"Sluší se, aby žena žila pod botou muže" (Turecké přísloví)

OSLAVA DNE JERUZALÉMA VE SVATOVÍTSKÉ KATEDRÁLE

Autor: Martin Janeček | Publikováno: 14.6.2017 | Rubrika: Glosy
Ilustrace

Čtenáři starších generací si ještě pamatují „Šestidenní válku“, která vypukla mezi Izraelem a jeho sousedy přesně před padesáti lety, 5. června 1967.

Občané „Československé socialistické republiky“ a dalších satelitů Sovětského svazu jí prožívali především jako brilantní vítězství židovského státu, spojence Západu, nad arabskými zeměmi, jejichž armády byly vyzbrojeny a vycvičeny mocnostmi „Tábora míru a socialismu.“ Syn slavného britského ministerského předsedy Winstona Churchilla tehdy napsal, že pro sovětskou prestiž to byla zcela zdrcující rána.

Pro věřící vyznání vycházejících z biblického dědictví je možná ještě důležitější, že během této války Izraelci dobyli východní Jeruzalém a tak znovu sjednotili Svaté město. Do června 1967 byl Jeruzalém rozdělený. Jeho východní část patřila Jordánsku. Jordánci vyhnali z východního Jeruzaléma všechny jeho židovské obyvatele a pak nedovolovali ani zahraničním židům přístup ke Zdi nářků, posledního zbytku druhého jeruzalémského chrámu, pro židy nejsvětějšího místa. A i pro křesťanské poutníky bylo velmi obtížné přecházet z jedné části Jeruzaléma do druhé.

Ke sjednocení Jeruzaléma došlo podle hebrejského kalendáře 28. dne měsíce Iyar, kterému letos odpovídal 24. květen. Snad není ještě příliš pozdě říci našim čtenářům pár slov o oslavě Dne Jeruzaléma, která se konala ve Svatovítské katedrále na pražském hradě večer 23. května 2017.

Oslavu společně pořádaly Ekumenická rada církví, česká sekce Mezinárodního křesťanského velvyslanectví v Jeruzalémě (ICEJ), Federace židovských obcí v České republice, Český spolek přátel Izraele, Centrum Sion a velvyslanectví státu Izraele v České republice. Záštitu nad oslavou laskavě převzali Jeho Eminence Monsignor Dominik, kardinál Duka a Ministr kultury České republiky Daniel Herman.

V katedrále sv. Víta se sešlo několik stovek účastníků včetně řady významných představitelů našeho duchovního a politického života. Jako první promluvil místopředseda Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky pan Jan Bartošek, který seznámil přítomné s právě přijatým usnesením Poslanecké sněmovny. To vyjadřuje zásadní nesouhlas s rozhodnutím výkonné rady UNESCO, jež popírá izraelskou svrchovanost nad Jeruzalémem, a vyzývá vládu, aby se zasazovala o respektování Jeruzaléma jako hlavního města státu Izrael. 

Účastníky shromáždění dále oslovil izraelský velvyslanec v České republice, pan Daniel Meron, který vyzdvihl bohaté vztahy mezi Prahou a Jeruzalémem a připomněl, že právě před 50 lety díky znovusjednocení Jeruzaléma se stalo toto město otevřeným pro příslušníky všech náboženství. 

Následoval video pozdrav, který účastníkům akce poslal starosta města Jeruzalém, pan Nir Barkat. Zmínil v něm historické vazby mezi Českou republikou a Izraelem i trvalý závazek Izraele zaručit v celém Jeruzalémě svobodu vyznání.

Předseda Ekumenické rady církví pan Daniel Fajfr popřál Jeruzalému pokoj v duchu 122. žalmu a vyslovil přání, aby se Jeruzalém stal městem míru a naděje.

Monsignor Dominik Duka ve svém proslovu zdůraznil společné duchovní dědictví židů a křesťanů a vyjádřil naději, že Jeruzalém se stane skutečným městem míru, až všechny národy přijmou Abrahamovu víru, Mojžíšovo desatero a Ježíšovo zlaté pravidlo: „co chceš, aby ti činili druzí, to čiň ty jim“. Zdůraznil důležitost faktu, že se tato oslava koná v místě, které je nejenom duchovním centrem této země, ale též centrem české státnosti.

Dodejme, že tomu tak mohlo být samozřejmě především jeho zásluhou. A že snad to ukazuje, že stále více vedoucích osobností křesťanstva si uvědomuje vážnost hrozby islamizace a nutnosti se jí bránit.

Rabín Ron Hofberg připomněl biblické verše, které vyjadřují pouto židovského národa k Jeruzalému už 2500 let, a zmínil svou osobní zkušenost, kdy před 50 lety nejprve prožíval úzkost z existenčního ohrožení Izraele, až jej poté obrazy zázračného vítězství vedly k přijetí povolání k duchovní službě.

Začátek slavnostního shromáždění oznámilo zvonění katedrálních zvonů. O hudební doprovod se dále postaral pěvecký sbor Boni Pueri, který zpíval závěrečný pochod z opery Brundibár, kdysi hrané v terezínském ghettu. Sólistka Catherin Johnston zpívala známou píseň Yerushalaym Shel Zahav. Katedrálou se nesly i melodie Messiah od G. F. Händla či Vltavy od Bedřicha Smetany. Shromáždění uzavřel zvuk šófaru.

Řekl bych, že můžeme být skutečně hrdí na to, že zatímco Německo, Francie a další země se čím dál, tím víc stávají scénou, na které se odehrává realizace Eurábie, islamizace našeho kontinentu, naše vlast tomuto procesu stále vzdoruje. Doufejme, že tomu tak bude i nadále a že bude dobrým příkladem i pro další země. 

Pan Karel Sedláček, místopředseda české sekce Mezinárodního křesťanského velvyslanectví v Jeruzalémě, troubí na šófar.

Pan Karel Sedláček, místopředseda české sekce Mezinárodního křesťanského velvyslanectví v Jeruzalémě, troubí na šófar.

K tématu doporučujeme:

Eurabia - Mýtus nebo realita budoucnosti?

Dále doporučujeme:

Ježíš Kristus a islám

Sexuální mravy zakladatele islámu

Z rakouských škol a školek přišly alarmující statistiky. Týkají se přistěhovalců a odpůrce multikulti rozpálí do běla

 

Klíčová slova: Česká republika  | křesťanství  | Izrael
2792 čtenářů | 
HodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnoceníHodnocení
Tisknout článek Poslat článek e-mailem
Vaše hodnocení: 

Zde můžete nastavit své hodnoceníPřihlášení uživatele
Jméno:
Heslo:

Zasílání upozornění
Čtěte také

Eurabia.cz

IS vyzval k útokům na sociálních sítíchPo vyhlášení Rekonkvisty Zemmourem, nezůstává pozadu ani Le PenováVyužíváte Spotify? Posíláte jim peníze? A víte, že tím podporujete války, diktatury a násilí?Česka vláda se potichu připravuje na cenzuru ve jménu boje proti desinformacímProč Západ tak touží po vyvolání dojmu o ruském útoku? Aby ospravedlnil vlastní útok na Rusko?

ePortal.cz

Věrně sloužil komunistům a dnes věrně slouží eurohujerům, nový ministr chce rozbíjet V4Jak Němci a Ukrajinci přinášeli civilizaci do Ruska - mučení a totální vyhlazení židů s Rusy

euPortal.cz

Český Portál i EUportal ukončují ke konci roku svou činnost a vydávání článkůRusko je dnes svobodnější než „svobodný svět“

FreeGlobe.cz

Budou nám taky měřit penisy?Italská mafie vyměkla. Bere i homosexuály a syn jednoho z šéfů je...

Nezdravi.cz

Co je podstatou stárnutí? Je to cílená autodestrukce? Proč se to vyvinulo? Jak ho zpomalit, anti-aging? Tímto si můžete prodloužit životVeganka tvrdí, vejce jsou pro vaše zdraví horší než kouření. Takto to prý zjistila

euServer.cz

Na co všechno mají propagandisté ČT žaludekMezi morem a covidem, aneb zrození a smrt evropské civilizace

ParlamentniListy.cz

Pozor na bruselského úředníka. Členské státy si musí bezpečnost řešit sami. Poslanec SPD drsně také o Ukrajině a NATOGreen Deal může rozložit celou EU. Rusko svou hloupostí sbližujeme s Čínou, varuje Václav Cílek
Články autora
Průzkum
Ve Francii vyhlášena rekonkvista. Co vy na to? Pravicový prezidentský kandidát Zemmour vyhlásil ve Francii protiimigrantskou rekonkvistu. Co vy na to?
Hlasovat můžete kliknutím na odpověď