"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

Českou vlajku můžete hanobit, ale vlajku EU nesmíte ani přeškrtnout !

Autor: ParlamentniListy.cz | Publikováno: 29.5.2018 | Rubrika: Co píší jinde
Ilustrace

Za přelepku na poznávací značce až zákaz řízení? I to se může stát. Bojovat proti EU samolepkou se může v krajním případě bolestivě nevyplatit. Samolepky ve svých e-shopech nabízí několik organizaci, mezi nimi i politická strana Svobodní. Ministerstvo dopravy před nimi ovšem varuje. Zpráva je zajímavá v kontextu divadelního představení v Brně, kde se česká vlajka vytahovala z vaginy. Je rozdíl mezi uměním na jevišti a názorem vyjádřeným na SPZ?

Ti, kteří nesouhlasí s Evropskou unií, mohou svůj názor dát najevo i pomocí registračních značek na svém automobilu. Mohou na ně umístit samolepku, která překryje modré pole se znakem Evropské unie a nahradí jej něčím jiným. Lze si například pořidit samolepku, na které jsou unijní hvězdy přeškrtnuty. Na jiné jsou pro změnu nahrazeny českým lvem. Existují však i varianty v odlišných barvách, kde je na samolepce například znak Království českého. Sehnat je lze snadno na internetu za cenu jednoho piva v restauraci.

Přeškrtnutý znak EU. Foto: Internet

Přeškrtnutý znak EU. Foto: Internet

Policie však může mít s takovou úpravou vozidla problém při běžné silniční kontrole. „Přeškrtnutí symbolu Evropské unie, které je na českých automobilech občas vidět, může způsobit i to, že auto bude ze strany úřadů a policie hodnocené jako vozidlo bez registrační značky,“ říká Zdeněk Neusar z Ministerstva dopravy. Modrý registrační pruh je na poznávacích značkách od 1. května 2004, kdy Česká republika vstoupila do Evropské unie.

 

„Obecně platí, že registrační značka má přesně definovanou podobu a formu a pokud ji nemá, na takové vozidlo by mohlo být obecně pohlíženo jako na vozidlo bez registrační značky a tam by se mohlo jednat o přestupek,“ dodal Neusar. Podle něj za takovýto přestupek hrozí zákaz řízení v rozmezí od šesti měsíců do jednoho roku.

Přelepka český lev. Foto: Internet