mezinárodní definice toho, jak jsou důležitá. Je totiž mnoho samozvaných ochránců a prosazovatelů lidských práv, ale když se do jejich teorií podíváme do hloubky, v drtivé většině případů za nimi najdeme ekonomické zájmy určitých finančních skupin. Aktivisté, kteří ve svatém boji např. o Tibet tak vytrvale ničí naše vlastní zájmy v Číně, většinou sami nedohlédnou, jak jejich akce pomáhají zahraničním koncernům získávat zakázky, které by jinak dodávaly české firmy. Navíc, přiznejme si to, jejich akce jsou navíc bez jakéhokoliv dopadu na situaci v Tibetu.
 
Také je zapotřebí říci, že otázka lidských práv je relativní i na mezinárodní úrovni, protože kdo vlastně ochrání například lidská práva soukromníka, který nesmí dovézt stroj, protože vláda exportujícího státu vyhlásila embargo vůči vládě jeho státu, protože jeho policie zbila nějaké disidenty? Uvědomme si, že úplně jinak se totiž vyhlašují sankce dobře placenému úředníkovi z Bruselu, který nikterak nenese důsledky svých rozhodnutí, a jinak se zdůvodňují firmám, které spolu dlouhá léta obchodovaly a živilo je to několik generací na obou stranách a najednou nesmí pokračovat z důvodů, které ani jedna strana nezpůsobila ani neovlivní. Že by je někdo kompenzoval za bránění obchodu, porušené ochraně investic atd? Ani náhodou.
 
Otázka lidských práv není jednoznačně definovaná (například základní právo na sebeurčení je podle interpretace EU odpíráno občanům Krymu ale bylo přiznáno obyvatelům Kosova a takových příkladů je mnoho) a stává se nástrojem politického vydírání zejména slabších ekonomik.
 
Jsem přesvědčen, že otázka lidských práv má být řešena na mezinárodní úrovni ale s ohledem na místní a regionální situaci a zvyky.
 
Prosím podpořte nás v boji za svobodu proti islamizaci!!
Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!
 
Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
 
Případně kupte knihy (o imigraci a islámu) u našeho spolupracovníka a šiřte je mezi přátelí:
 
Více k problematice zde:

Má stejné zdroje jako Islámský stát, uvedl znalec o radikální knize

 

Klíčová slova: EU  | islám
1587 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnocení

Přihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také
Výklad Koránu

Základy islámu a jejich výklad

Stručný životopis zakladatele islámu

Islám a terorismus

Súmrak európskej civilizácie - Barbari sa zmocňujú Európy
Islám live
Sledujte nás na Youtube
Články autora
Průzkum
Měla by Británie vrátit Argentině Malvíny a Rusko Ukrajině Krym? Letos uplyne 40 od britsko-argentinské války o Malvíny (Falklandy). Měla by Británe Malvíny vrátit Argentině, tak jak požaduje vrácení Krymu Ruskem Ukrajině?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď
Doporučujeme
Český obránce Vídně proti Turkům roku 1683