"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Nikoliv svoboda, ale čest a sebekázeň jsou základem pevnosti národních tradic

Autor: Martin Gust | Publikováno: 2.7.2019 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

Yoram Hazony o významu tradic a specifického národního historického odkazu. Aneb o tom, co dělat, abychom snad trochu napravili stav, který Rio Preisner popsal slovy, že naše (západní) kultura se vyznačuje usilovným odmítáním přijetí reality a ještě usilovnější (a k neúspěchu odsouzenou) snahou vytvořit si realitu vlastní.
 
"V posledních desetiletích se americké a evropské elity vrhly do projektu myšlenkové přeměny společnosti od samých základů.
 
To, co kdysi tvořilo základní koncepty jako rodina a národ, muž a žena, Bůh a Písmo, uctívané a posvátné bylo shledáno nedostatečným a těžce ochromeno, pokud ne rovnou odvrhnuto.
 
Vzniklé prázdno zaplnily nové doktríny, doposud většinou neomarxistické nebo libertariánské povahy. Ale sílu nabírá i rasistická politika "bílé identity" v darwiniánském duchu.
 
Všechny tyto tři přístupy k politickým a morálním otázkám jsou, svého druhu, stvoření osvícenství tvrdícího, že vychází z univerzálně dostupného rozumu a drží se jeho pravidel...
 
Žádný z nich nemá moc velké mínění o zděděné tradici, která podle nich nijak zvlášť nepřispívá k našemu porozumění politice a morálce.
 
A protože současné politické doktríny tvrdí, že se drží zásad osvícenství, konzervativci snažící se zbrzdit postup této revoluce mají často pocit, že budou stát na nejpevnější půdě, pokud se na univerzální rozum budou odvolávat i oni.
 
Tito lidé jsou sami nakloněni politickému konzervatismu - tedy snaze uchránit zděděné politické a mravní tradice západních národů. Ale přesto ve svých pokusech oživit přirozený zákon a přirozené právo obhajují konzervativní politické myšlení stvořené podle myšlenkového vzorce jejich oponentů.
 
Racionalistická škola osvícenské politické teorie - Hobbesův Leviathan, Lockeovo Druhé pojednání, Rousseauova Společenská smlouva, Spinoza a Kant, trvala na tom, že mluví jménem univerzálního rozumu přístupného komukoliv, v jakékoliv době a na jakémkoliv místě. a že poskytuje tu jedinou správnou odpověď na všechny základní politické otázky.
 
Naprosto stejným způsobem dnešní "konzervativní racionalisté" tvrdí, že jejich vlastní politické myšlení je produktem univerzálního rozumu, přístupného všem a a vedoucího k jediné správné odpověďi
 
Takový konzervativní racionalismus postrádá podstatnější místo pro tradici. Postrádá zdůvodnění proč bychom měli preferovat politické a morální koncepty, které se po staletí osvědčily a prospívaly našim předkům.
 
Ačkoliv konzervativní racionalismus dosáhl jistých úspěchů, z širšího pohledu selhal - nepodařilo se mu viditelně zpomalit postup revoluce, která tak vážně poškodila nejzákladnější ze zděděných židovských a křesťanských konceptů.
 
Ale co hůře - tím že přejal metody a předpoklady racionalismu osvícenského přispěl konzervativní racionalismus sám ke zhoršení krize a zanechal tradice, které kdysi v Americe a dalších zemích Západu podpíraly politický řád, chápaný jako zděděné zvyky jednotlivých národů, bez ochrany a obhajoby.
 
A to je klíčový bod, protože naše myšlenky, bez ohledu na to jak dalece je dále rozvíjíme a revidujeme nebo se proti nim částečně bouříme, jsou stále produktem tradic, které jsme zdědili.
 
A jelikož konzervativní racionalisté mylně pokládají své myšlenky za univerzální ideje, které jsou univerzálně platné a dostupné, nevěnují větší pozornost způsobům, jakým tradice vznikají a co je potřebné k jejich posilování nebo jen prostému udržení.
 
Jejich žáci si proto neuvědomují, že nikoliv svoboda, ale čest a sebekázeň jsou základem pevnosti národních tradic.
 
Bez porozumění těmto věcem konzervativní racionalisté toho ve skutečnosti mnoho konzervovat nedokáží a často se tak naopak sami podílejí na každodenním podemílání těch samých zásad, které se domnívají chránit."
 
 
 
Prosím podpořte nás v boji za svobodu a proti cenzuře, kterou se postupně snaží na internetu budovat velká media napojena na vládnoucí elity!!
Jsme vděční za příspěvky v jakékoliv výší a i jen občas. Slibujeme, že prostředky využijeme plně v boji za Vaši a naši svobodu a informace, které se EU, multikulturní a proislámské elity snaží potlačovat a tajit! 
 
Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!
 
Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
 

Více k problematice zde:

Britská BBC falšovala překlady z arabštiny, aby zakryla palestinskou nenávist k židům!

Má stejné zdroje jako Islámský stát, uvedl znalec o radikální knize

 

 

Klíčová slova: EU  | multikulturalismus  | politická korektnost  | vlastenectví
1352 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

Španělská levice nařizuje bojkot židů. Vzorem jsou nacisté a vše se maskuje za odpor k IzraeliFrancouzská politička: "Merkel dnes platí za otevření hranic"Šíření coronaviru uprchlíky české vládě nevadí, ale do českých občanů by klidně stříleliO NEOMARXISMU A FABIANISMU«Ty švédská děvko!» není rasistická nadávka?

ePortal.cz

V případě, že by se nepodařilo déle sehnat více peněz, činnost Eportalu bude ukončenaPropaganda na výbornou: Jak to funguje u ČT

euPortal.cz

Pokrokové médium London Times objevuje, že ty trapné genderové role jsou formou extremismu ve stylu ISISZdražování masa se v EU chystá. Připravuje se Zelený úděl chudoby

FreeGlobe.cz

Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...Kolik zatím stála válka proti terorismu peněz i životů?

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Čeho všeho se chvilkaři budou muset ještě dopustit, než na ně padne zákon?Levice opustila pracující třídu a přeběhla k migrantům, k LGBT a posedlostí Gretou, hořekují švédští komunisté

ParlamentniListy.cz

Mladí nás zachrání! Nora Fridrichová otevřeně o mladé generaci. Hutné čteníUkrajina: Majdan? Uniklé dokumenty ukazují, jak to bylo, píše Spencerová. Šokující čtení
Články autora
Průzkum
Obáváte se masové imigrační vlny z Balkánu? Německý ministr vnitra Seehofer prohlásil, že se obává desetitisíců imigrantů z Balkánu a alarmoval Evropskou komisi. Obáváte se taky?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď