"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Islám, fašismus a výročí islámské revoluce v Iranu

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 2.2.2019 | Rubrika: Analýzy
Ilustrace

V posledních dvanácti měsících jsme si připomínali několik důležitých výročí:
 25. února sedmdesát let od převratu, který uvrhl naši zemi na čtyřicet jedna let pod totalitární diktaturu;
 21. srpna padesát let od sovětské okupace;
 29.-30. září osmdesát let od podepsání Mnichovské dohody;
 28. října sto let od vyhlášení Československé republiky.
  V těchto dnech si připomínáme čtyřicet let od islámské revoluce v Íránu.
 
    Je ovšem možné namítnout, že čtyři výše zmíněné události se na rozdíl od té páté týkaly naší země. Ale i tato poslední událost se jí týká. Nacistický i komunistický totalitarismus se zhroutily už před desetiletími. Alespoň v Evropě už mají málo naděje být znovu nastoleny. Není tomu tak ale s radikálním islámem. Ten představuje totalitární systém, stojící na bázi náboženské víry, trvající už čtrnáct staletí a stále rozšiřující počet svých věrných – ať už vysokou porodností, nebo misijní činností. Opírá se o masovou frustraci miliónů obyvatel třetího světa, z nichž mnoho usiluje postupně obsadit Evropu.
 
   Islám je sám ve své podstatě agresivní. Korán přikazuje vézt džihád, svatou válku, až celé lidstvo přijme jeho dogma, nebo se alespoň podřídí nadvládě muslimů. V současnosti, mnoho muslimů přijímá obzvlášť agresivní formy svého náboženství.
 
    Shodou okolností jsem nyní četl knihu „Islámský fašismus. Analýza,“ vydanou nakladatelstvím Knižní klub, v r. 2016. Její autor, Hamed Abdel-Samad, je původem Egypťan, usazený v Německu. 
 
    Připomíná, že hnutí „Muslimských bratří“, jeden z hlavních zdrojů soudobého islamismu, vzniklo v Egyptě v roce 1928. Domnívá se, že to nebylo náhodou, že Hasan al Banná ho založil v době, kdy fašismus zvítězil v Itálii a připravoval se uchvátit moc v Německu a kdy v Sovětském svazu Stalin ukončil Leninovu „Novou ekonomickou politiku“ a donutil Trockého opustit Rusko.
    Už jsem psal vícekrát o vazbách mezi muslimským světem a fašistickými mocnostmi Osy. Abdel-Samad ve své knize přidává něco, o čem jsem zatím tolik neuvažoval. Analyzuje skutečnost, že všechny totalitární systémy se rozvíjejí především na základě frustrace, nenávisti k těm, kteří nás předběhli, strachu z nich a tendence vyhýbat se zodpovědnosti za vlastní neúspěchy.    
 
    A když už si připomínáme události před čtyřiceti lety v Íránu, nezapomínejme též, že i naši bezprostřední středoevropští sousedé v nich hráli důležitou roli. Pád prozápadní monarchie v Íránu a nastolení Islámské republiky byly do značné míry připraveny z tehdejší Německé demokratické republiky. Více než ostatní členské státy sovětského bloku, NDR se angažovala v této věci. 
 
    Všechno začalo masovými demonstracemi proti režimu v lednu 1978. Íránští exulanti v NDR pořizovali nahrávky proslovů ajatolláha Chomejního, které pak byly pašovány do Íránu. Angela Merkel byla tehdy vzornou občankou NDR. 
 
    16. ledna 1979 Šáh Réza Pahlaví byl nucen opustit Írán. 1. února 1979 ajatolláh Chomejní přiletěl do Teheránu. 11. února jmenoval nového ministerského předsedu. Povstalci se zmocnili kasáren a skladišť zbraní. 30. a 31. března se konalo referendum, podle kterého byla vyhlášena Islámská republika Írán.
 
    Hamed Abdel Samad upřesňuje, že islámská revoluce se nekonala ani po prohrané válce, ani v krizové hospodářské situaci. Nakonec to byl tlak nového amerického prezidenta Jimmyho Cartera, co šáha přimělo propustit stovky vězněných a povolit masová shromáždění. Říká, že z tohoto zorného úhlu, umožnili revoluci až Američané. Jeden íránský generál to tehdy komentoval, že odhodili šáha „jako chcíplou myš.“ 
 
    Je nutné si položit otázku, co je k tomu vedlo. Jistě zde byl silný vliv americké levice, pro kterou byl dosavadní režim nepřijatelný. A to přes to, že počet jeho obětí byl daleko menší, než počet těch, které pak zlikvidoval nový, revoluční režim. Wikipedia uvádí, že v prvních pěti letech po revoluci, asi 8000 odpůrců byl popraveno. Další tisíce pak v r. 1988. Adel-Samad píše, že v prvních dvou letech po revoluci, 12 000 osob bylo popraveno a milióny odešly do vyhnanství. 35 let po revoluci, počet popravených prý přesáhl 100 000.
 
    Americký přístup k Íránu měl ale zřejmě i další motivace. V r. 1979, Spojené státy byly krátce po skončení dlouhé a krvavé vietnamské války. Američané se nechtěli nechat zatáhnout do nějakého dalšího podobného dobrodružství. Je též možné, že někteří američtí představitelé doufali, že se jim podaří obrátit muslimy proti jejich hlavnímu nepříteli ve studené válce. Už koncem roku 1979 sovětská armáda vstoupila do Afganistánu, možná v obavě, že triumf islamistů v sousedním Íránu povzbudí afgánské islamisty a ti shodí levicový, Sovětům nakloněný režim.
 
    Mnozí Američané si též pamatovali, že se dlouho ve světě představovali jako odpůrci kolonialismu. V letech alžírské války, 1954-1962, odsuzovali úsilí Francie udržet „francouzské Alžírsko.“ Po britsko-francouzské vojenské intervenci proti Egyptu v r. 1956 donutili své údajné spojence se z Egypta stáhnout.
 
    Je třeba říci, že tato nesvornost západních spojenců se projevila i během konce íránské monarchie. Ajatolláh Chomejní, který žil od r. 1965 ve vyhnanství v Iráku, byl v říjnu 1978 z Iráku vypovězen. Obdržel tehdy pohostinství ve Francii, v pařížském předměstí Neauphle-le-Château. Gaullistická Francie byla velmi žárlivá na americké úspěchy. Írán byl vnímán jako země pod silným americkým vlivem. Jestliže ten tam nyní skončí, uvolní se místo, které by Francouzi mohli obsadit.
 
    Neobsadili ovšem nic. Naopak ztratili v Íránu i ty pozice, které tam měli. A pak Íránem vyzbrojené, vycvičené a financované šíjitské hnutí Hizbolláh zmasakrovalo francouzské vojáky v Libanonu.
    
    Proč si to všechno dneska připomínat? Snad, abychom si nedělali příliš velké iluze o ušlechtilosti, ani o schopnostech našich velkých spojenců.
 
    V každém případě doporučuji všem si přečíst výše zmíněnou knihu „Islámský fašismus. Analýza.“ Je možné si jí i vypůjčit v městské knihovně pražské.
 
Autor, syn egyptského imáma, který prý už jako malý chlapec znal celý Korán zpaměti, žije v Německu pod policejní ochranou, poté co vůdce organizace Gamáa islámíja a jeden profesor slavné islámské univerzity Al-Azhar proti němu vyslovili fatva, vyžadující jeho usmrcení.
 
    V každém případě je to člověk, který ví, o čem mluví.
 

Chcete pochopit tuto zvracenou psychiku muslimů? Přečtěte si knihu známého exmuslima Alího Síny Jak porozumět Mohamedovi a muslimům.

K tématu doporučujeme:

Eurabia - Mýtus nebo realita budoucnosti?

Propagandistický mýtus úspěšného zapojení uprchlíku do práce a důvod, proč nechtějí na Západě stejné mzdy v celé EU

Podpořte nás v boji za svobodu a proti cenzuře, kterou se postupně snaží na internetu budovat velká media napojena na vládnoucí elity!!

Jsme vděční za příspěvky v jakékoliv výší a i jen občas. Slibujeme, že prostředky využijeme plně v boji za Vaši a naši svobodu a informace, které se EU, multikulturní a proislámské elity snaží potlačovat a tajit! 
 
Předem moc děkujeme. Společně zvítězíme a ubráníme se!
 
Číslo účtu: 2700168305 / 2010, Fio banka a.s., Variabilní symbol: 003
Ze zahraničí: IBAN: CZ2320100000002700168305, BIC/SWIFT: FIOBCZPPXXX
 

 

Klíčová slova: islamizace  | islám
2548 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Články autora
Průzkum
Podpořili byste výstavbu plotu proti imigrantům? Výstavba plotu proti imigrantům má v Polsku jednoznačnou podporu občanů. Podpořili byste takový plot i vy?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď