"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

O Muslimských a Britských listech a časopisu Dingir

Autor: Adam B. Bartoš | Publikováno: 23.6.2006 | Rubrika: ČR
Ilustrace

Před nějakým časem jsme uveřejnili článek o tom, že Britské listy a Muslimské listy otiskují stejný typ zpravodajství z irácké války - zprávy z tzv. „iráckého odboje“. Vyslovili jsme tehdy domněnku, že Britské listy se inspirují u Listů muslimských. Ve skutečnosti je tomu právě naopak. Na věci to ale nic nemění - propojenost mezi Britskými a Muslimskými listy tu je, což přiznal i článek Miloše Mrázka v časopise Dingir.

V jednom z posledních čísel tohoto „časopisu o současné náboženské scéně“ (č. 1, duben 2006, ročník 9.), které je kompletně věnováno problematice islámu v českém prostředí, se v článku Miloše Mrázka, který přednáší na Katedře religionistiky a filosofie filosofické fakulty University Pardubice, můžeme o Muslimských listech dočíst:

„Podobnost s názvem známého kontroverzního serveru Britské listy není náhodná. Právě „deník o všem, o čem se v České republice příliš nemluví“, byl inspirací k jejich založení. Původní idea byla založit vlastní muslimskou sekci v rámci Britských listů, ta se však nesetkala ze strany jejich redakce s příznivou odezvou. Ale i nadále můžeme vidět, že v hodnocení některých událostí jsou si někteří autoři listů blízcí s těmi, kdo publikují na muslimském serveru.“

I zbytek článku je zajímavý a poučný, doporučuji k přečtení, časopis je možno zakoupit za 39,- Kč ve vybraných knihkupectvích (viz www.dingir.cz). Nutno však podotknout, že číslo vyznívá značně proislámsky. O tom svědčí jeho obsah, kde většina textů zaujímá k islámu neutrální postoj, ne-li přímo určité romantické opojení tímto „náboženstvím míru“.

Je to poměrně zvláštní, protože šéfredaktora časopisu Zdeňka Vojtíška znám coby člověka, který neúnavně kritizoval hlavně po revoluci vzniklé křesťanské církve a to často způsobem nevybíravým (ačkoli sám křesťan). Islám je mu ale zřejmě sympatický, na jeho adresu se neodváží nic kritického napsat. Proto nejvíce nekorektním (můžeme-li to však u časopisu Dingir takto nazvat) se jeví článek Pavla Barši (nazvaný „Nová xenofobie“), který alespoň trochu s některými jevy současného islámu polemizuje. Zbytek čísla se ale nese v duchu tichého našlapování kolem něčeho, co nechceme urazit. Rozhovor s českým konvertitou k islámu, Mohamedem Ali Šilhavým, v jiném textu Ivan O. Štampach (který mimo jiné kriticky vystupoval proti pořadu „Já, muslim“) prohlašuje, že islám by se měl počítat mezi evropská náboženství, protože má v Evropě dlouhou tradici. Následují dva články českého muslima Lukáše Lhoťana, rozbor z pera Zdeňka Vojtíška o tom, jak naše neznalost a strach brání stavbám mešit v českých městech (v internetové podobě zde). Text Adama Fišera o českých konvertitkách k islámu, včetně dojemných příběhů konverze několika z nich na předposlední stránce časopisu. Neutrální, protože na historická fakta se zaměřující, je pak článek Miloše Mendla „Muslimové v českých zemích (1934-1989)“.

Nakonec mne pak potěšila dvojí zmínka o našem serveru, v článku Lukáše Lhoťana (Muslimové a média, Dingir 1/2006, str. 27), byť přirozeně ne pochvalná. Pan Lhoťan je zajímavý člověk, když náš web měl narozeniny, napsal nám v komentářích pěkné blahopřání (a nepochybuji, že ho myslel vážně, na rozdíl od pana Sáňky se snaží vystupovat smířlivě), zde však ale důsledně plní svoji roli muslima a o Eurabii píše:

„Mnohdy si ale za svou negativní prezentaci v médiích mohou sami muslimové, a to svým amatérským vystupováním, neznalostí problematiky a nepochopením českého prostředí. Velkou roli také hraje skutečnost, že lidé, kteří vystupují v médiích, nemají základní znalost práce s médii nebo mají jednostranný pohled. Tyto nedostatky způsobují, že buď je vystupování těchto muslimů nesprávně pochopeno, nebo i zneužito a překrouceno za účelem poškození islámu a muslimů v České republice. Jako příklad stačí uvést přednášku, která se pod názvem „Islám a terorismus“ konala na půdě Filosofické fakulty University Karlovy 10. května 2005 a kterou organizoval Všeobecný svaz muslimských studentů v ČR: reportáž, jíž z této přednášky přinesl pravicově orientovaný web www.eurabia.cz pod názvem „Janusovská tvář českého islámu“, podle organizátorů obsahuje nepravdy a účelová zkreslení.“

Na jiném místě pan Lhoťan píše:

„K mediálnímu prostředí v Čechách je třeba ještě dodat, že v České republice je velmi aktivní islamofobní scéna. Kromě islamofobního webu „Pravda o islámu“ se vyskytují různé diskutabilní weby jako Eurabia nebo i různá další fóra a soukromé stránky.“ (tamtéž, str. 27)

I když tedy po přečtení časopisu může čtenář nabýt dojmu, že je islám vzrušujícím dobrodružstvím a že kritické hlasy vůči němu zaznívají pouze od okrajových islamofobních webových stránek, jako je ta naše (dle vyjádření pana LH), přesto bych tomu, kdo se muslimské problematice v Česku věnuje, časopis doporučil. Je to přece jenom jeden úhel pohledu, ten spíše tolerantní, na rozdíl od nedávno vyšlého dvojčísla RevueProstor, které se sice pokouší dát místo oběma stranám, ale celkově vyznívá více kriticky (v blízké době se mu budeme v recenzi věnovat).

3835 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

IS vyzval k útokům na sociálních sítíchPo vyhlášení Rekonkvisty Zemmourem, nezůstává pozadu ani Le PenováVyužíváte Spotify? Posíláte jim peníze? A víte, že tím podporujete války, diktatury a násilí?Česka vláda se potichu připravuje na cenzuru ve jménu boje proti desinformacímProč Západ tak touží po vyvolání dojmu o ruském útoku? Aby ospravedlnil vlastní útok na Rusko?

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Pozor na bruselského úředníka. Členské státy si musí bezpečnost řešit sami. Poslanec SPD drsně také o Ukrajině a NATOGreen Deal může rozložit celou EU. Rusko svou hloupostí sbližujeme s Čínou, varuje Václav Cílek
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď