"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Advokátka Klára Samková o Sudetských Němcích: Nikdy se neidentifikovali s českými zeměmi a Čechy

Autor: Klára Samková | Publikováno: 5.11.2019 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Protože si všímám, že mnozí lidé v poslední době dost hovoří o podobě dnešních česko-německých vztahů, dám vám sem dnes jako ukázku z téhle knihy můj pohled na tuto problematiku, resp. odpověď na otázku, co s tím, že Němci byli dlouhou dobu součástí našeho národa a našeho území:
 
„Odpovím vám odkazem na knížku. Napsal ji Pavel Kosatík a jmenuje se „České snění“. Jedna z jejích kapitol vykládá o tom, jak jedním z českých snů byl nejpozději od začátku 19. století život bez Němců. Ti přišli se začátkem středověku a osídlili hranice Českého království. Odsunem Němců ze Sudet se Čechům tento sen splnil. Je značně diskutabilní – alespoň z hlediska dnešního práva – zda se to mělo stát. Při odsunu Němců došlo k řadě událostí, které česká historie dosud nereflektovala a které bychom si měli objasnit. Uplatňování kolektivní viny je vždy věc krajně ošidná.
 
 
Nezdá se mi však, že by Sudetští Němci sami kdy dali přednost své zemské příslušnosti před svou národností. Žili tady, ale nikdy jsem neslyšela, že by se kdy identifikovali se zeměmi Koruny české nebo Československou republikou. Jsem přesvědčená, že kdyby zemské vlastenectví, zemská přináležitost byly u Němců prvotní, nikdy by nedošlo tomu, k čemu došlo v roce 1938 a v roce 1939. Nikdy by Konrád Henlein nebyl uspěl v českém pohraničí tak, jak uspěl. Tam se jasně ukázalo, že němectví jako národnost převážilo nad státním a občanským principem. Odsunem Němců a zejména řáděním některých Čechů, kteří zneužili léta 1945 pro své vlastní vášně, došlo bezesporu k nespravedlnosti a k neopodstatněnému vyřknutí kolektivní viny. Jako rodilá Brňačka vím, že tento odsun napáchal strašlivé škody, v mnou pozorovaném případě škody na duši města. Brno bylo židovské, německé a české. Nejdřív ta německá část nechala vyvraždit tu židovskou a následně ta česká vyhnala tu německou. Do toho řádila tak zvaně osvobozenecká soldateska generála Malinovského.
 
Odsun Němců, a to zejména způsobem, jakým k němu došlo, neměl být nikdy realizován – alespoň ne z hlediska dnešních hodnot a dnešního práva. Nesmíme ale právní události minulosti hodnotit dnešními měřítky! Retroaktivita v právu, stejně jako v historii, je největším hříchem, kterého je možno se dopustit. Řekněme, že dnes bychom už situaci s Němci odsunem neřešili… doufejme.
 
Na druhou stranu ovšem nezapomeňme, že každý Němec měl v létech 1938 – 1945 možnost se zachovat jako slušný člověk. A přiznejme si, že hitlerovská moc byla tak opojná, že těch, kteří se slušně zachovali, zase tak moc nebylo… Ke škodě naší i jejich. V každém případě jsem ráda, že dnes dochází k jisté reparaci česko-německých vztahů. Brněnský radní Matěj Hollan z hnutí „Žít Brno“, což je jinak zcela nepoužitelné „slunko“, inicioval společně s radním městské části Brno – střed Petrem Kalouskem tak zvaný „Rok smíření“ a v roce 2015 se uskutečnil pochod opačným směrem, než kterým byli Němci z Brna hnáni, tedy od Pohořelic k Brnu.
 
Vím, že se vystavuji opět nebezpečí, že mi lidé budou spílat, když toto říkám, ale já jsem přesvědčena o tom, že nespravedlnosti, byť navzájem si páchané, se navzájem neeliminují, avšak z historického hlediska se násobí. To, že Němci dělali v Čechách zvěrstva, a ne málo, neznamená, že měli Češi dostat volnou ruku v divokých odsunech, při kterých umírali lidé. Strategie „oko za oko – zub za zub“ je hra s nulovým součtem, která nemůže přinést nikomu žádný přínos. Je potřeba říci, jak to bylo a tento gordický uzel vin a utrpení už konečně jednou vypořádat: minimálně tím, že se o nich promluví a pak se rituálně pohřbí. K čemuž, bohužel, máme ještě docela dost daleko.“
---------------------------------------------
 

Prosím podpořte nás v boji za svobodu proti cenzuře a totalitě, kterou se postupně snaží na internetu budovat velká media napojena na vládnoucí elity!!

Jsme vděční za příspěvky v jakékoliv výší a i jen občas. Slibujeme, že prostředky využijeme plně v boji za Vaši a naši svobodu a informace, které se EU, multikulturní a proislámské elity snaží potlačovat a tajit! Reklama na internetu, překlady a pod. nejsou zdarma a my je musíme platit. Naši společní nepřátelé to vědí a proto se snaží nám co nejvíce bránit šířit nejen informace, ale i propagovat naše svobodné necenzurované informace. Je jen na Vás jestli se jim to podaří a zaplaví Evropu a náš domov barbary nebo ne.
 
Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!
 
Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
 
Případně kupte knihy (o imigraci a islámu) u našeho spolupracovníka a šiřte je mezi přátelí:
 
 

Klíčová slova: Česká republika  | Německo  | vlastenectví
1876 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Vídeňský imigrantský BronxŠvédsko: muslimské spolky prosazují do Ústavy zákaz rouháníImigranti: Neustoupit! Jinak hrozí taktika vypálené země celé Evropě!Portugalskem zmítá džendrFacebook cenzuruje heslo: "Kde se vepřo jí a pivo pije - tam islám nepřežije!"

ePortal.cz

Sebedestrukce západu: Americká kulturní revoluce nás může zničit neméně než před 100 lety revoluce ruskáJak se mohlo stát, že malá země obdařená mimořádnými přírodními krásami i schopnými obyvateli zažila tak dramatický pád? Libanon totiž představuje příklad uskutečněného ideálu multikulturní společnosti

euPortal.cz

Nenávist muslimů k „nevěřícím“ je z hlediska těchto aktivistů v pořádku, nikdo ji muslimům nevyčítá. Podezření z nenávisti k muslimům se ovšem netoleruje. Hovoří se o „předsudečné nenávisti“Dnes je snadné prohlásiti se v souladu s vlastními pocity za osobu opačného pohlaví, případně některého z dalších 57 neopačných pohlaví. I my můžeme respektovat, že se pan Vystrčil cítí být Taiwancem...

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Západní civilizace prochází inkluzíLukašensko proti Rusům. Proč se před volbami nemá lavírovat

ParlamentniListy.cz

Jáma pekel si přišla pro Věru Jourovou. „Netlačte Facebook, aby mazal,“ chce Dan Vávra. Babišova eurokomisařka se bránilaDějepis není služka propagandy! Kauza Lidice: Archivář bourá Wollnerovi důkaz
Články autora
Průzkum
U imigrantské kriminality pachatele radši zatajovat? V případě ubití francouzského řidiče MHD imigranty média striktně neuvádí, že šlo o imigranty. Váš názor?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď